از آینده نزدیک تا گذشته‌های دور

پیشنهاد ۵ فیلم و سریال برای عصر جمعه

روزآروز
۱۳ | اسفند | ۱۴۰۰ ۳۵۶ ۰

اینجا روزآروز است و ما برای عصر معمولا غم‌انگیز و کسل‌کننده جمعه چند فیلم و یک سریال پیشنهاد می‌کنیم؛ البته اگر دست‌تان بند خانه‌تکانی نیست. سعی کرده‌ایم فیلم‌هایی را معرفی کنیم که هم در دسترس باشند و هم جزو پیشنهادهای معمولی که اینجا و آنجا می‌بینید نباشند. 

۱. پیاده‌روی طولانی (The Long Walk)
درام لائوسی «پیاده‌روی طولانی» نگاهی سرد و بی‌حس به دیستوپیایی در آینده نزدیک دارد؛ جایی که دولت با استفاده از ریزتراشه‌های تعبیه‌شده در بدن، افراد گمشده را ردیابی می‌کند. اما فیلم در درون این واقعیت علمی-تخیلی داستان یک «میانجی» اسرارآمیز با قدرتی روحانی را روایت می‌کند؛ یک شخصیت بی‌نام منزوی که به عقیده مردم شهر می‌تواند با مرده‌ها ارتباط برقرار کند و افراد گمشده را پیدا کند. 

داستان فیلم، داستان همراهی او با یک دختر جوان برای پیدا کردن مادر گمشده‌اش است. اما دختر نمی‌داند که مرد اسرارآمیز داستان کارهای دیگری هم می‌کند...

منتقد نیویورک‌تایمز نوشته داستان کلی ایده‌های عجیب دارد و «متی دو» نویسنده و کارگردان فیلم سعی کرده توضیح زیادی درباره اتفاقات ندهد و فیلم را سنگین نکند. فیلم ریتم آرامی دارد و صبر و حوصله لازم است تا لایه‌های معنایی در هر سکانس برای بیننده هضم شود. 

کسانی که فیلم‌های شرق آسیایی خوش شان می‌آید احتمالاً بدشان نمی‌آید یک فیلم لائوسی را هم امتحان کنند. 

۲. شب‌سواری (nightride)
شب‌سواری استیون فینگلتون تم آشنایی دارد: یک تریلر جنایی که در شب و زیر نور لامپ‌های نئون و پشت فرمان ماشین یک قانون‌شکن می‌گذرد. 

فیلم پر است از ارجاع به فیلم‌هایی که در تاریخ سینما با همین مضمون ساخته شده‌اند؛ به‌خصوص فیلم‌های مایکل مان مانند میامی‌وایس و وثیقه. داستان فیلم آنطور که منتقد نیویورک‌تایمز گفته چیزی به سنت فیلم‌های جنایی شبانه‌ اضافه نمی‌کند، تنها نکته متمایزکننده فیلم این است که در یک برداشت (به‌ظاهر) مداوم ۹۰دقیقه‌ای گرفته شده است. 

کسانی که فیلم‌ «وثیقه» (Collateral) مایکل مان یا فیلم «بران»(Drive) خوش‌شان آمده احتمالاً از این فیلم هم خوش‌شان می‌آید. 

۳. علیه یخ (Against the Ice)
فیلم براساس یک واقعه تاریخی و خاطرات اجنار میکلسن نوشته شده. میکلسن کاشف دانمارکی بود که در سال ۱۹۰۹ به گرین‌لند سفر کرد. گرین‌لند جایی در شمال دریای آتلانتیک و بین آمریکا و دانمارک قرار دارد. آمریکایی‌ها بر شمال شرق این جزیره بزرگ یخی ادعا داشتند و می‌گفتند کل این جزیره دو تکه است. میکلسن با سفری پرمخاطره به این سرزمین سعی در رد ادعای آمریکایی‌ها داشت.

اما نتیجه سینمایی این داستان به نظر منتقدان خیلی کلیشه‌ای است. به قول منتقد گاردین فیلم کاملا براساس فرمول نوشته شده: گرسنگی، نبرد با خرس قطبی، و... نیمه اول بسیار خشن است و نیمه دوم پای یک زن هم به میان می‌آید که به نظر منتقدان حس نیمه اول را از بین برده است. 

کسانی که بازی نیکلاج کوستر-دالدو در نقش جیمی در بازی‌های تاج و تخت را دوست داشته‌اند احتمالاً از این فیلم هم خوش‌شان بیاید. 

۴. عصر طلایی (The Gilded Age)
داستان در سال ۱۸۸۲ و در نیویورک می‌گذرد؛ جایی که دو خانواده ون رین-بروک (نماینده سرمایه‌داری جاافتاده) و خانواده راسل (نماینده سرمایه‌داری تازه‌به‌دوران رسیده) در یک خیابان زندگی می‌کنند. ماریان بروک، قهرمان داستان است؛ زنی بی‌تجربه که قرار است با واقعیت‌های اجتماعی سفت‌وسخت آشنا شود. 

عصر طلایی به سال‌های ۱۸۷۰ تا ۱۹۰۰ گفته می‌شود که آمریکا دوران شکوفایی اقتصادی را تجربه می‌کند. فیلم قرار است رابطه طبقات فرودست (خدمتکاران) و فرادستان (بورژوازی نیویورکی) را روایت کند. سریال مورد توجه قرار گرفته؛ به‌خصوص به خاطر روایت تاریخ سیاه‌پوستان. 

کسانی که سریال دانتون ابی را دوست داشته‌اند احتمالا از این فیلم هم خوش‌شان بیاید. منتقدان البته آن را کپی کم‌رنگی از سریال مشهور دانتون ابی دانسته‌اند. 

۵. پس از یانگ (After Yang)
داستان فیلم در آینده نزدیک می‌گذرد؛ زمانی که می‌توان روبات‌هایی با چهره کودک را خرید و به عنوان پرستار کودک به کار گرفت. یک پدر (کالین فارل) و دخترش سعی می‌کنند تا جان یانگ را نجات دهند؛ رباتی که عضو خانواده‌شان حساب می‌شود و حالا از کار افتاده است. 

داستان آشنای دوستی و صمیمت انسان‌ها با چیزهای تکنولوژیک. احتمالا کسانی که رمان «کلارا و خورشید» ایشی‌گورو رو دوست داشته‌اند از این فیلم هم خوش‌شان بیاید. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط