روز مذاکره‌های طولانی

نمایندگان کارگری و کارفرمایی به توافق رسیده‌اند اما نمایندگان روسیه و اوکراین که در ترکیه در حال مذاکره بودند، به نتیجه خاصی نرسیدند. نمایندگان ایران و آمریکا هم هنوز در حال لفاظی برای همدیگر هستند

روزآروز
۱۹ | اسفند | ۱۴۰۰ ۲۶۹ ۰

امروز روز مذاکره بود؛ نمایندگان کارگری و کارفرمایی صبح امروز و بعد از ۱۵ ساعت مذاکره که از ساعت ۶بعدازظهر دیروز شروع شده بود اعلام کردند که به توافق رسیده‌اند و مزد کارگران را به دوسوم هزینه سبد معیشت رسانده‌اند. اما نمایندگان روسیه و اوکراین که در ترکیه در حال مذاکره بودند، به نتیجه خاصی نرسیدند. نمایندگان ایران و آمریکا هم هنوز در حال لفاظی برای همدیگر هستند و خبر از توافق نیست. 

اینجا روزآروز است و ما مهم‌ترین اخبار ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ را برای شما دستچین کرده‌ایم؛ شاید به کارتان بیاید.

1️⃣ مذاکرات مزدی
اعضای شورای عالی کار بعد از ۱۵ ساعت مذاکره طولانی، صبح امروز اعلام کردند که با افزایش ۵۷.۴درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال بعد موافقت کردند. بر این اساس حداقل دستمزد ۱۴۰۱ از دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان به ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار  تومان افزایش یافت. یک کارگر فاقد سوابق و سنوات و فرزند، با مزایای حق مسکن و بن حدود پنج میلیون و۶۸۰ هزارتومان دریافت خواهد کرد.

این تصمیم موجب واکنش‌های زیادی شد. مخالفان می‌گویند این افزایش موجب اخراج کارگران و افزایش بیکاری خواهد شد. موافق در پاسخ به عقب‌ماندگی افزایش دستمزدها همپای تورم اشاره می‌کنند و از جمله می‌گویند که رقم هزینه سبد معیشت کارگران (معیاری برای تعیین دستمزد که توسط نمایندگان کارگران اعلام شده) طبق اعلام دولت حدود ۹ میلیون تومان است و این میزان افزایش فقط دوسوم این مقدار را پوشش می‌دهد. 

2️⃣ مذاکرات روسی-اوکراینی
◾️سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه و همایش اوکراینی‌اش، دیمیترو کوله‌با در ترکیه با هم دیدار کردند اما گفتگوهای‌شان به آتش‌بس منجر نشد. وزیر امورخارجه ترکیه اما از جلسه راضی بود و گفت جلسه «متمدنانه» بوده. او گفت که این جلسه، شروع مهمی بود و هیچ‌کس نباید از یک جلسه انتظار معجزه داشته باشد. به نظر او، اهمیت جلسه در این بود که میان مقامات بلندپایه دو طرف ارتباط برقرار شد. 

قبل از آن، رویترز خبر داده بود که اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، و امانوئل مکرون، رئيس‌جمهور در تماس‌های تلفنی مشترکی با پوتین خواستار آتش‌بس فوری شده‌اند. جواب پوتین در ترکیه اعلام شد اما رویترز گفته که سه رهبر توافق کرده‌اند در روزهای آینده در تماس نزدیک باقی بمانند. 

◾️اما مهم‌ترین اتفاق در سطح جهانی، این بود که وزیر خارجه چین در گفتگو با همتای فرانسوی‌اش وضعیت اوکراین را رسماً «جنگ» توصیف کرده که از مواضع محافظه‌کارانه چین دور از انتظار بود. 

در خبری دیگر، چین از تأمین قطعات یدکی هواپیما برای خطوط هوایی روسیه خودداری کرده است. خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از سخنگوی این آژانس نوشت روسیه برای دریافت قطعات یدکی از کشورهای دیگر مانند هند یا ترکیه تلاش خواهد کرد.

◾️بمباران دیروز زایشگاهی در شهر ماریوپل، شهری در جنوب شرقی اوکراین، واکنش‌های زیادی برانگیخته است. آژانس بهداشت سازمان ملل امروز گفته که این زایشگاه که نابوده شده، سومین زایشگاهی بوده که در حمله روسیه به اوکراین از بین رفته است. این آژانس تخمین زده که حدود ۸۰هزار زن در سه ماه آینده در اوکراین زایمان خواهند کرد و گفته بیش از ۴هزار و ۳۰۰ زن از آغاز تهاجم روسیه زایمان کرده‌اند. 

اما خبر جالب امروز این بود که روسیه ادعا کرد که حمله به بیمارستان ماریوپل «ساختگی» و کار اوکراین برای تحریک احساسات بوده است. اهمیت ماجرا در این است که بمباران این بیمارستان می‌تواند مقدمه‌ای برای محاکمه روسیه به اتهام «جنایت جنگی» باشد. 

◾️یوتویوب و گوگل‌پلی خدمات پولی خود را در روسیه به حالت تعلیق آوردند؛ پیامدی دیگر به واسطه تحریم‌های بانکی روسیه از سوی غرب. سرویس‌های تبلیغ گوگل هم به حالت تعلیق درآمده است. 

بریتانیا امروز آبراموویچ و شش الیگارش دیگر را به فهرست تحریم‌هایش اضافه کرد. رومن آبراموویچ، مالک باشگاه چلسی است. در یک سند دولتی که در فضای مجازی منتشر شده، آبراموویچ به عنوان الیگارشی که روابط نزدیک با پوتین داشته معرفی شده. او قبلا داشتن رابطه نزدیک با پوتین یا کرملین را رد کرده بود. 

بریتانیا سفر را برای آبراموویچ محدود کرده و با توقیف دارایی‌های او عملاً فروش چلسی را هم لغو کرده. کسانی که قبلا بلیط‌ بازی‌های چلسی را خریده‌اند می‌توانند به دیدن بازی بروند اما چلسی نمی‌تواند بلیط تازه‌ای بفروشد. 

◾️الجزیره گزارش داده که روسیه حداقل چهار شهر بزرگ اوکراین را به محاصره درآورده است. کی‌یف با اینکه هنوز در کنترل اوکراینی‌هاست اما زیر بمباران شدید است و طبق گفته ناظران غربی ستونی از صدها خودروی نظامی روسی بیرون شهر مستقر شده‌اند. شهردار این شهر گفته که جمعیت شهر با فرار مردم، نصف شده است. شهر سومی (Sumy) در شمال شرق اوکراین در محاصره است. شهر چرنیهیو در شمال و خارکف هم همین وضعیت را دارند. 

آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده، در جلسه پاسخ به نمایندگان کنگره ادعاهای روسیه مبنی بر اینکه اوکراین سلاح بیولوژیکی دارد را رد کرده گفته که «ارزیابی ما این است که اوکراین به دنبال سلاح‌های بیولوژیکی و هسته‌ای نیست.» 

وزارت انرژی روسیه می‌گوید که متخصصان بلاروسی برق را به نیروگاه هسته‌ای منحل شده چرنوبیل در اوکراین بازگردانده‌اند. این نیروگاه روز چهارشنبه در بحبوحه درگیری بین نیروهای روسیه و اوکراین دچار قطعی برق شد.

3️⃣ مذاکرات هسته‌ای
◾️امروز عصر امیرعبداللهیان با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تلفنی صحبت کرد. او در این گفتگو گفته که «درخواست‌های جدید» از سوی آمریکا هیچ‌گونه توجیه منطقی ندارد. آنطور که فارس، خبرگزاری نزدیک به سپاه، خبر مخابره کرده عبداللهیان گفته برخی مباحث مربوط به «قهرمانان ملی» ایران قابل مذاکره نیست. 

علی شمخانی که گویا قرار است نماینده تیم مذاکره‌کننده در توئیتر باشد، امروز در توئیتی آمریکا را متهم کرد که برای رسیدن به توافق اراده ندارد. 

روسیه خودش را کنار کشیده و انگارنه‌انگار دقیقه نود درخواست‌های جدید داده. اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روس‌ها در وین، در اظهارنظری عجیب گفت که مسائل باقی مانده در مذاکرات احیای برجام به مسکو ارتباطی ندارد. به گفته او «تعدادی از طرف‌های مذاکره در وین در حال حاضر هنوز سند نهایی توافق را تایید نکرده‌اند. احتمالاً فردا یا پس‌فردا بتوانند این کار را انجام دهند. دیگر، بحث چند روز است.»

◾️اما مهم‌ترین اتفاق در حوزه تحولات روابط ایران و آمریکا، حرف‌های پوتین بود که گفت رسماً اعلام کرد که آمریکا علی‌رغم اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران و ونزوئلا، اکنون برای حل مشکلات خود با دو این کشور تلاش می‌کند. پوتین با بیان اینکه آمریکا به‌خاطر بحران انرژی، حاضر به توافق با ایران به هر قیمت است، افزود: آنها حاضرند تا با ایران و ونزئوئلا به صلح برسند و فورا تمام اسناد را امضا کنند؛ حرف‌هایی که گرچه در مورد ونزوئلا درست است و اخیر منجر به آزادی دو آمریکایی شده اما به احتمال زیاد می‌تواند به توهم موجود در میان مخالفان احیای برجام دامن بزند. مخالفان برجام می‌گویند آمریکا اکنون به نفت ایران نیاز دارد و بنابراین باید امتیاز بیشتری گرفت. 

◾️از سوی دیگر، نمایندگان کنگره برای توافق احتمالی برجام خیر برداشته‌اند. بیست نماینده کنگره ایالات متحده – ۱۱ دموکرات و ۹ جمهوری‌خواه- در نامه‌ای به جو بایدن هم گفته‌اند که توافق احیای برجام باید توسط کنگره «بررسی دقیق» شود. آن‌ها همچنین نسبت به احتمال خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های ترویستی و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه اعضای بیت رهبری ابراز نگرانی کردند.

آن‌ها از بایدن ۱۶ سئوال پرسیده‌اند که مهم‌ترین‌شان عبارتند از نقش کنگره در نهایی شدن و به اجرا درآمدن هرگونه توافق احتمالی و لغو تحریم‌ها، مدت زمان «گریز هسته‌ای» ایران، مقدار پولی که ایران دریافت خواهد کرد، ارزش مالی تحریم‌های لغو شده، سرنوشت «مکانیسم ماشه»، و برنامه‌های حقوق بشری ایالات متحده در مورد ایران.

4️⃣ خبرسازی‌های مجلس
◾️در آستانه سال نو، خبرهای متناقض درباره قانون تغییر ساعت رسمی کشور موجب سردرگمی شده است. ابولفضل ابوترابی، عضور کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس گفته که مجلس چیزی درباره لغو قانون تغییر ساعت رسمی کشور نداشته است. 

سه شنبه گزارش کمیسیون اجتماعی در خصوص طرح «نسخ» قانون تغییر ساعت رسمی کشور در دستورکار جلسه علنی نمایندگان قرار گرفت اما به دلیل رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۱ ، نمایندگان فرصت بررسی این طرح را پیدا نکردند. البته احتمال دارد که این طرح هفته آینده در دستور کار مجلس قرار گیرد. 

◾️مجلس امروز از کانال دیگر هم خبرساز شد. به گزارش ایسنا، آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اعضای مجلس خبرگان «تصویب بودجه‌ای سنگین در مجلس شورای اسلامی برای جهاد تبیین را غلط و بی‌نتیجه خواندند و گفتند: من با این شیوه برخورد با مسائل موافق نیستم و تجربه گذشته نیز نشان می‌دهد این بودجه‌ها غالباً هدر می‌رود

5️⃣ حواستان به این هم باشد که نخست‌وزیر استرالیا امروز گفته که این کشور تا سال ۲۰۴۰ تعداد نیروهای دفاعی‌اش را حدودا ۳۰ درصد افزایش خواهد داد. او این اقدام را به عنوان بزرگ‌ترین بسیج نظامی استرالیا در دوران صلح توصیف کرد.

پیتر داتون خیلی هم در لفافه صحبت نکرد و با اشاره به قدرت‌گیری چین در شرق آسیا و تاثیر احتمالی حمله روسیه به اوکراین بر چین گفت: « اگر مردم فکر می‌کنند که جاه‌طلبی در منطقه هند-اقیانوس آرام تنها به تایوان محدود می‌شود و اگر ما تجهیزات بازدارندگی فراهم نکنیم و با متحدانمان همکاری نزدیکی نداشته باشیم، اتفاقات در دیگر کشورها بر ما تاثیر نمی‌گذارد، پس درس‌هایی را که تاریخ به ما یاد داده است، درک نمی‌کنند.»

◾️داعش «خلیفه جدیدی» تعیین کرده است؛ «ابوالحسن الهاشمی القرشی». ریاست جمهوری آمریکا اواسط بهمن ماه گذشته اعلام کرد که «ابوابراهیم هاشمی قریشی» سرکرده داعش، در حمله نیروهای ویژه آمریکا در منطقه‌ای تحت کنترل ارتش آزاد سوریه در شمال غرب این کشور، کشته شد.

◾️ تب تند داریوش مهرجویی زود عرق کرد. کارگردان مشهور که شاکی شده بود فیلمش از اکران نوروز خارج شده است امروز دوباره فیلم پر کرد و از وزیر ارشاد عذرخواهی کرد و گفت سوتفاهم شده است. ایرانا دیروز خبر داد که در جلسه اخیر شورای صنفی نمایش تصمیم گرفته‌ شده که فیلم لامینور «از اکران ویژه عید فطر یا هر موعد دیگر که سازندگان فیلم تمایل داشته باشند، برخوردار شود». صحبت این هم هست که دلال این مصالحه شریفی‌نیا بوده است.

معلوم نشد که حرف‌های مهرجویی درباره تصمیم گیری در پشت پرده و معلوم نبودن اینکه تصمیم‌گیرندگان چه کسی هستند و به چه حقی درباره دیگران تصمیم می‌گیرند هم سوتفاهم بوده است یا نه. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط