شهرداری تهران، کاخ سفید و البته دختران مشهدی عاشق نویدمحمدزاده

امروز روزنامه‌ها به جدال حمیدبقایی با نماینده ارومیه بر سر تخلفات مالی، تحریم‌های احتمالی آمریکا علیه ایران و سپاه، و نیز فعالیت‌های شهرداری تهران پرداخته‌اند

کار سیاسی یا کار جناحی یا…؟

چندهفته پس‌از برعهده‌گرفتن شهرداری تهران از سوی محمدعلی‌نجفی، حالا وی به‌عنوان شهردار، گفته که خواسته اصلی مردم تهران رفع آلودگی‌هوا و حل معضل ترافیک است.

اصلاح‌طلبان ولی حتما از او انتظار دارند که وی گرایش‌های اصلاح‌طلبانه هم داشته باشد- خصوصا کارگزارانی‌ها.

نجفی دیروز در مراسم افزوده‌شدن چندده دستگاه اتوبوس و چند قطارمترو به ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران، گفته براساس یک نظرسنجی در تهران، مردم آلودگی‌هوا و ترافیک را معضلات اصلی می‌دانند.

اوگفته من برآمده از رای مردم هستم و باید حل این مشکلات را سرلوحه کار قرار دهم.

جمهوری‌اسلامی که از گرایش مدیران میانه‌رو و اصلاح‌طلب به حل مشکلات زندگی مردم بیش‌از گرایش‌سیاسی‌شان استقبال می‌کند، حرف‌های او را تیتر یک کرده.

اعتماد با توجه به انتصاب چند مدیر اصلاح‌طلب و جابه‌جایی چند مدیر دوران قالیباف در سطح مناطق مختلف تهران، نتیجه گرفته نجفی راه مدیریتی مستقلی از گرایش‌سیاسی و حتی حزبی‌اش به کارگزاران‌سازندگی پیش‌گرفته.

بنابر تحلیل اعتماد، نجفی حتی برخلاف انتظار کارگزاران، موسسه همشهری را به مرتضی‌حاجی از چهره‌های ارشد بنیاد‌باران(نزدیک به محمدخاتمی) سپرد یا معاون خدمات‌شهری و سازمان  اجتماعی‌فرهنگی شهرداری را هنوز تغییر نداده.

محسن‌هاشمی و مرتضی‌الویری، چهره‌های ارشد شورای شهر تهران، هم در یادداشت‌های کوتاهی برای این روزنامه تایید کرده که تفکر نجفی کارگزارانی و جناحی نیست.

بد نیست اعتماد در گزارش‌اش برنامه‌‌شهری محمدعلی‌نجفی را بررسی می‌کرد تا نشان دهد او پی‌ کارکردن است.

کارکردن و و نتیجه‌دادن برنامه‌های اصلاح‌طلبان برای تهران برای مردم بیش‌از اصلاح‌طلب‌بودن نجفی مهم است.

این‌که او چه‌کسانی را به مدیریت مناطق برمی‌گزیند و چرا فلان و بهمان را به معاونت برگزید یا نگزید، باید براساس برنامه‌های شهری اصلاح‌طلبان نقدوبررسی شود نه گرایش‌جناحی‌شان.

با تاکید روی برنامه‌ها، نجفی هم از شعاردادن و کلی‌حرف‌زدن به سوی کار و برنامه سوق داده‌می‌شود.

کیهان ترجیح داده این حرف نجفی را در صفحه‌اول‌اش تیتر کند که گفته ایمن‌سازی خط هفت متروی تهران طول می‌کشد.

کیهان می‌خواهد القا کند که با مدیریت‌نجفی و اصلاح‌طلبان کارها طولانی خواهد شد وگرنه تاکنون او را در صفحه‌اول هیچ پوششی نداده.

کیهان و احتمالا صداوسیما می‌کوشند این تصویر را از مدیریت نجفی جا بیندازند که او برای متوقف‌کردن و کندکردن کارها آمده- برخلاف قالیباف که کارها را سریع پیش‌می‌برد.

کیهان به‌روی خودش نمی‌آورد همین دوسه‌ماه پیش اصول‌گرایان با ذوق‌وشوق محصولات مدیریت‌جهادی قالیباف، از جمله پایان ساخت مترو، را به‌رخ می‌کشیدند ولی حالا معلوم شده مثلا خط هفت، امنیت جانی مردم را به خطر می‌انداخته.

همشهری‌ ولی در تیتر یک به‌نقل از محسن‌هاشمی نوشته: مترو ساخته‌شد ولی تجهیز نشده.

او گفته که با ایمن‌سازی خط‌هفت‌مترو که به‌سبب مجهزنبودن به دستگاه‌های کنترل ایمنی، دیروز تعطیل شد، تا شب عید این خط به مردم تحویل‌می‌شود.

پادزهر تبلیغات اصول‌گرایان دست‌راستی علیه مدیریت نجفی بر تهران، تصویر و گزارش‌کردن کارهای جدیدی است که انجام‌می‌شود نه صرفا تاکید بر اشتباهات گذاشته.

تهران آلوده و شلوغ البته به تفریح و نشاط نیاز دارد، رسانه‌های اصلاح‌طلب باید این نکته را با پیگیری مدام، به برنامه نجفی وارد کنند.

مثلا کاش تیتر افزایش ظرفیت ۱۷۵هزارنفری مترو(در سمت راست) در اثر افزایش تعداد قطارهایی که با حضور نجفی دیروز به خط افتاده‌اند، تیتر یک روزنامه شهرداری بود نه تیتر کوچک و فرعی سمت راست- به‌جای تیتر یکی درباره نشدن و نداشتن-

برای مردمی با این همه مشکل فرق نمی‌کند چه کسی‌ مترو را تجهیز نکرده، آن‌ها از همه ناامید خواهند شد.

 کاتسا و کاتسا و ما ادراک مالکاتسا

کیهان و جوان شاکی‌اند که چرا در آستانه اجراشدن قانون کاتسا، یا همان تحریم‌هایی جدید علیه سپاه، روزنامه‌های اصلاح‌طلب و میانه‌رو به مسائل حاشیه‌ای دیگر می‌پردازند.

قانون‌کاتسا، مجموعه تحریم‌های آمریکایی قبلی مرتبط با تروریسم و نقض‌حقوق‌بشر علیه ایران را تجمیع‌کرده و نیز برخی تحریم‌ها را علیه فعالیت‌های موشکی و نهادها و افراد مرتبط با سپاه‌پاسداران اعمال‌می‌کند.

این قانون البته به‌این‌دلیل مادرتحریم‌ها خوانده می‌شود که بخش‌هایی مهمی نیز علیه کره‌شمالی و روسیه را دربردارد.

کیهان تیتر زده: بزک‌کنند‌گان [چهره آمریکا] امروز که آغاز اجرای کاتسا است، سرشان را زیر برف کرده‌‌اند.

کیهان از ماجرای روز کوروش و سپنتانیکنام در یزد،‌ به‌عنوان جنجال‌هایی برای سانسور مادرتحریم‌ها از سوی رسانه‌های اصلاح‌طلب نام برده.

کیهان از دولت خواسته طبق قانون اقدام‌متقابل‌و‌متناسب در برجام، به‌خاطر تحریم‌های کاتسا، دست‌کم اقدامی علیه آمریکا صورت دهد.

سردبیر جوان، در یادداشتی، روزنامه‌های اصلاح‌طلب و بی‌بی‌سی‌فارسی را به باد انتقاد گرفته که چرا حرف‌های پرشور و قاطعانه روحانی در رد مذاکره با آمریکا در مجلس را سانسور کرده‌اند؟!

البته جوان و کیهان و سایردست‌راستی‌ها هم همکاری‌های اقتصادی و سیاسی اروپا با ایران پس‌از برجام را سانسور می‌کنند یا مثل تیتر دوی امروز کیهان می‌نویسند: دستاوردهای اقتصادی برجام برای اروپا و رکود و بیکاری آن برای ما.

آن‌ها حتی به‌اندازه روزنامه‌های سنت‌گرای میانه‌روها جمهوری‌اسلامی و اطلاعات هم تلاش نمی‌کنند نشان دهند ایران در جهان تنها نیست و همه‌کاره آمریکا نیست.

ولی انتقاد آن‌ها هم قابل اعتنا است: چرا اصلاح‌طلبان به تحریم‌سپاه به بهانه همکاری و حمایت‌اش از تروریسم در خاورمیانه، نمی‌پردازند؟

آیا خطرات تروریست‌خواندن سپاه را برای صلح‌در خاورمیانه و دور نگه‌داشتن سایه جنگ از ایران می‌فهمند؟

این‌حرف‌هایی است که روزاروز بارها در همین تحلیل‌ روزنامه‌ها به آن اشاره کرده.

وطن‌امروز هم به هشدارهای صادق‌لاریجانی، رئيس ‌قوه‌قضا و محمدباقری، رئيس‌ستادکل‌نیروهای‌مسلح، درباره اجرای کاتسا پرداخته.

لاریجانی گفته که این قانون تحریم‌نیروهای مسلح ایران است و باقری هم تاکید کرده اگر تحریم‌ها به شیوه‌هایی دیگری بازگردد، ماندن در برجام فایده‌ای ندارد.

البته که هشدارهای باقری ربط مستقیمی به اجرای کاتسا نداشته و او اشاره‌ای به این قانون نکرده.

جوان هم با تصویر از باقری، از قول او تیتر زده اگر تحریم‌ها برگردد خروج ایران از برجام قطعی است.

البته ایران و جمهوری‌اسلامی، در صفحه‌اول، به‌جای تهدیدات و هشدارهای لاریجانی و باقری، از دیدار دیشب سران‌قوا خبر داده و نوشته‌اند برای تامین امنیت‌سرمایه‌گذاری در ایران، راه‌کارهایی در این جلسه تمهید شده.

این دیدار احتمالا واکنشی در شب اجرای قانون کاتسا است البته بی‌آن‌که به این قانون تصریح شود- نمادی از همراهی و آمادگی سران نظام در ایران.

سران سه‌قوه گفته‌اند که برای سناریو‌های اقتصادی مختلف درباره برجام برنامه دارند.

از سلطنت روسیه تا سلطنت سیم‌کارت

ایران و قدس هردو امروز تیتر‌یک‌شان را به بازداشت رئیس‌ ستادانتخاباتی دونالد ترامپ اختصاص داده‌اند که اتهامش به ماجرای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به سود ترامپ و علیه هیلاری‌کلینتون و نیز پولشویی و فرارمالیاتی ربط دارد.

ایران  این ماجرا را داغ‌شدن «روس‌گیت» خوانده و از احتمال بازداشت و احضار یک شریک تجاری منافورت، رئیس‌ستادانتخاباتی ترامپ و یک شریک تجاری او و نیز مشاور سیاست‌خارجی انتخاباتی ترامپ خبر داده.

قدس این روند احضار و بازداشت نزدیکان ترامپ را شوک بزرگ در کاخ‌سفید خوانده است.

خبر بازداشت‌ها در کاخ‌سفید، تازه‌ترین تیتریک‌های خبری روزنامه‌های امروز بود.

دیروز یک جدل لفظی عجیب میان نادرقاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس و حمیدبقایی، مدیر دفتر احمدی‌نژاد در دولت سابق و مشاور فعلی او درگرفت.

قاضی‌پور، بقایی را بی‌هیچ ‌سندی متهم کرد که میلیاردتومان پول و سکه و ارز که از آن بیت‌المال بوده در خانه نگه‌داشته بوده-

بقایی متقابلا سطح جدل را چاله‌میدانی‌تر کرد و گفت اگر قاضی‌پور سندی از این اتهام رو نکند، فرزند خلف پدرش نیست.

آفتاب‌امروز با کارتونی از بقایی و زنبیل‌معروف‌اش تیتریک زده: جزییات تخلفات‌مالی آقای زنبیل‌‌به‌دست- آفتاب‌یزد تخلفات مالی‌ای که دادستانی رسما برای بقایی معرفی کرده در کنار حرف‌های قاضی‌پور قرار داده.

آرمان‌امروز که حرف‌های قاضی‌پور را تصویری داش‌مشتی‌وار از او، افشاگری‌تکان‌دهنده خوانده.

آیا بی‌سند متهم‌کردن کسی صرفا اگر علیه اصلاح‌طلبان باشد ایراد دارد و در باقی ماجراها افشاگری است؟

هفت‌صبح با تصویری از صف‌کشیدن دختران جوان مشهدی، برای دیدار با نویدمحمدزاده، بازیگر سینما، در زمان اکران فیلمی از او در یک سینما در مشهد، آن را یک روز عادی در این شهر نام داده.

به نوشته این روزنامه این تصویر متفاوت از ابرشهر استراتژیک ایران نشان می‌دهد که جوانانی با دغدغه‌های متفاوت در این شهر می‌زیند که صدای‌شان کم‌تر به گوش رسیده.

هفت‌صبح همچنین در گزارش‌اول‌اش نوشته بررسی‌ها نشان می‌دهد سیم‌کارت‌ها و اپراتورهای موبایل در ایران، به سلطان جدید استفاده مردم از اینترنت بدل شده‌اند.

سیم‌کارت‌ها به سلطه قبلی ارائه‌دهندگان اینترنت پرسرعت یا ADSL پایان دادند.

هفت‌صبح خبر دیروز ادغام های‌وب، پارس‌آنلاین و آسیاتک را برای رقابت با مخابرات و اپراتورها را نشانه‌ای از همین جنگ قدرت قدیم و جدید خوانده.

خبر فرار یکی از متهمان تخلفات‌مالی در صندوق‌‌‌ذخیره‌فرهنگیان با ۵۰۰میلیاردبدهی دیروز دهان به دهان می‌چرخید.

روزنامه‌های اصول‌گرا، کیهان، جوان و وطن‌امروز، در صفحه‌اول تیتری را به این ماجرا که احتمالا به‌پای مدیریت دوران روحانی نوشته می‌شود، اختصاص داده‌اند.

اما اعتماد، شرق، ایران و شهروند از کنار آن‌گذشته‌اند و همدلی تنها روزنامه‌اصلاح‌طلبی است که این ماجرا را به تیتر یک تبدیل‌کرده.

همدلی ضمن گفت‌وگوها و گزارش‌اش، به این نتیجه رسیده که پای‌پولشویی به عرصه فرهنگ رسیده.

این روزنامه البته منظورش سرمایه‌گذاری‌های همین صندوق‌ذخیره‌ در پروژه‌های سریال‌سازی و هنری دیگری است که از نظر همدلی با هدف پولشویی انجام شده.

شهروند در گزارش‌اول‌اش، هشدار داده رونق در خرید‌وفروش خانه‌های کلنگی و مصالح‌ساختمانی، نشانه‌های کاذب تحرک در بازار مسکن است.

به‌تحلیل‌ این روزنامه، کاهش سود‌سپرده‌‌بانکی، کمی از سرمایه‌ها را به بازار مسکن آورده ولی مصالح‌ساختمانی خریداری‌شده اغلب دپو شده و رونق موقتتی فعلی تا پایان آبان‌ماه دوام دارد.

این روزنامه هم‌چنین در گزارشی مفصل به‌بهانه خبر‌های ماه‌های اخیر درباره خودکشی یا دیگرکشی سربازان در پادگان‌ها دست‌زده‌بودند، ما را با زندگی سخت اقتصادی و مشکلات روانی و فردی برخی از کشته‌شدگان یا بازماندگان خودکشی‌های ناکام آشنا کرده.

یک روان‌شناس به این روزنامه گفته که هیچ‌کجای جهان دوسال از سن‌ جوانان را به اجباری‌ای چنین سنگین تلف نمی‌کنند

همین فشار دوساله برای به‌هم ریختن ذهن‌جوانان کم‌تجربه اما پرمشکل ما کافی است که خطر کنند و خودشان و دیگری به گلوله ببندند.

اما رئيس اداره سرمایه‌انسانی‌سرباز ستادکل نیروهای مسلح به شهروند گفته وضع جوانان سرباز ایرانی اصلا نگران‌کننده نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *