آیت‌الله صافی گلپایگانی، اولین دبیر شورای نگهبان، در ۱۰۳سالگی درگذشت

چهارنکته از زندگی یکی‌از آخرین و مهم‌ترین شاگردان آقای بروجردی

علی گدویی
۱۲ | بهمن | ۱۴۰۰ ۷۶۵ ۰

▪️لطف‌الله صافی گلپایگانی،  از مراجع تقلید شیعیان، از مهم‌ترین شاگردان آیت‌الله العظمی بروجردی و نخستین دبیر شورای نگهبان، دیشب در در آستانه‌ی ۱۰۳سالگی درگذشت.

▫️ایرنا علت درگذشت آقای صافی گلپایگانی را ایست قلبی نوشته و افزوده وی مدتی بیمار بوده.

1️⃣ از کارهای سیاسی احتمالی آقای صافی گلپایگانی پیش‌از انقلاب که همز‌مان با انقلاب ۶۰ساله بوده، موارد خاصی دیده نمی‌شود اما در سال ۵۹، امام‌خمینی با تشکیل شورای نگهبان برای نظارت شرعی بر مصوبات مجلس، وی را به دبیری شورای نگهبان برگمارد.

▫️صافی گلپایگانی در هشت‌سالی که دبیر شورای نگهبان بود با دولت و مجلس خط‌امامی، که در اقتصاد، عدالت‌گرا و منتقد اقتصاد سرمایه‌داری بود، چندین جدال سخت داشت ولی البته آن دو نهاد، از حمایت امام خمینی برخوردار بود.

2️⃣ پدر صافی گلپایگانیسخت سنت‌گرا بود و از جمله او به مخالفتش با کشف حجاب در دوران رضاشاه شناخته می‌شود. آقای صافی گلپایگانی، هم شبیه به او بود و از سنت‌گراترین مراجع حوزه‌ی علمیه‌ی قم بود؛ ایشان بارها از حضور زنان در ورزش‌گاه برای دیدن بازی‌های مردان انتقاد کرد و حتی علیه فرستاده‌شدن تیم‌های ورزشی زنان به مسابقات در کشورهای خارجی موضع گرفت.

▫️از جمله چند سال پیش فرستاده‌شدن ورزشکاران زن ایران به مسابقات آسیایی گوانگ‌ژو را «مایه شرمساری» خواند.

▫️در پاسخ به یک استفتاء وی ابراز داشته که مسوولان جمهوری اسلامی باید از مخارج غیرضروری بکاهند و هزینه‌های تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها را هرچه باشد تأمین کنند.

▫️آقای صافی از همین منظر فقه سنتی، موضع سرسختانه‌ای هم علیه عرفان و عرفا داشت و نقل شده که علیه مولوی، شاعر و عارف نامی، و برخی استادان و فقهایی که به گرایش‌های عرفانی شهره بوده‌اند، موضع گرفته است.

3️⃣ آقای صافی گلپایگانی اگر در دهه‌ی ۶۰ با گرایش اقتصادی دولت میرحسین موسوی و مجلس دوم و سوم، اختلاف فقهی داشت، از دوران دولت احمدی‌نژاد به بعدکم‌کم به منتقد وضع موجود بدل شد و خصوصا در همه‌ی سال‌های اخیر از گرانی و تورم و اوضاع اقتصادی و نیز بیکاری و اعتیاد انتقاد می‌کرد. هرچند با دولت حسن‌ روحانی و نیز باشخص هاشمی رفسنجانی رابطه بهتری داشت.

▫️آخرین حرف‌های آقای صافی گلپایگانی درباره شرایط ایران و سیاست خارجی جمهوری اسلامی هم اخیرا بسیار پرسروصدا شد.

▫️این مرجع تقلید اوایل آبان در دیدار با باقر قالیباف، رئیس مجلس، از گرانی کالاها در کشور انتقاد کرد و گفت: «یکی از راه‌های اصلاح امور» ارتباط ایران با تمام کشورهای دنیا است و این‌که با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است».

▫️این سخنان واکنش برخی رسانه‌های جریان اصول‌گرا را به دنبال داشت و از جمله وبسایت رجانیوز گفته‌های او را «تقلید سیاسی از نیروهای سکولار» و «مذموم و سراپا غلط» توصیف کرد- هرچند بعدتر از این مرجع تقلید عذر خواست.
4️⃣ او نسبت‌های خانوادگی- فقهی بسیارمهمی داشت. او فرزند محمدجواد صافی گلپایگانی، از استادان سرشناس حوزه‌ علمیه و هم‌درس آیت‌الله العظما بروجردی بود و مادرش هم دختر آخوند محمدعلی، هم‌درس میرزای شیرازی، فقیه مشهور به فتوای تحریم تنباکو، بود.

▫️پدر صافی گلپایگانی نیز مثل پسرش سخت سنت‌گرا بود و از جمله او به مخالفتش با کشف حجاب در دوران رضاشاه شناخته می‌شود.

▫️او در گلپایگان، نجف عراق و سپس در قم درس خواند. اما جایگاه فقهی او تنها از نسبت‌های خانوادگی جدی او ناشی نمی‌شد و اگر پدرش همدرس آقای بروجردی، از بزرگ‌ترین مراجع تقلید حوزه قم، بود، خودش به شاگرد ارشد، مشاور ویژه و دستیار او بدل شد.

▫️او در زمره‌ی حلقه‌ی پاسخ‌گویی دفتر آقای بروجردی به سوالات فقهی، یا همان استفتائات، عضو بود و آقای بروجردی، پاسخ‌گویی به سؤالات مهم و حساسی از فقه و کلام شیعی و نیز نگارش کتابی درباره مهدویت را که منتخب الاثر نام گرفت، به لطف‌الله صافی واگذار کرد.

▫️برادر بزرگ‌تر وی، علی صافی گلپایگانی، هم که از مراجع تقلید بود، ۱۲سال پیش درگذشت.

▫️صافی گلپایگانی، دامادِ محمدرضا گلپایگانی، دیگر مرجع تقلید مشهور و مهم اهل گلپایگان و مشاور ویژه او بود و سال ۷۲ بر پیکر او نماز خواند.  

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط