نگاهی به سخنان اخیر احمدی نژاد ؛ روایت آغاز اختلافات با علی لاریجانی

دو سال نخست ریاست جمهوری احمدی نژاد که مسئولیت پرونده هسته‌ای ایران به عهده علی لاریجانی بود، مبداء اختلافاتی است که هنوز ادامه دارد. روایت جدید احمدی نژاد از آغاز این اختلافات چقدر با واقعیت انطباق دارد و کدام‌یک پروژه دیگری را خراب کردند؟

محمود احمدی نژاد در ویدئویی که اخیرا منتشر کرده، معتقد است که در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۸۶ غربی ها با وجود فشارهایی که آوردند، نتوانستند غنی سازی را متوقف کنند و ما در سال ۸۶ و پس از رسیدن به چرخه تولید سوخت، آماده بودیم تا از موضع تعامل به جای تقابل، بنشینیم و با آنها دوستانه گفت‌وگو کنیم.

در گزارش قبلی این موضوع را بررسی کردیم که روند تصویب قطعنامه‌ها پس از سال ۸۶ شدت گرفت و نشانه‌ای از صحت ادعای احمدی‌نژاد در این باره وجود ندارد. اما در همین مقطع در داخل کشور نیز اتفاقاتی افتاد که گفته می‌شود چهره مقابل احمدی‌نژاد یعنی علی لاریجانی که در آن زمان دبیر شورای‌عالی امنیت ملی بود، در آستانه رسیدن به توافق قرار داشته و احمدی نژاد مانع آن شده است. روایت احمدی نژاد و روایتی که تا کنون دراین باره وجود داشت را در ادامه با هم مقایسه می‌کنیم تا ضمن بررسی صحت ادعاهای اخیر احمدی‌نژاد بر اساس فکت های تاریخی، به مبداء اختلافات او با لاریجانی نیز برسیم.

این بازه زمانی که احمدی نژاد از آن به عنوان دوران رسیدن به سوخت صنعتی یاد می‌کند، همان دوره ای است که علی لاریجانی مسئولیت دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی را بر عهده داشت. لاریجانی در ۲۴ مرداد ۸۴ جانشین حسن روحانی در این منصب شد و ۲۶ مهر ۸۶ استعفا داد.

احمدی نژاد در بخشی از گفتگوی جدید خود، به انتقاد از عملکر لاریجانی در این سمت می‌پردازد و می‌گوید:

« در سالهای ۸۵ و ۸۶ با آژانس وارد گفتگو شدیم و گفتیم هرچی داری بگذار روی میز جواب بدهیم. آژانس یک سری سوال مطرح کرد درباره همان دوره ۸۰ تا ۸۲ به اضافه یک سری مطالعات ادعایی آمریکایی ها. من به آقای علی لاریجانی که دبیر شورایعالی امنیت ملی بود گفتم این آخری را نپذیر. آن ۶ سوال را جواب بدهیم ولی مطالعات ادعایی چهارچوب ندارد و امریکا هرلحظه می تواند ادعای جدیدی بکند. اما ایشان بدون نظر من و برخلاف نظر من رفت تعهد داد که آن شش سوال به اضافه مطالعات ادعایی را پاسخ دهیم. ما خیلی زود جواب آن شش سوال را دادیم و آژانس تایید کرد و رفت کنار. یک مورد مانده که همان مطالعات ادعایی امریکا آن هم درباره همان سالهای ۸۰ تا ۸۲ است که امریکا تا امروز آن را کش داده است.»

به این ترتیب احمدی نژاد دستاوردی که برای رویکرد دوسال اول ریاست جمهوری خود قائل است را از مشکلات آن دو سال جدا می‌کند و علی لاریجانی را به عنوان مسئول آن مشکلات معرفی می‌کند. او دو سال عملکرد روحانی و دوسال عملکرد لاریجانی را باعث و بانی تمام تحریمها و قطعنامه ها معرفی می‌کند.

روزی که احمدی نژاد مذاکرات لاریجانی را سوزاند

احمدی نژاد درحالی درباره دوره ۲۶ ماهه مسئولیت لاریجانی در پرونده هسته ای سخن می‌گوید که در مناظرات انتخاباتی سال ۹۲، علی اکبر ولایتی، روایتی معکوس از ماجرا نقل کرد و گفت:

« یکی از مقامات بلند پایه اجرایی ما در نماز جمعه سخنرانی کرد و گفت ما مذاکره هسته‌ای نمی‌کنیم. بعد تلکسی که  از  داخل ایران مخابره شده بود را در مذاکره بعدی به لاریجانی نشان داد و گفت: ببینید مقامات گفته‌اند که مذاکره نمی‌کنیم و یک کارشکنی در کار دکتر لاریجانی ایجاد شد و مشابه آن را در سیاست خارجی داشتیم.»

اشاره ولایتی به روز قدس سال ۸۶ و سخنرانی احمدی نژاد در مراسم این روز بود. او در این سخنرانی که روز ۱۳ مهرماه سال ۸۶ انجام شد گفته بود:

«از نظر ما ماجرای جنجالی هسته ای ایران خاتمه پیدا کرده است. ما دیگر حاضر نیستیم که به عرصه سیاسی برویم و درباره حقوق ملت ایران با برخی از قدرتها بنشینیم صحبت کنیم، به چه دلیل؟ ما یک عضو آژانس هستیم وحقوقی وتکالیفی داریم و تکالیفمان را کامل انجام دادیم. البته از حقوقمان کامل استفاده نکردیم.  بعضی‌ها در داخل هستند که متأسفانه دستشان به رسانه يا جایی بند است. اینها یا از روی ترس که برخی از این جنجالهای قدرتهای غربی را خیلی جدی حساب می کنند یا از روی موضوعات دیگری ناراحت اند. ناراحت هستند که مسئله هسته ای ایران این طور به فضل الهی به نفع ملت ایران حل شده است. ناراحت اند و می خواهند بی جهت در مسئله دخالت کنند. راه افتاده اند می گویند ما می خواهیم برای حل بن بست هسته ای راه حل بدهیم. کدام بن بست هسته ای؟ چه کسی در بن بست است؟ دنیا بداند ملت ایران این ملت الهی هیچ گاه بن بست نداشته است. عده ای سرخود مذاکره می کنند! شما می‌خواهید آنها را از بن بست در بیارید؛ ملت ایران که در بن بست نیست، یا عده ای احساس مسئولیت کنند و سرخود بلند شوند بروند بخواهند با آنها مذاکره کنند، آنها هم استقبال کنند…»

احمدی نژاد البته در مصاحبه ویدئویی اخیر خود مدعی شده که از سال ۸۶ ادبیات سخن گفتنش درباره مسئله هسته ای، تعاملی بوده است.

دو هفته بعد از این سخنرانی غلامحسین الهام سخنگوی دولت در یکی از نشست های خبری خود از استعفای علی لاریجانی خبر داد و سعید جلیلی جانشین علی لاریجانی شد.

لاریجانی در اسفند همان سال در انتخابات مجلس شرکت کرد و از قم راهی بهارستان شد و از خرداد سال ۸۷ که مجلس هشتم آغاز به کار کرد، او در جایگاه ریاست پارلمان نشست و ماجرای تقابل هایش با احمدی نژاد به راس دو قوه مجریه و مقننه کشور منتقل شد.

3 دیدگاه برای «نگاهی به سخنان اخیر احمدی نژاد ؛ روایت آغاز اختلافات با علی لاریجانی»

 • ۱۴ آذر, ۱۳۹۶ در t ۳:۱۰ ب.ظ
  Permalink

  آسیاب به نوبت. . خداوند گوینده این جمله را رحمت کنه .

  پاسخ دادن
 • ۱۴ آذر, ۱۳۹۶ در t ۳:۱۲ ب.ظ
  Permalink

  آسیاب به نوبت است
  خداوند گوینده این جمله را رحمت کند انشاالله. . . . .

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *