پنج دلیل پیروزی مکرون در انتخابات فرانسه

امانوئل مکرون با درایت ویژه‎ای که از خود نشان داد زمین‎لرزه‌‎ای در سیاست فرانسه به راه انداخت، بخت یارش بود، زیرکی به‎خرج داد، راه‌های تازه را آزمون کرد، مردم فرانسه را دلگرم کرد و از حضور رقیبی افراطی منتفع شد

سال گذشته او عضو منفورترین دولت در تاریخ فرانسه بود. حالا در ۳۹ سالگی با شکست نمایندگان احزاب چپ و راست میانه و در نهایت با شکست نماینده راست‌‎افراطی توانسته در انتخابات ریاست جمهوری برنده شود.
دلایل پیروزی مکرون را می‏توان به پنج دسته تقسیم کرد:

۱. شانس آورد
شکی نیست که بخت یار مکرون بوده‎است. رسوایی مالی پیش آمده برای فیلون به‎شدت از محبوبیت او کاست. فیلون با شعار اصلاحات در بازار و تجارت وارد میدان انتخابات شد. اما پس از آن که با اتهاماتی مبنی بر پرداخت صدها هزار یورو به همسرش برای شغلی که هرگز انجام نداده، مواجه شد، از محبوبیتش به طور قابل توجهی کاسته شد. او وعده می‌داد که با فساد مبارزه می‌کند، چنین رسوایی ضربه بزرگی بود. به این ترتیب یک رقیب قدرتمند از جناح راست‎میانه حذف شد. از سوی دیگر آمون نماینده سوسیالیست‏ها با عدم پذیرش از سوی رای‎دهندگان سنتی روبه‎رو شد و این دومین خوش‏شانسی بزرگ مکرون بود.

۲. زیرکانه رفتار کرد
خوش‎شانسی اصلا برای چنین پیروزی‎ای به‏تنهایی کافی نبود. مکرون با زیرکی و درایت توانست فرصتی را پیش‏‌بینی کند که هیچ‎فرد دیگری موفق به انجام آن نشد.
با نگاه به جنبش‎های انتخاباتی در اروپا مانند پودموس در اسپانیا یا جنبش پنج ستاره در ایتالیا درمی‎یابیم که در فرانسه هیچ قدرت سیاسی کافی برای راه‎اندازی جنبش‎های موفق وجود ندارد. بنابراین مکرون حزب خودش را با نام «به پیش» یکسال پیش از شروع انتخابات پایه گذاری کرد و برای دستیابی به هدفش در گام بعدی از مقام رسمی‎اش در کابینه اولاند کناره گرفت.

۳. ابتکار عمل را با بهره‎گیری از راه‌های نو به‎دست گرفت
مکرون از روشی که اوباما در کمپین تبلیغاتی‎اش پیاده کرده بود، بهره برد. به این ترتیب که افرادی داوطلب و آموزش دیده به انجام یک نظرسنجی دست زدند. آنها به ۳۰۰ هزار خانه در فرانسه سر زدند و به تبلیغ پرداختند. اما مهم‎تر از تبلیغات، آن‌ها ۲۵ هزار مصاحبه عمیق حدودا ۱۵ دقیقه‌‏ای با رای‎دهندگان انجام دادند. اطلاعات به‎دست آمده در یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ جع‎آوری و طبقه‎بندی شد. پس از آن ازین اطلاعات برای تعیین سیاست‎ها و اولویت‎های کمپین مکرون استفاده شد.
به کمک آن نظرسنجی و مصاحبه‎ها نبض کشور دست مکرون آمد. همچنین او توانست ارتباط مناسب و به‎موقعی با مردم فرانسه برقرار کند. این برنامه تمرین خوبی بود که پایه پیروزی امروز مکرون را بنا کرد. او به خوب توانست از موقعیت‏‌های پیش آمده بهره ببرد.

۴. فرانسوی‏‌ها را دلگرم کرد
فرانسه، در سال‎های گذشته، حال و هوای بسیار بدبینانه‏‌ای را تجربه کرده. در چنین شرایطی فردی مانند مکرون با پیامی خوش‎بینانه و بسیار مثبت وارد میدان می‎شود. او جوان و پرانرژی‌ست. به فرانسوی‎ها وعده و شعار نمی‎دهد. اما به آنها نشان می‏‌دهد چگونه فرصت‎ها را ایجاد کنند. پیام مکرون در این دوره از انتخابات بی‌رقیب و یگانه بود.

۵. از حضور رقیبی افراطی، ماری لوپن، نفع برد
پیام و تبلیغات تماما سلبی لوپن درست در تضاد با پیام مثبت مکرون بود. او ضدمهاجر، ضداتحادیه و ضدسیستم بود. گردهمایی‎های تبلیغاتی مکرون پراز شادی و موسیقی پاپ بود در حالی‌که سخنرانی‎های لوپن پر از معترضانی بود که بطری پرتاب می‎کردند و درنتیجه با حضور شدید نیروهای امنیتی برگزار می‎شد.
مناظره تلویزیونی این دو چهارشنبه پیش از سوی دو طرف با توهین بسیار همراه بود. لوپن «راهبه بزرگ هراس‌انگیز» و «تاجر روغن مار» با پیش‏زمینه افراط‏گرایی‎ای مشابه پدرش خوانده شد. و مکرون عروسک خیمه‎شب‎بازی سوسیالیست و ابزار خطرناکی برای مالیه جهانی که هرکار مرکل ازو بخواهد انجام می‎دهد، نامیده شد. درست است که کمپین لوپن با اصول و برنامه‎ریزی پیش می‎رفت اما آرای او در ماه‏های متوالی سیر کاهنده‌ای طی می‌کرد.

قطعا پیروزی در این سطح کارو تلاش گسترده و برنامه‎ریزی‏های پیچیده بسیاری می‏طلبد. حالا مکرون رئیس‏جمهور تازه فرانسه است و این پیروزی می‌تواند با توجه به حضور دونالد ترامپ در امریکا و ترزا مِی در انگلستان، موازنه‏ای را در سطح بین‏الملل به‏وجود آورد.

منبع: بی.بی.سی | ترجمه و تلخیص: سمیه شیرافکن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *