مسئول جان مردم در موج ششم کیست؟ با وجود هشدار‌ها رئیسی اجازه محدودیت نمی‌دهد

دولت رئیسی برای جلوگیری از موج ششم یا حداقل به تعویق انداختن آن، نه تنها محدودیتی اعمال نکرده بلکه بازگشایی‌های گسترده‌ای را هم دستور داده است. طیف هوادار رئیسی که زمان روحانی به برخی زمان‌ها که محدودیت اعمال نمی‌شد چنان انتقاد می‌کردند ولی الان روزه سکوت گرفته‌اند.

روزآروز
۱۰ | بهمن | ۱۴۰۰ ۳۳۲ ۰

آمارهای کرونایی دوباره در حال صعود است و دوباره احتمالا مسئولین تصمیم‌گیر قرار است غافلگیر شوند!

از زمانی که ورود سویه جدید کرونا با نام اُمیکرون به کشور، رسما تایید شد، وزارت بهداشت و کارشناسان مدام توصیه می‌کنند که برای مراکز تجمعی محدودیت‌هایی اعمال شود؛ ولی این توصیه‌ها به سدی به نام ستاد ملی مقابله با کرونا بر می‌خورد. هر موقع که اعضای کمیته علمی ستاد یا مقامات وزارت بهداشت به اعمال محدودیت اشاره کردند و گفتند در جلسه بعدی ستاد در این باره تصمیم‌گیری می‌شود، خروجی جلسه ستاد به ریاست ابراهیم رئیسی می‌شد توصیه به ماسک زدن و تزریق واکسن. اما اُمیکرون نه ماسک سرش می‌شود و نه واکسن؛ مبتلا می‌کند و رحم هم ندارد.

۲۸ آذر ماه گذشته، مقامات وزارت بهداشت به صورت رسمی تایید کردند که سویه اُمیکرون وارد ایران شده است. این سویه که به انتقال با سرعت و سریعش مشهور است، در کمتر از یک هفته به نقاط زیادی از کشور رفت و پراکنده شد.

همزمان و در همان روز در وزارت بهداشت جلسه اضطراری برگزار شد؛ نتیجه شد آن چه عضو کمیته علمی ستاد ملی گفت؛ او تاکید کرد که خروجی جلسه درخواست اعمال محدودیت‌ها و قرنطینه برای مدت ۴ هفته است و پیش‌بینی کرد که اگر انجام نشود در هفته‌های آینده موج ششم کرونا قطعی خواهد بود.

اول دی ماه، معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که چندین جلسه برگزار شده که تصمیمات برای تایید به ستاد ملی می‌رود تا در آنجا تصمیم‌گیری شود. اما نه خبری از جلسه شد و نه خبری از تایید تصمیمات. این درحالی بود که بنا به دستور رئیسی مدارس و دانشگاه‌ها از اول آذر ماه بازگشایی شده بودند.

با گذشت زمان فرصت برای کنترل و گرفتن ضرب موج ششم یا به تعویق انداختن آن در حال از دست رفتن بود؛ با این وجود دولت هیچ تمایلی به اعمال محدودیت نداشت؛ علی‌رغم توصیه‌ها مکرر متخصصان شخص رئیسی برابر این توصیه‌ها مقاومت کرد تا هیچ تعطیلی صورت نگیرد.

چهارم دی ماه و در نخستین جلسه ستاد پس از این درخواست، رئیسی مردم را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی توصیه کرد. او سخنی هم گفت که می‌توان نشانه‌ای از مشاوران ناآگاه دانست: «امروز کشورمان بخاطر همراهی مردم و اقدامات پیشگیرانه‌ای که انجام شده، از وضعیت نسبتاً مناسبی نسبت به سایر کشورها در زمینه شیوع سویه جدید کرونا برخوردار است». این در حالی بود که به تازگی اُمیکرون وارد کشور شده بود و همچنین چند هفته بود که موج پنجم در ایران فروکش کرده بود.

ششم دی ماه مسعود یونسیان عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا هم خواستار غیرحضوری شدن مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین اعمال محدودیت بر مراکز تجمیعی شده بود. او به نکته‌ای اشاره کرد که احتمال می‌رود پاشنه آشیل کشور در موج ششم همین باشد: «تعامل پررنگی بین ستاد ملی و کمیته علمی کرونا» وجود ندارد. این گفته شاهدی است بر این ادعا که ستاد و شخص رئیسی هیچ فکر و راهبردی برای پایین آمدن خسارت انسانی موج ششم ندارند.

یازدهم دی ماه هنگامی که افکار عمومی تصور می‌کرد که در این جلسه ستاد ملی تصمیماتی برای مقابله با موج ششم گرفته می‌شود، باز هم ستاد به ریاست رئیسی هیچ محدودیتی را تصویب نکرد و همان توصیه‌های ماسک و واکسن و رعایت فاصله اجتماعی را تکرار کرد.

مدتی بعد همچنان هشدارها نسبت به موج ششم ادامه داشت. هفدهم دی ماه اپلیکشن ماسک وابسته به وزارت بهداشت، در اطلاعیه‌ای نسبت به شیوع دوباره کرونا و دیده شدن علایم موج ششم اعلام خطر کرد و خواستار اعمال فوری تدابیر جدی شد.

اما باز هم گوش دولت و ستاد و رئیسی بدهکار نبود. در حالی که متخصصان نسبت به موج ششم هشدارهای جدی و مکرر می‌دادند و حتی وزارت بهداشت دولت هم خواستار اعمال محدودیت می‌شد، ابراهیم رئیسی در جلسه هجدهم دی ماه ستاد ملی گفت که «با توجه به کاهش آمار ابتلا و فوتی با واکسیناسیون گسترده، ستاد ملی مقابله با کرونا به عنوان مرجع تصمیم‌گیری، بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها را بلامانع دانسته است». تصمیمی که باعث شگفتی کارشناسان شد.

۲۳ دی ماه خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹، نوشته «با توجه به شیوع اومیکرون در کشورهای جهان و در کشورهای اطراف از جمله در بحرین و کویت، به نظر می‌رسد که در چند هفته آینده شاهد پیکی از اومیکرون در کشور باشیم».

۲۵ دی ماه سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت طی گفت‌وگویی اعلام کرد که «تعداد تست‌های مثبت افزایش یافته و این یک زنگ خطر است» و تاکید کرد که تمام مراکز باید در حالت آماده‌باش قرار بگیرند.

اما در روزی که معاون وزارت بهداشت هشدار جدی داد و اعلام آماده‌باش به مراکز درمانی کرده بود، ستاد ملی به ریاست رئیسی تشکیل جلسه داد و تصویب کرد که ورزشگاه‌ها می‌توانند با رعایت پروتکل‌ها میزبان تماشاگران باشند و به همین نحو هم نمایشگاه‌ها می‌توانند آغاز به کار کنند.

در حالی بود که کنسرت‌های موسیقی و مراسم مذهبی با کمترین کیزان رعایت پروتکل‌ها جریان داشتند.

رئیسی همچنین با لحنی تهدیدآمیز کارشناسان را مورد خطاب قرار داد و گفت که «کسی نباید به عنوان عضو ستاد ملی و یا متخصص در رسانه ملی با طرح نظرات شخصی، موجب تشویش در جامعه شود». رئیسی که ریاست را برعهده دارد خواستار آن شد که نباید هیچ نظری بر خلاف ستاد گفته شود!

با وجود هشدارها تلاش وزرای کشور، آموزش و پرورش و علوم برای بازگشایی کامل کلاس‌ها ادامه داشت. انگار کسی در دولت به وزارت بهداشت که متولی اصلی درمان در کشور است توجهی نداشت و توصیه‌های این وزارت روی کاغذ می‌ماند.

۲۸ دی ماه وزیر کشور خواستار اجرایی شدن دستور ابراهیم رئیسی پیرامون بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها شد. چند روز بعد یعنی دوم بهمن، وزیر کشور که فرماندهی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا را هم بر عهده دارد، ابلاغیه‌ای صادر کرد که طی آن تمام دانشگاه‌ها و مدارس سراسر کشور باید بازگشایی می‌شدند. در همین حال که دولتی‌ها کار خود را می‌کردند هشدارها هم نسبت به موج ششم ادامه داشت.

در این مدت که رئیسی و وزیران کابینه‌اش به عادی‌انگاری از طریق بازگشایی‌های گسترده مشغول بودند، کرونا هم مشغول به کار بود و گستره‌ی خود را افزایش می‌داد.

شنبه دوم بهمن در شرایطی که بیش از ۳هزار و ۵۰۰ بیمار جدید شناسایی شده بودند، رئیسی در جلسه ستاد بر کاهش چشمگیر آمار مبتلایان تاکید کرد و در توصیه‌ای تکراری‌ «بر ضرورت حفظ، صیانت و بهبود هر چه بیشتر وضعیت بهداشتی موجود تاکید کرد».

در روزهای بین دوم بهمن تا نهم بهمن، سیر مبتلایان با شدن بیشتری افزایش یافت و وزارت بهداشت همچنان فقط توصیه می‌کرد و در واقع در اقدامات برای کنترل موج ششم کرونا تفاوتی با وزارت ورزش یا دیگر وزارت‌خانه‌های غیر مرتبط ندارد. در این وزیر بهداشت تنها کاری که کرد این بود که رسما اعلام کند وارد موج ششم کرونا شده‌ایم!

پیش از جلسه شنبه نهم بهمن ماه ستاد ملی باز هم مقامات بهداشتی خواستار اعمال محدودیت‌های جدی شدند؛ در ستاد هم انگار خطر موج ششم را حس کرده بودند در جلسه‌ای که به ریاست رئیسی بود تنها برای سفرهای استانی رئیسی محدودیت اعمال شد و مصوب شد تا اطلاع ثانوی این سفرها لغو شوند. با اینکه رئیسی سفرهای خود را لغو کرده بود اما باز هم به مخالفت با غیرحضوری کردن مدارس و دانشگاه‌ها پرداخت. همچنین بازی فوتبال ایران و امارات را هم قرار شد بدون تماشاگر برگزار شود.

این رفتار رئیسی که با آغاز اوج‌گیری دوباره کرونا سفرهای استانی‌اش را لغو کرده را مقایسه کنید با زمانی که ستاد ملی به ریاست روحانی برای تمامی مقامات عالی نظام محدودیت‌های سختی اعمال کرده بود و تنها روحانی و رهبری به آن پایبند بودند ولی رئیسی در کسوت رئیس قوه قضا به سفرهای استانی می‌رفت؛ آن هم در شرایطی که کرونا در حال تاختن در کشور بود و واکسنی هم در دسترس نبود! البته آن زمان پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری بود.

اگر بخواهیم روند ورود به موج ششم را بررسی کنیم باید از شنبه ۱۸ دی‌ماه شروع کرد؛ روزی که حدود ۷۰۰ بیمار جدید شناسایی شدند، و پس از آن روند مبتلایان رو به افزایش گذاشت و در فاصله‌ی حدودا ۲۲ روزه، یعنی ۱۰ بهمن میزان مبتلایان به ۲۲ هزار نفر رسید. یعنی در همین مدت که دولت مشغول بازگشایی‌ها بود مبتلایان حدودا ۳۱ برابر شدند. معلوم نیست ستاد ملی و خصوصا ابراهیم رئیسی بر اساس چه داده و اطلاعاتی و همچنین مشاوره کدام مشاوران چنین مواضعی را در قبال محدودیت‌ها می‌گیرد؛ بر اساس هر چه که باشد اهمال ستاد ملی و مخالفت‌های رئیسی در اعمال محدودیت‌ها را می‌توان یکی از عوامل اصلی موج ششم دانست و همچنین مسئول خسارات جانی به مردم.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط