وزن‌کشی فراکسیون امید در ترازوی رای اعتماد

اگر چند چهره مانند محمود صادقی را به ۹۶ نماینده‌ای که امروز به غلامی رای اعتماد ندادند، اضافه کنیم، می‌توان با تقریبی نزدیک به واقع گفت که فراکسیون امید ۱۰۰ رای منسجم، در مجلس دارد.

نمایندگان مجلس پس از ۶ ساعت بحث و گفتگو، سرانجام با ۱۸۰ رای موافق، ۸۲ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع تصدی وزارت علوم را به منصور غلامی سپردند و همچنین با ۲۲۵ رای موافق،۳۸ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۷۶ نماینده حاضر در جلسه مسئولیت وزارتخانه نیرو را به رضا اردکانیان واگذار کردند تا دو ماه و نیم پس از آغاز به کار رسمی دولت روحانی، کابینه او تکمیل شود.

در این بین فضای شکل گرفته درباره وزیر علوم پیشنهادی روحانی، فشار این رای اعتماد را بیش از همه بر دوش فراکسیون امید مجلس انداخته بود. این فراکسیون به عنوان مخاطب و مرجع اصلی دانشگاهیان، باید بین نظر دولت مورد حمایت و بدنه اجتماعی خود، یکی را بر دیگری ترجیح می‌داد. آن هم در شرایطی که در ماجرای رای اعتماد به آذری جهرمی، به وضوح مشخص شده بود که امیدی‌ها به تنهایی توان جلوگیری از رای‌آوری یک وزیر را ندارند. به بیان دیگر، اگر بخواهند تن به مطالبات بدنه اجتماعی خود بدهند، تنها فاصله با دولتی‌ها و اعتدالیون را بیشتر و امکان تعامل با وزارتخانه مورد نظر را کمتر می‌کنند.

شاید با همین ملاحظه بود که فراکسیون امید با وجود همه مخالفت‌های دانشجویی و تاکید جدی بسیاری از اعضا بر لزوم مخالفت با منصور غلامی، این موضع را انتخاب نکرد و تنها به عدم حمایت فراکسیونی از او اکتفا کرد.

ازدحام فراکسیون امیدی‌هایی که در نوبت نطق مخالفت با غلامی صف کشیده بودند و کار به قرعه‌کشی برای کسب فرصت مخالفت رسیده بود و این خبر که در جلسه صبح امروز شورای مرکزی فراکسیون، از جمع ۴۳ نماینده حاضر، تنها ۹ نفر رای موافقت با غلامی داده‌اند، نشان می‌دهد که وضعیت غلامی هم مانند آذری جهرمی، بوده اما مخالفت با او به عنوان موضع رسمی فراکسیون اعلام نشده است.

اما آنچه که از رهگذر رای‌گیری امروز مجلس، برای فراکسیون امیدی‌ها قطعیت یافت، رسیدن به برآوردی واقعی از وزن و عدد آرای آنها در مجلس بود.

با در نطر گرفتن این نکته که در بین ۱۲۷ نفری که به آذری جهرمی رای موافق نداده بودند، تعدادی از اصولگرایان نیز حضور داشتند، حمایت امروز دو فراکسیون اصولگرایان و مستقلین از غلامی، نشان می‌دهد که باید ۹۶ نفری که امروز به غلامی رای ندادند را به حساب رای خالص امیدی‌ها بگذاریم.

به این ترتیب می‌توان با تخمینی قابل اتکا، عددی حدود ۱۰۰ مفر را برای امیدی‌های مجلس در نظر گرفت. عددی که با توجه به بافت مجلس، نمی‌توان روی وجوه ایجابی آن حساب کرد و تنها در بزنگاه‌هایی که در طرف مقابل اجماعی بین اصولگرایان و اعتدالیون شکل نگیرد، می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *