اگر آقای رئیسی برای گرم‌کردن تنور انتخابات آمده باشند؛
برای آقای روحانی مفید است نه برای خودشان

اگر آقای رئیسی برای گرم‌کردن تنور انتخابات آمده باشند؛ برای آقای روحانی مفید است نه برای خودشان

علیرضا علوی‌تبار، تحلیلگر صاحب‌سبک سیاسیِ اصلاح‌طلب درباره حضور حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در صحنه انتخابات گفته است آقای رئیسی نمایندگی جریان اصول‌گرای «غیررادیکال» را برعهده دارد و آمدنش بیشتر از خودش به نفع آقای روحانی خواهد بود.

 


 


🔹 آقای رییسی می‌توانند یکی از جریان‌های فکری- سیاسی موجود در کشور را در انتخابات نمایندگی کنند. این اتفاق به نظر من بسیار خوب است که تمامی جریان‌های فکری- سیاسی کشور نمایندگان خود را در رقابت‌های انتخاباتی داشته باشند.
🔹 تنها نگرانی موجود درباره امکان واقعی رقابت منصفانه است. باید به‌گونه‌ای مطمئن شد که از امکانات عمومی برای ترویج و تبلیغ یک نامزد خاص استفاده نمی‌شود. به‌ویژه باید درباره هزینه‌کردن از منابع متعلق به همه در این زمینه بسیار حساس بود.
🔹 اینکه حضور آقای رییسی موجب قطبی‌شدن فضای انتخاباتی شود یا خیر، کاملا به رفتار و موضع‌گیری جریان اصولگرا بستگی دارد. اگر آنها در جریان ترویج و تبلیغ آقای رییسی ایشان را به جریان قدرت مربوط كرده و نسبت دهند؛ به دوقطبی‌شدن فضای انتخابات می‌انجامد. اما اگر جریان اصولگرای غیررادیکال استقلال خود را حفظ کند، فضای انتخابات قطبی نخواهد شد.
🔹 شكل‌گیری فضای دوقطبی البته موجب افزایش میزان مشارکت خواهد شد و افزایش میزان مشارکت به نفع جریانی است که حامی آقای روحانی هستند.
🔹 اما به نظرم در شرایط فعلی انتخابات قطبی چندان برای کشور درکل مفید نیست. در انتخابات قطبی‌شده به‌طور معمول شعارها رادیکال‌تر می‌شود و ممکن است رفتارهایی صورت گیرد که به تنش بینجامد. به‌ويژه جوان‌ها و پرشورترها در جریان قطبی‌شدن آسیب‌پذیرتر هستند.
🔹 جریانی در کشور وجود دارد و منابع بسیاری نیز برای اعمال قدرت در اختیار دارد که از تنش چه در داخل و چه در خارج استقبال می‌کند. در شرایط منطقه‌ای و جهانی امروز و با توجه به مشکلاتی که در آستانه تبدیل به بحران هستند، چنین فضایی برای کشور مفید نیست.
🔹 امکانات مالی بسیاری در اختیار آقای رییسی قرار داشته است که به ایشان توان ایفای نقش‌های خیریه‌ای و حمایتی گسترده‌ای را بخشیده بود. از مدتی پیش این نگرانی وجود داشت که خدای‌ناکرده این اقدامات با هدف جلب آرا و ایجاد توجه صورت گیرد.
🔹 اما توجه داشته باشید که این اقدامات فقط بر بخشی از مردم متمرکز بوده است و به علاوه تجربه دولت آقای احمدی‌نژاد که همین برخورد را با درآمدهای نفتی کرده بود، امروز در مقابل همه ما قرار دارد. بعید می‌دانم چنین اقداماتی بتواند مردم را به مخاطره بزرگ پذیرش سیاست خارجی پرتنش و سیاست داخلی مردم‌انگیزتر، ترغیب کند.
🔹 به‌علاوه نیروهای سیاسی داخلی که خواهان حضور ماندگار در عرصه سیاسی ایران هستند در مقابل پیروزی در یک انتخابات هزینه‌های غیرقابل‌جبران بر کشور تحمیل نمی‌کنند، از‌این‌رو بهره‌گیری از روش‌های احمدی‌نژادی نه‌تنها با مقاومت بهبودخواهان و اصلاح‌طلبان مواجه خواهد شد، بلکه بخشی از جریان محافظه‌کار کشور را نیز به مخالفت واخواهد داشت.
🔹 آقای رییسی به خاطر یکپارچگی‌اي که در جریان «راست» ایجاد می‌کنند، از اهمیت برخوردارند. اما به‌گمانم شرکت ایشان در رقابت‌های انتخاباتی به نفع شخص ایشان نیست.
🔹 اولا در چهار سال آینده کشور آن‌قدر با مشکلات متنوع و گوناگون مواجه خواهد بود که هیچ مسئول اجرائی نمی‌تواند بدون ناراضی‌کردن بخشی از جامعه نسبت به حل آنها اقدام کند. یعنی در چهار سال آینده امکان کسب محبوبیت کوتاه‌مدت ممکن نیست. البته می‌توان در بلندمدت نام خود را به‌عنوان حل‌کننده معضلات کشور جاودان كرد اما نه پول نفت بی‌حسابی وجود دارد که بتوان از طریق آن ولخرجی و ریخت‌وپاش کرد و نه سیاست خارجی آرام و بی‌دردسری هست که بتوان از آن محبوبیت کسب کرد.
به‌علاوه امکان کنترل رسانه‌ها نیز وجود ندارد و صدای انتقاد چه منصفانه و چه غیرمنصفانه بلند خواهد بود و هرکس را که مسئولیت ‌پذیرد در تنگنا قرار خواهد داد. اگر ایشان برای گرم‌کردن تنور انتخابات آمده باشند؛ برای آقای روحانی مفید است اما برای خودشان نه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *