ادعای نماینده مخالف پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تروریسم: می‌خواهند قاسم سلیمانی و محسن رضایی را تحویلشان بدهیم

عبدالرضا مصری گفت در تعاریف کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم، سپاه یک سازمان تروریستی است و اگر به آن بپیوندیم، باید محسن رضایی، ولایتی و قاسم سلیمانی را تحویل دهیم تا محاکمه شوند!

روزآروز – لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم،که قرار بود امروز در مجلس به رای گذاشته شود، پس از سخنان موافقان و مخالفان به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برگردانده شد تا دو هفته بعد و پس از اعمال تغییرات مورد نظر نمایندگان مخالف، دوباره برای رای گیری به صحن مجلس بیاید.

پیوستن به این کنوانسیون تعهداتی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کند که مهمترین آنها، عدم تامین مالی سازمانهای تروریستی است.

مخالفان تصویب لایحه که عموما چهره‌های نزدیک به جبهه‌پایداری و مخالفان برجام در مجلس قبل هستند، معتقدند با تعاریف این کنوانسیون، ما در صورت پیوستن به آن حق کمک به سازمانهایی مانند حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن و برخی سازمانهای فلسطینی را نخواهیم داشت چون از نظر این کنوانسیون، آنها تروریست هستند.

اما امروز عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه که به عنوان مخالف تصویب این لایحه نطق می‌کرد، پا را از این فراتر گذاشت و گفت در تعاریف این کنوانسیون، سپاه یک سازمان تروریستی است و درصورتی که به این کنوانسیون بپیوندیم، باید محسن رضایی، علی اکبر ولایتی و قاسم سلیمانی را به آنها تحویل دهیم تا محاکمه شوند!

او حتی مدعی شد که اگر این لایحه تصویب شود، میرزا کوچک خان جنگلی و رئیسعلی دلواری و ستارخان و باقرخان هم تروریست محسوب می‌شوند!!

بخشهای جالب نطق این نماینده مخالف را اینجا بشنوید:

لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم که دولت آن را به مجلس فرستاده بود، آذرماه سال گذشته در مجلس اعلام وصول شد و برای بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع داده شد که طبق آئین نامه مهلت سه ماهه برای بررسی داشته است.

اما اعضای مخالف تصویب این لایحه در کمیسیون امنیت ملی، تا کنون مانع اعلام نظر کمیسیون شده بودند و در نهایت هم امروز نقوی حسینی به عنوان سخنگوی کمیسیون اعلام کرد که این کمیسیون نظری درباره لایحه اعلام نکرده چون لایحه را خلاف قانون اساسی می‌داند.

علی لاریجانی هم اعلام کرد چون مهلت سه ماهه کمیسیون به اتمام رسیده و  دولت طبق آئین نامه خواهان رسیدگی به لایحه مذکور در صحن علنی شده، باید بررسی لایحه در دستور کار قرار بگیرد.

با این حال، لاریجانی در جلسه امروز که با حملات و تذکرهای تند و آتشین مخالفان همراه بود سرانجام با اشاره به درخواست برخی نمایندگان برای ارجاع لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم به کمیسیون امنیت ملی، اعلام کرد: می توانیم در صورت موافقت نمایندگان لایحه را به مدت دو هفته به کمیسیون ارجاع دهیم به نحوی که اعلامیه تفسیری آن در ماده واحده آن بیاید. کمیسیون امنیت ملی دو هفته فرصت دارد لایحه مذکور را بررسی کند و روز یکشنبه دو هفته آینده پس از سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه موضوع در دستور صحن علنی قرار می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *