از سعید جلیلی تا رستم قاسمی

مرور روزنامه‌های صبح با روزآروز

محمدحسن نجمی
۱۲ | بهمن | ۱۴۰۰ ۶۰۱ ۰

جوان؛ توجیه دیدار مجازی الهام علی‌اف با رستم قاسمی؛ وزیر در سطح رئیس‌جمهوری نیست! اما دو روز بعدش وزیر دفاع علی‌اف با رئیسی حضوری دیدار کرد!

این روزها رسانه‌های‌محافظه‌کاران افتاده‌اند به دنبال اینکه ببینند کجا نسبت به عملکرد دولت محبوبشان انتقاد می‌شود، تا شروع کنند به توجیه یا به اقتضای شرایط تهمت و حمله را در دستور کار قرار دهند.

روزنامه جوان یکی از ستون‌های پروژه‌ی سفید کردن اقدامات دولت سیزدهم است. در جدیدترین سفیدکاری جوان، به انتقادها از سفر رستم قاسمی وزیر راه دولت رئیسی به جمهوری آذربایجان پرداخته است. ماجرا از این قرار بود که دوشنبه چهارم بهمن قاسمی به همراه هیاتی به باکو رفته تا با مقامات این کشور دیدار کند. اما در جریان این سفر او مه به صورت حضوری که به صورت مجازی و از طریق ویدئو کنفرانس با الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری این کشور گفت‌وگو کرد.

جوان در توجیه این دیدار منتقدان را ابتدا به تخریب متهم کرده و نوشته «وزیر مسکن همتای رئیس‌جمهور نیست و کل دیدار می‌توانست انجام نشود. با این حال دیدار پیش‌بینی شد و طبق همه دیدار‌های اخیر علی‌اف، به دلیل شرایط کرونایی نامناسب کشور آذربایجان، مجازی برگزار شد... پس اتفاق خاصی در مورد دیدار مجازی رئیس‌جمهور یک کشور دیگر با وزیر ایرانی نیفتاده است».

اما نویسنده جوان دقت چندانی برای توجیه نداشته است! در برنامه سفر رستم قاسمی که روابط عمومی وزارت راه منتشر کرده بود، نوشته بود قاسمی با رئیس‌جمهوری این کشور «دیدار» خواهد کرد. از سوی دیگر جوان در حالی می‌گوید شرایط کرونایی مانع دیدار حضوری قاسمی و علی‌اف شده، دو روز پس از سفر وزیر راه به باکو، وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به تهران آمد و با ابراهیم رئیسی دیدار حضوری داشت! با این توجیه جوان که وزیر راه در سطح رئیس‌جمهوری آذربایجان نیست، پس احتمالا وزیر دفاع جمهوری آذربایجان در سطح ابراهیم رئیسی است!

اگر کسی در وزارت خارجه و نهاد ریاست‌جمهوری با آن همه کارشناس کمی دقت داشت یا اهمیتی به پروتکل‌های دیپلماتیک می‌داد، لااقل می‌توانستند دیدار وزیر دفاع آذربایجان با رئیسی را هم به بهانه کرونا به صورت مجازی برگزار کنند؛ اما گویا این مسائل در دولت انقلابی برای کسی مهم نیست! مانند حواشی سفر رئیسی به مسکو که زشت‌ترین آن آدامس جویدن پوتین هنگام ملاقات با رئیسی بود!

شرق؛ محتوای نامه جلیلی به رهبری؛ از برجام خارج شویم، تا ۹۹درصد غنی‌سازی کنیم، بعد با آمریکا مستقیما مذاکره کنیم

روزنامه شرق در گزارشی به موضوع نامه سعید جلیلی به آیت‌الله خامنه‌ای پرداخته؛ نامه‌ای که صحبت از آن در گوشی است و حبری از کانال‌های رسمی در این باره منتشر نشده است. گفته می‌شود محتوای نامه پیرامون مذاکرات احیای برجام به سرپرستی علی باقری یار گرمابه و گلستان جلیلی است.

شرق به نقل از یک منبع آگاه درباره محتوای نامه نوشته «جلیلی در این نامه از نقد صرف برجام فراتر رفته و خواستار این شده است که ایران از برجام خارج شود و غنی‌سازی را تشدید کند».

به گفته این منبع آگاه جلیلی در این نامه «صراحتا مخالفت خود را با مسیری که در‌حال‌حاضر در‌حال طی‌شدن است، اعلام کرده». جلیلی بعد از این مخالفت تاکید کرده که ایران باید از برجام خارج شود که پیش‌بینی کرده طرف‌های مقابل «برای پیگیری سازوکار ماشه و بازگرداندن تحریم‌های اصلی هسته‌ای به مشکل حقوقی خواهند خورد».

بنا به ادعای شرق این منبع آگاه گفته بنا به اعتقاد جلیلی، برای بازگشت تحریم‌های هسته‌ای طرف‌های‌ مقابل «نیازمند مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهند شد اما روسیه و چین از حق وتو استفاده خواهند کرد و تلاش اروپایی‌ها و ایالات متحده به نتیجه نخواهد رسید». تصوری خوش‌بینانه و خیالی که از دیپلماتی که سال‌ها با چین و روس سر و کله زده بعید است!

جلیلی همچنین پیشنهاد داده که سطح غنی‌سازی‌‌ بالا رود و حتی به «۹۰ درصد» برسد! بنا به ادعای این منبع آگاه، جلیلی پیش‌بینی کرده که پس از این مرحله، «ایران باید وارد مذاکره مستقیمی با ایالات متحده شود و امتیازات لازم و رفع تحریم‌ها را آنجا از آمریکا بگیرد».

اگر محتوای نامه جلیلی همانی باشد که شرق منتشر کرده دو نتیجه می‌توان گرفت؛ اول اینکه جلیلی چنان پایش را روی پدال گاز فشار می‌دهد که با این نظراتش، فاصله بسیاری با دولت کسی پیدا کرده که در انتخابات به نفع او کنار کشید. و دوم اینکه اگر واقعا تحلیل جلیلی چنین باشد، دلیل تحریم پشت تحریم در سال‌های مذاکره کردن در موضوع هسته‌ای مشخص شده است؛ بدون کمترین شناخت و تحلیل از‌ رفتار طرف‌های روبروی ایران.

البته از زاویه‌ای‌ دیگر بعید نیست کل جریان نامه‌نگاری جلیلی ‌و محتوای آن ترقندی باشد برای ایفای نقش پلیس بد و تندرو تا مذاکره‌کنندگان ایرانی با استناد به سناریوی جلیلی بتوانند به زعم خودشان چانه‌زنی کنند و اهرم فشاری داشته باشند!

اعتماد؛ ۶۰ نفری با رئیسی به مسکو رفتند، دستاوردهای سفر را بگویند!

سفر پرحاشیه ابراهیم رئیسی به مسکو همچنان ادامه دارد. محمد مهاجری در یادداشتی در روزنامه اعتماد معتقد است که در جریان این سفر «ممکن است اغراق‌ها يا بی‌انصافی‌هایی از سوی منتقدان صورت گرفته باشد. از سوی مدافعان دولت نيز دفاعيات بلاوجه فراوانی مطرح شده». او در ادامه پرسیده که نتایج سفر هیات ۶۰ نفره دولت به روسیه چه بوده؟

مهاجری در ادامه سوال‌های قابل توجهی پرسیده است: «كدام قراردادی مكتوب شد و بين كدام وزرای ايرانی ـ روسی به امضا رسيد؟ چه آينده‌ای (نه به ‌صورت حرف‌های كلي بلكه با جزييات) ترسيم شد؟ آيا در زمينه سكوت روسيه در برابر حملات رژيم صهيونيستی به مواضع ايران در سوريه تذكرژ داده شد؟ آيا درباره مذاكرات وين، قول همكاری از مسكو براي فشار به آمريكا به منظور رفع تحريم‌ها گرفته شد؟» و چندین سوال دیگر.

او نتیجه گرفته که دولت رييسی درباره همكاری با روس‌ها کم‌کاری می‌کند؛ شاهد ادعایش را هم این گرفته که ظريف در مدت هشت سال وزارت خارجه‌اش حداقل ۳۰ ديدار با مقامات روس داشته ولی در مقابل حسین امیرعبداللهیان، «در اين زمينه بسيار كم‌كار است».

او به اتهام‌زنی‌ها به دولت قبل اشاره می‌کند که مخالفان، دولت را به عرب‌گرایی متهم می‌کردند و دولت رئیسی «اهل تعامل با شرق معرفی می‌شود!». او خواستار آن شده که دولت «رهاوردهای سفر را بيان كنند» تا «حاشيه‌ها به كنار بروند».

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط