علی مطهری از تلاش برای لغو تعطیلی روز هشتم ربیع‌الاول خبر داد

این روز که همزمان با مراسم موهن برخی گروه‌های تندروی مذهبی در هتک حرمت خلیفه دوم اهل تسنن است، به اصرار یکی از مراجع تقلید به عنوان روز آغاز امامت امام زمان تعطیل اعلام شده بود

علی مطهری نایب رئیس مجلس امروز با انتشار یادداشتی خبر داده که با ارائه یک طرح در مجلس، احتمالا تعطیلی روز هشتم ربیع‌الاول لغو خواهد شد.

این تعطیلی امسال برای اولین بار قرار بود در تقویم رسمی کشور قرار بگیرد.

مطهری در یادداشت خود با انتقاد از تعطیلی این روز نوشته:

«تعطیلی هشتم ربیع‌الاول که امسال مصادف با ۶ آذر است، یک خطا و موجب وهن مجلس شورای اسلامی است. هشتم ربیع‌الاول سالروز شهادت امام حسن عسگری (ع) و طبعا روز آغاز امامت حضرت ولیعصر (ع) است. سوال این است که چه ضرورتی برای تعطیلی این روز هست؟ اولا مردم در این روز باید عزا بگیرند یا شادی کنند؟»

اما نکته مهمتری که مطهری به آن اشاره کرده، همزمانی این تعطیلی با یک مراسم موهن است. او در یادداشت خود نوشته

«این روز مجاور نهم ربیع‌الاول است که برخی شیعیان تندرو برنامه‌هایی اجرا می‌کنند که مخالف وحدت اسلامی و مضر به حال دنیای اسلام است.»

منظور مطهری مراسمی است که در برخی محافل تندروی مذهبی برای هتک حرمت خلیفه دوم اهل تسنن در روز نهم ربیع‌الاول برگزار می‌شود و اتفاقا در ماجرای تصویب این روز به عنوان تعطیلی هم رد پای جریان‌های نزدیک به این محافل به چشم می‌خورد.

مطهری درباره سیر تصویب این تعطیلی نوشته:

«این تعطیلی بنا به توصیه یکی از مراجع صورت گرفت – در حالیکه برخی مراجع نیز موافق نیستند- و به همین دلیل بدون تناسب در میان مواد و بندهای قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ کشور و غفلت نسبی نمایندگان در مجلس نهم به تصویب رسید و البته شورای نگهبان مخالفت کرد و بررسی آن به مجلس دهم کشیده شد و در مجلس دهم نیز با لطایف‌الحیل اجازه صحبت به مخالف و موافق داده نشد و به صورت مرموزی تصویب شد. ان‌شاءالله با ارائه طرحی این تعطیلی لغو خواهد شد.»

مجلس نهم در واپسین روزهای فعالیت خود در اردیبهشت ماه سال ۹۵، درحالیکه بررسی احکام دائمی برنامه‌های پنجساله توسعه کشور را در دستور کار داشت، با پیشنهادی که از سوی چند نفر از نمایندگان مطرح شده بود و ارتباطی به برنامه پنجساله نداشت، یک ماده به این احکام اضافه کرد. در این ماده که به عنوان  ماده الحاقي ۳۸ به لایحه دولت اضافه شد، آمده بود:

هشتم ربيع‌الاول سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگري(ع) و آغاز امامت حضرت ولي‌ عصر(عج) به‌عنوان تعطيل رسمي تعيين مي‌شود.

احمد توکلی، غلامرضا کاتب و کمال الدین پیرموذن در آن روز با الحاق این ماده مخالفت کردند.

اما وقتی این مصوبات برای بررسی به شورای نگهبان رفت، عمر مجلس نهم به پایان رسید و پس از چند مرحله رفت و برگشت این مصوبات بین مجلس و شورای نگهبان، سرانجام در بهمن ماه ۹۵ نوبت به بررسی و تصویب اصلاحات لایحه تحکام دائم برنامه رسید.

در آن جلسه، علی لاریجانی اعلام کرد که چون در لایحه ارسالی از سوی دولت، چنین روز تعطیلی در نظر گرفته نشده بوده، شورای نگهبان با ماده الحاقی مجلس مخالفت کرده است. اما دولت برای حل این مشکل پذیرفته که پیشنهاد تعطیلی این روز را از طرف خودش مطرح کند تا ایراد شورای نگهبان برطرف شود.

اقدام عجیب دولت و همراهی لاریجانی و رای بدون اعتراض نمایندگان برای رسمی شدن این تعطیلی، گمانه زنی ها مبنی بر اصرار برخی مراجع برای تصویب تعطیلی این روز را افزایش داد.

حالا علی مطهری می‌گوید این موضوع صرفا مورد نظر یکی از مراجع تقلید بوده است. اصراری که زمستان سال گذشته به ثمر نشست و ششم آذر ماه امسال قرار بود برای اولین بار، این روز تعطیل رسمی شود.

ولی مطهری وعده داده که با ارائه یک طرح در صحن مجلس، جلوی این کار گرفته شود تا این تعطیلی وارد تقویم نشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *