آخرین وضعیت ترکیه در آستانه انتخابات سرنوشت ساز؛ اردوغان و اینجه به دور دوم می‌روند؟

به نظر می رسد اگر انتخابات ترکیه به دور دوم برود، محرم اینجه در برابر اردوغان قرار بگیرد و سایر نیروهای سیاسی هم علیه رییس جمهور فعلی پشت سر او صف ببندند

روزآروز – فاطمه کریمخان: انتخابات ریاست جمهوری امروز برگزار می‌شود، انتخاباتی که خیلی ها آن را مهم ترین انتخابات تاریخ مدرن ترکیه می دانند. بعد از تغییرات قانون اساسی که بهار سال گذشته در یک رفراندوم نهایی شد، انتخابات امسال، تمرکز قدرت بی نظیری برای کسی که پست ریاست جمهوری را به دست بیاورد ایجاد خواهد کرد.

قانونا انتخابات ریاست جمهوری باید در سال ۲۰۱۹ برگذار می شد، اما رییس  جمهور فعلی، رجب طیب اردوغان، با صدور دستور برگذاری زود هنگام انتحابات ریاست جمهوری، موجب همزمانی دو انتخابات مهم ترکیه در سال ۲۰۱۸ شد، تصمیمی که بیشتر ناشی از نگرانی ها از وضعیت اقتصادی و ادامه روند سقوط ارزش پول ترکیه و افزایش تورم در این کشور است و می‌تواند به افزایش نارضایتی ها از حزب حاکم که رییس جمهور در صدر آن قرار دارد بیانجامد. اردوغان امیدوار است با برگزاری زود هنگام انتخابات از جوی که در نتیجه پیروزی های نظامی ترکیه در سوریه و شمال عراق به وجود آمده است استفاده کند، و حزب عدالت و توسعه را برای مدتی دیگر در حاکمیت ترکیه تک تاز نگه دارد.

این مساله که بسیاری از ناظران و حتی مردم ترکیه انتظار دارند اردوغان در انتخابات پیش رو پیروز شود، انتخابات ریاست جمهوری را تک قطبی نکرده است، علاوه بر اردوغان، در حال حاضر یکی از جدی ترین کاندیداهای ریاست جمهوری، «محرم اینجه» است، او که چهار دور پیاپی از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۵ از طرف حزب مردم ( CHP) نماینده مجلس ترکیه بوده و دو دور ریاست این حزب را به عهده داشته است، حالا یکی از اصلی ترین امیدها برای رقابت با اردوغان است. آقای اینجه از همان دور اول نمایندگی اش در مجلس یکی از شدید ترین مخالفان حزب عدالت و توسعه در فضای سیاسی کشور بوده است. با این که در دو دور گذشته کاندیداتوری برای ریاست حزبش موفق نبوده، هنوز امیدوار است محبوبیتش به خصوص ناشی از فعالیت های آنلاینی که دارد، به او در انتخابات کمک کند. شعار انتخاباتی کمپین اینجه، « اینجه، تضمیمنی برای ترکیه» است.

مرال آکشنر، رهبر «ای پارتی»، ( حزب خوب) کاندیدای دیگر انتخابات ریاست جمهوری است که از او به عنوان « بانوی آهنین» هم یاد می کنند و طرفدارانش او را « ماده گرگ» صدا می کنند، این چهره ملی گرا اولین کسی بود که در انتخابات ریاست جمهوری در برابر اردوغان اعلام کانیداتوری کرد، او در دهه نود برای مدتی وزیر کشور بود اما تغییرات بعدی منجر به روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه باعث شد سمت خود را ترک کند، حزب خانم آکشنر از ۲۰۰۲به بعد موفقیت چشم گیری دربرابر حزب عدالت و توسعه نداشته است، با این حال تمرکز بر تبلیغات روی فساد اقتصادی در حزب عدالت و توسعه باعث شده او در مورد انتخابات پیش رو امیدواری هایی داشته باشد.آکشنر از جمله کسانی است که روند مترکز شدن قدرت در دستان اردوغان را در میان مدت و بلند مدت به ضرر ترکیه مدرن می داند و معتقد است دموکراسی در این کشور در خطر قرار گرفته و باید آن را حفظ کرد. خانم آکشنر در سیاست بیشتر به سمت راست گرایش دارد، اما همین مساله می تواند برای او دردسرساز هم باشد. او که خود نوه یک مهاجر یونانی است که در جریان جنگ های استقلال ترکیه از یونان به ترکیه مهاجرت کرده ممکن است از طرف ملی گرایان افراطی به دلیل ریشه هایش زیر سوال قرار بگیرد، با این حال او را با سیاست مداران راست افراطی ضد مهاجرت اروپا، مقایسه می کنند؛ از طرف دیگر در یکی از بدترین دوران های بحران حقوق بشری ترکیه وزیرکشور بوده است، سابقه تاریخی برخورد با کرد های ترکیه در آن دوران، کار خانم آکشنر را برای قانع کردن جمعیت کرد ترکیه به حمایت از کمپین انتخاباتی اش، سخت خواهد کرد.

مرال آکشنر

 

تمیل کارملا اوغلو رهبر حزب سعادت را می توان کاندیدای اسلام گرایان دانست، او که سابقه فعالیت حزبی و سیاسی بسیار طولانی دارد، کمپین تبلیغاتی چندان پر کاری ندارد، کارملا اوغلو که از دوستان قدیمی اردوغان و همسنگر او در حزب رفاه اسلامی بوده است، ولی حالا که به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری پیش قدم شده است انتقاد های جدی به حزب آ اردوغان دارد و می گوید حزب حاکم، عدالت را به نفع توسعه کنار گذاشته است. حزب سعادت در حال حاضر بزرگ ترین حزب اسلامی ترکیه و از منتقدان جدی تمدید وضعیت اضطراری بعد از سال ۲۰۱۶ و کودتای نافرجام این کشور است. او تحصیلات خود را در منچستر به پایان رسانده، و امیدوار است علاوه بر جلب توجه اسلام گرایان مخالف اردوغان بتواند آرا بخشی از نیروهای سکولار را هم به دست بیاورد و در انتخابات به موفقیتی دست یابد.

شاید مشهورترین چهره سیاسی ترکیه در ایران که در برابر اردوغان قد علم کرده، صلاح الدین دمیرتاش، نماینده کردها در مجلس ترکیه و کاندیدای ریاست جمهوری این کشور در دور قبل باشد. دمیرتاش از رهبران حزب دموکرات خلق ترکیه و چهره محبوب چپ گرایان است، او که در سال ۲۰۱۶ به اتهام اقدامات تروریستی از مجلس به زندان افتاده است و منتظر دادگاه است، از همان سلولش در زندان اعلام کاندیداتوری کرده و حالا در خیابان ها برایش کمپین تبلیغاتی به راه افتاده است که او از داخل زندان با پخش مستقیم برای آن سخنرانی می کند. دمیرتاش در این انتخابات علاوه بر حزب دموکرات، پنج حزب کوچک کرد دیگر را هم نمایندگی می کند ولی با توجه به این که در دوره قبلی کانیداتوری برای ریاست جمهوری کمتر از ده درصد آرا را به دست آورده است، در این انتخابات هم آن قدرها دست پیش را ندارد.

دمیرتاش

 

با این که بیشتر نظرسنجی های دولتی نشان می دهد که اردوغان در دور اول انتخابات پیروز خواهد شد، خیلی ها انتظار دارند انتخابات به دور دوم کشیده شود، اما بعید است که نفر مقابل اردوغان در دور دوم انتخابات _ اگر در کار باشد_ نماینده چپ ها یا تنها کاندیدای زن انتخابات ریاست جمهوری ترکیه باشد. در سال های اخیر، رییس جمهور ترکیه تلاش کرده است چهره بین المللی و داخلی اش، تصویر « مدافع اسلام» باشد، و این چیزی است که برای عموم مردم ترکیه از اهمیت جدی برخوردار است. علاوه براین عموم محافظه کاران که جمعیت شان کم هم نیست ترجیح می دهند در شرایط اضطراری منطقه، کشور از ثبات سیاسی برخوردار باشد و این مساله باز هم شانس اردوغان را برای پیروزی افزایش خواهد داد، با این وجود افزایش نرخ بیکاری در یکی دو سال اخیر، کاهش ارزش پول ترکیه و رابطه ترکیه و اتحادیه اروپا که زیر سایه سیاست ترکیه در سوریه و افزایش گرایش به بازگشت به احکام اسلامی قرار گرفته است از چالش های پیش رو است، به نظر می رسد اگر انتخابات به دور دوم برود، محرم اینجه در برابر اردوغان  قرار بگیرد و سایر نیروهای سیاسی هم علیه رییس جمهور فعلی پشت سر او صف ببندند.

یک روز مانده به انتخابات ترکیه، دفاتر احزاب پرشمار ترکیه در خیابان ها ریسه های تبلغاتی و پرچم هایی با عکس چهره های سیاسی را علم کرده اند، اتوبوس ها و استیشن هایی که با باند های عظیم موزیک های تبلیغاتی و سخنرانی های انتخاباتی را پخش می کنند در خیابان ها تردد می کنند. اعضای احزاب مختلف، با بوروشور و تبلیغات رو در رو سعی می کنند رای بیشتری بخرند، اما حتی در محله هایی که به صورت سنتی متعلق به چپ ها و سکولار هاست هم تبلیغات ارودوغان به صورت چشم گیری بیشتر از باقی کاندیداها دیده می شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *