آیا چین و آمریکا در عصر ترامپ شرکای یکدیگرند؟

چین روزهای هژمونی ایالات متحده را پایان یافته تلقی کرده و معتقد است که ایالات متحده دیگر توان اقتصادی اتخاذ چنین جایگاهی را ندارد.

امانوئل والرشتاین/تحلیلگر اقتصاد سیاسی

ترجمه: نوید وزوایی

اغلب سیاستمداران، روزنامه​نگاران و تحلیل​گران آکادمیک روابط چین و ایالات متحده را، به خصوص در آسیای شرقی، رقابتی خصمانه توصیف می​کنند. نظر من چنین نیست. من معتقدم در صدر دستورکارهای جغرافیای سیاسی دو کشور دستیابی به توافقی بلندمدت با دیگری قرار دارد. مجادله​ی اصلی این است که کدام یک از این شرکای آتی مافوق دیگری خواهد بود. وقتی دونالد ترامپ می​گوید خواهان بازگرداندن شکوه و عظمت به آمریکاست، ابداً چیزی خارج از وفاق عمومی در ایالات متحده نمی​گوید.

 

 

 

 

اغلب سیاستمداران، روزنامه​نگاران و تحلیل​گران آکادمیک روابط چین و ایالات متحده را، به خصوص در آسیای شرقی، رقابتی خصمانه توصیف می​کنند. نظر من چنین نیست. من معتقدم در صدر دستورکارهای جغرافیای سیاسی دو کشور دستیابی به توافقی بلندمدت با دیگری قرار دارد. مجادله​ی اصلی این است که کدام یک از این شرکای آتی مافوق دیگری خواهد بود. وقتی دونالد ترامپ می​گوید خواهان بازگرداندن شکوه و عظمت به آمریکاست، ابداً چیزی خارج از وفاق عمومی در ایالات متحده نمی​گوید. این جاه​طلبی بی​ثمر، با استفاده از واژگان و طرح​های سیاست​گذارانه​ی متفاوت، بین هیلاری کلینتون، باراک اوباما، حتی برنی سندرز، و البته جمهوری​خواهان، مشترک است. همچنین اغلب شهروندان عادی نیز در این جاه​طلبی شریک​اند. چه کسی حاضر است بگوید که آمریکا باید به مقام دومی رضایت دهد؟

زمانی که در سال ۱۹۴۵ ایالات متحده رقیب بزرگش آلمان را قاطعانه شکست داده بود، آماده بود که نقش قدرت هژمونیک در نظام جهانی را بپذیرد. تنها مانع قدرت نظامی اتحاد جماهیر شوروی بود. ایالات متحده این مانع را با پیشنهاد جایگاه شریک کوچکتر در نظام جهانی به اتحاد جماهیر شوروی از پیش رو برداشت. ما این توافق تلویحی را با نام توافق​نامه​ی یالتا می​شناسیم. هر دو طرف هرگونه توافقی را انکار کردند و هر دو طرف آن را کاملاً اجرا کردند. ایالات متحده رویای تکرار قراردادی همانند یالتا با چین را درسر می​پروراند. چین چنین ایده​‌ا‌‌ی را به تمسخر می​گیرد. چین روزهای هژمونی ایالات متحده را پایان یافته تلقی کرده و معتقد است که ایالات متحده دیگر توان اقتصادی اتخاذ چنین جایگاهی را ندارد. همچنین معتقد است که چند دستگی درونی، ناتوانی ایالات متحده در عرصه جغرافیای سیاسی را موجب می​شود. بر خلاف انتظار چین به دنبال تحمیل توافقنامه​ای همانند یالتا است که ایالات متحده را در جایگاه شریک کوچکتر قرار دهد. در مقام مقایسه روابط بریتانیای کبیر با ایالات متحده در سالهای پس از ۱۹۴۵ نزدیک​ترین مثال به این مورد است.

چین معتقد است که قدرت اقتصادی آن در دهه​های پیش​رو، به تدریج اما به یقین، به شکلی روزافزون شکست​ناپذیر خواهد شد. او معتقد است که او بسی بیشتر قادر به صدمه زدن به رفاه اقتصادی ایالات متحده است تا برعکس آن. علاوه بر این، چین باور دارد که می​تواند سایر آسیایی​ها را که دست کم دو قرن گذشته را، کینه توزانه، در جهانی تحت سلطه سیاسی و فرهنگی اروپاییان زیسته​اند، با خود همراه سازد. تحلیل چین به یقین دارای دو نقطه ضعف است. چین احتمالاً در مورد مقیاسی که قادر است برتری در تولید در سرتاسر جهان را به طور مداوم تحت سلطه خود داشته باشد مبالغه می​کند. و دائماً در هراس از تجزیه کشور، چنانکه اغلب در تاریخ چین روی داده است، به سر می​برد. توافق با ایالات متحده می​​تواند اثر این مخاطرات برای چین را به حداقل برساند.

همچنین روزی برای ایالات متحده واقعیت روشن خواهد شد و در چنین روزی ممکن است ایفای نقش شریک کوچکتر بهتر از عدم هرگونه توافق به نظر برسد. از این منظر، ترامپ ممکن است این فراگرد را تسریع کند. او فریاد خواهد زد، تهدید و توهین خواهد کرد اما قادر نیست آمریکا را مجدداً هژمونیک کند. به این معنی یک رژیم ترامپی در قیاس با نسخه موقر و هوشیارانه​ای از همین جاه​طلبی، همانند آنچه که ریاست​جمهوری اوباما نمایندگی​اش می​کرد، آمریکائیان بیشتری را آگاه خواهد کرد. به هر صورت، رقص پنهان چین و ایالات متحده – خواست تصریح​نشده​ی شراکت – برای دهه​های پیش​رو عمده فعالیت­اش در ساحت جغرافیای سیاسی در نظام جهانی باقی خواهد ماند. همه​ی چشم​ها باید خیره بر آن باشند. به این یا آن طریق چین و ایالات متحده شرکای یکدیگر خواهند شد.

منبع: znet.com

1 دیدگاه برای «آیا چین و آمریکا در عصر ترامپ شرکای یکدیگرند؟»

 • ۹ آبان, ۱۳۹۶ در t ۱۱:۱۰ ب.ظ
  Permalink

  ممنون اطلاعات خوبی بود.
  لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید
  در سایت قرار دهید

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *