کلینیک شناور، قایق نجات فقرای هند

۱۵ قایق در ۱۳ منطقه هند فعال هستند و فرمانداری، سازمان‌های بهداشت محلی و یونیسف از تأمین‌کنندگان مالی این طرح هستند تا خدمات‌رسانی به نیازمندان قطع نشود

روزآروز – درر رودخانه براهماپوترای هند ۲۵۰۰ جزیره وجود دارد که ۸۰درصد ساکنانش را انسان‌های فقیری تشکیل می‌دهند که به هیچ امکانات تحصیلی و بهداشتی‌ای دسترسی ندارند.

نزدیک به ۲میلیون و ۵۰۰هزار نفر ساکن این جزایر هستند. بیشترین میزان مرگ‌ومیر نوزاد و مادر در خاک هند متعلق به ساکنان این جزایر است. بر اساس آمار، چیزی حدود ۴ تا ۶ ساعت طول می‌کشید تا ساکنان این جزایر به خدمات بهداشتی و درمانی معمول دست پیدا کنند.

سال ۲۰۰۴ یک سازمان خیریه‌ محلی تصمیم گرفت پروژه کلینیک‌های شناور را برای تأمین نیازهای بهداشتی‌درمانی مردم این جزایر اجرا کند.

تمرکز این طرح بر سلامت و ایمن‌سازی کودکان، سلامت زنان، اجرای طرح‌های تنظیم خانواده و سایر نیازهای دارویی اهالی این جزایر بود.

 

در حال حاضر، ۱۵ قایق در ۱۳ منطقه فعال هستند و طی یک ماه برای ۲۰هزار نفر تسهیلات درمانی رایگان تهیه می‌کنند. به‌گفته حسن رفیق، یکی از پزشکان مشارکت‌کننده در این طرح، با بررسی نیازهای ۳۳ روستا متوجه شده‌اند که بیماری‌های ساکنان مشترک است و بیشترشان برای بیماری‌هایی چون «عفونت دستگاه‌های تنفسی، سینوزیت، فارنژیت یا التهاب گلو، آسم شدید و عفونت‌های پوستی ناشی از قارچ نیازمند درمان هستند.»

در حال حاضر، فرمانداری، سازمان‌های بهداشت محلی و یونیسف از تأمین‌کنندگان مالی این طرح هستند تا خدمات‌رسانی به نیازمندان این جزایر قطع نشود.

خدمات مربوط به بهداشت زنان و برنامه‌های تنظیم خانواده از دیگر خدمات رایگان کلینیک‌های شناور است

 

یک تکنیسین علوم آزمایشگاهی با لوازم اولیه در حال تست سطح هموگلوبین، آزمایش ادرار، قند،  مالاریا، تست حاملگی و ایدز است

 

آجمینا خاتونِ ۲۲ساله هر ماه برای تست سلامتی به کلینیک شناور می‌آید

 

داروهای تجویزشده رایگان هستند و بیمارها می‌توانند با نشان‌دادن نسخه آنها را به خانه ببرند

 

مامونی بیگم هشت ماه است ازدواج کرده و چهارماهه حامله است. او هر ماه برای آزمایش و معاینه به این قایق‌ها مراجعه می‌کند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *