ماهگل، پرستاری غریب در افغانستان

ماهگل ۶۹ ساله باید از چهار خواهر و برادر دیگرش که همه از سندرم میکروسفالی رنج می‌برند مراقبت کند. خانه کاهگلی آنها در حاشیه جنوبی کابل نزدیک به منطقه لوگر واقع شده است.

۲۶ | اردیبهشت | ۱۳۹۷ ۱۲۲ ۰


روزآروز – در افغانستان که مردم با فقر خدمات اجتماعی روبرو هستند، انسان‌های معلول باید روی کمک اعضای خانواده‌شان تکیه کنند. ماهگل ۶۹ ساله باید از چهار خواهر و برادر دیگرش که همه از سندرم میکروسفالی رنج می‌برند مراقبت کند.

میکروسفالی سندرمی مادرزادی است که در اثر آن جمجمه از زمان تولد بزرگ نمی شود. این سندرم در افغانستان آنقدر نادر است که هیچ متخصصی برای کمک به آنها وجود ندارد.

سال ۲۰۰۱ در دوران طالبان اکثر همسایه‌هایشان فرار کردند اما این کار برای ماهگل سخت بود. یک بار که شرایط خیلی خطرناک شد ماهگل و خواهر برادرها و گوساله شان مجبور شدند پای پیاده فرار کنند.

تهمینه سلیم گزارشی تصویری از این خانواده تهیه کرده که در گاردین منتشر شده‌است. سلیم یکی از اعضای برنامه سحر اسپیکس یک برنامه مخصوص آموزش و ارائه فرصت به روزنامه نگاران افغانستانی است.

روایت تصویری زندگی ماهگل در خانه کاهگلی که در حاشیه جنوبی کابل نزدیک به منطقه لوگر واقع شده را ببینید:

ماهگل ۶۹ ساله برای پختن نان در آشپزخانه خمیر تهیه می‌کند. ماهگل سال‌ها دست تنها نگهداری از خواهر برادرهایش را به عهده گرفته‌است. او یک گاو داشت که شیرش را در بازار می‌فروخت اما به مرور که سنش بالا رفت این کار برایش سخت‌تر شد به خاطر همین گاوش را فروخت. او هیچ وقت فرصت این را پیدا نکرد تا به دنبال رویاهایش برود یا ازدواج کند، شرایطی که برای یک زن در افغانستان برای داشتن استقلال اقتصادی دشوار است.

 

دو خواهر ماهگل (حبیبه ۷۷ ساله چپ و شفیقه ۶۷ساله راست). شفیقه علاوه بر میکروسفالی از پا درد مزمن رنج می‌برد. به غیر از این او نان‌آور فعلی خانواده است. در حالی که ماهگل سرگرم نگهداری از خواهر برادرانش است خواهرش در نزدیک‌ترین مزرعه کار می‌کند و به جای پول غذا می‌گیرد.

 

برات برادر ماهگل ۷۰ ساله- در حالی که در بیشتر کشورها مراقبت‌های خاصی برای این افراد در نظر گرفته شده است اما خواهر برادرهای ماهگل قربانی شده‌اند. اگر معلول‌ها در افغانستان نتوانند کمکی از جانب خانواده‌هایشان داشته باشند آنها به عنوان آسیب‌پذیرترین قشر جامعه به حال خودشان رها می شوند.

 

حنیفه خواهر ۷۲ ساله ماهگل- خانه آنها در حاشیه جنوبی کابل نزدیک به منطقه لوگر از کاهگل ساخته شده. ماهگل می‌گوید خانه‌ آنها پنج صاحب دارد که یکی از آنها عمویش است. خانه آنقدر قدیمی است که هرلحظه ممکن است فرو بریزد.

 

شفیقه دست‌هایش را قبل از ناهار می‌شوید

 

حنیفه ظرف‌های ناهار را می‌شوید

 

حنیفه چپ و حبیبه راست به همراه ماهگل

ماهگل دو برادر سالم دیگر هم دارد که هر دو ازدواج کرده‌اند. با اینکه ماهگل آنها را کمک کرد تا وام ازدواج شان را بپردازند اما آنها از ماهگل و دیگر خواهر برادرهایش حمایت اقتصادی نمی‌کنند.

 

حبیبه

 

حنیفه

 

ترجمه: شیدا ملکی

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط