امیرعبداللهیان به سوی مسکو، قرارگاه به سوی پروژه‌های جدید

امیرعبداللهیان به مسکو می‌رود، حلقه تحریم اروپا دور گردن الیگارش روس و حلقه محاصره روس‌ها بر دور شهرهای اکراین تنگ‌تر می‌شود. قرارگاه خاتم دوباره پروژه‌های شهر تهران را دست می‌گیرد

روزآروز
۲۳ | اسفند | ۱۴۰۰ ۲۸۸ ۰

امروز روز تلفات جدید بود؛ از آبراموویچ و الیگارش‌ها تا رئیس موزه‌ هنرهای معاصر و تا قربانیان چهارشنبه‌سوری‌ای که هنوز نیامده است. اینجا روزآروز است ما مهم‌ترین اخبار ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ را برایتان جمع‌وجور کرده‌ایم.

1️⃣ مذاکرات هسته‌ای: سفر امیرعبداللهیان به مسکو
در حالی که همه طرف‌های مذاکرات روسیه را در توقف مذاکرات وین مقصر می‌دانند، تهران اصلاً از دست روسیه دلخور نیست و حتی اگر فکر کند آمریکا با روسیه درست حرف نمی‌زند، قطعا ناراحت می‌شود. دیروز خبر رسید که اگر روسیه در برجام بیش از این سنگ‌اندازی کند، آمریکا گزینه مذاکراتِ بدون روسیه را مدنظر قرار خواهد داد. سخنگوی وزارت خارجه ایران خیلی از این حرف بدش آمد و امروز جواب داد آمریکا اصلاً عضو برجام نیست که درباره اعضای برجام صحبت کند. 

با اینکه روسیه از نظر تهران اصلا نقشی در توقف مذاکرات ندارد و سخنگوی این وزارتخانه می‌گوید، اگر امروز آمریکا به مباحث باقی مانده در مذاکرات پاسخ دهد، فردا به وین برمی‌گردیم، اما وزیر امورخارجه فردا به مسکو می‌رود. 

این وسط وزیر امورخارجه خجسته‌دل اوکراین هم زنگ زده و از او خواسته که پیام این کشور را به روس‌ها برساند: : «من درخواست کردم که این پیام را به مسکو برساند: روسیه باید بمباران غیرنظامیان را متوقف کند، به آتش‌بس پایبند باشد، و از اوکراین عقب‌نشینی کند».

◾️شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر قطر که در مسکو به سرمی‌برد گفت که درباره مذاکرات هسته ای ایران در وین، با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفتگو کرده است.

◾️با اینکه هنوز نه به بار است نه به دار، ۴۹ سناتور آمریکایی در بیانیه‌ای گفته‌اند از توافقی که برنامه موشکی جمهوری اسلامی را محدود نکند، حمایت نخواهند کرد. این نامه البته بیشتر در واکنش حمله موشکی سپاه به اربیل صورت گرفته است. 

◾️منبع آگاه امروز به خبرگزاری ایسنا گفت که در حمله دیروز سپاه ۳ اسرائیلی کشته و حداقل ۷ نفر به‌شدت مجروح شده‌اند. به گفته او این عملیات در واکنش به «تعرض پهپادی چندی پیش رژیم صهیونیستی به منطقه ماهیدشت» بوده و ساختمان مورد هدف هم محل تفریح بوده است. 

2️⃣ حمله روسیه به اوکراین: شاید سفر بایدن به اروپا
◾️بمباران شهرهای خارکیف و کی‌یف توسط روسیه شدت گرفته است. شهردار خارکیف گفته که این شهر زیر بمباران بی‌امان روس‌ها است که مرکز شهر را هدف گرفته‌اند. روس‌ها همچنین حومه‌ کی‌یف را هم زیر بمباران قرار داده‌اند. 

از آن سو، وزارت دفاع روسیه از کشته شدن 20 نفر و زخمی شدن 28 نفر بر اثر اصابت موشک‌های خوشه‌ای اوکراین در شهر دونتسک در شرق اوکراین خبر داده است.

◾️اروپا دارد حلقه بر گردن اولیگارش روس تنگ‌تر می‌کند. اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین وضع کرده است و دیپلمات‌ها می‌گویند رومن آبراموویچ الیگارشی در فهرست افراد فهرست شده است. به گفته رئیس اتحادیه اروپا، این بسته شرکت‌هایی را که «در حمله به اوکراین دست دارند» هدف قرار داده است. 

بنابراین به نظر می‌رسد تحریم‌های روسیه دارد وارد فاز شیرین مصادره اموال می‌شود. معلوم است که دیگر چیزی برای تحریم نمانده. همچنین امروز صادق‌حان، شهردار لندن، پیشنهادکرده پناهندگان اوکراینی در خانه‌های اولیگارش‌های روس در این ‌شهر ساکن شوند. او به ایستگاه رادیوی اینترنتی «رادیو تایمز» گفته تعداد زیادی خانه در لندن خالی هستند و او حدس می‌زند که این خانه‌های خالی مال اولیگارش‌های روس است که به قصد پولشویی خریداری شده‌اند. از قرار معلوم فرانسه هم نام «ده‌ها» نفر از نزدیکان پوتین را برای تحریم به اتحادیه اروپا پیشنهاد می‌دهد. در عوض روسیه هم شرکت‌های خارجی را به «توقیف اموالشان» تهدید کرده است. 

◾️امروز دور سوم مذاکرات روسیه و اوکراین انجام شد. این مذاکرات فردا هم ادامه می‌یابد. 

◾️نیویورک تایمز روز یکشنبه گزارش داده بود که روسیه برای ادامه جنگ در اوکراین از چین درخواست تجهیزات نظامی کرده است. در این گزارش آمده که مسکو همچنین از پکن خواسته است تا برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی کمک اقتصادی کند. امروز هم پکن و هم مسکو این خبر را تکذیب کردند. غرب به‌شدت نگران افزایش همکاری این دو قدرت است. 

◾️ برخی منابع گفته‌اند شاید بایدن در هفته‌های آینده برای مذاکره در مورد اوکراین به اروپا سفر کند. البته این در حد گفته‌های یک منبع آگاه بوده. 

3️⃣ حاشیه‌های موزه‌ هنرهای معاصر
اما فاجعه پرفورمنس پریروز در موزه هنرهای معاصر امروز قربانی‌اش را گرفته و رئیس موزه هنرهای معاصر تهران تغییر کرد؛ عبادرضا اسلامی جایگزین احسان آقایی شد.

ماجرا این بود که روز شنبه پرفورمنس «گربه جاده ابریشم» در محوطه موزه هنرهای معاصر اجرا شد. باز می‌گردد. بخش عمده اجرای این گروه، شامل بندبازی بر فراز حوض معروف موزه هنرهای معاصر بود که ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی، حاکی از برخورد برخی اجراکنندگان با روغن داخل حوض و بیرون ریختن مایع داخل آن به بیرون بود.

حوض روغن، در واقع یک اثر هنری به نام «ماده و فکر» است که موزه‌ هنرهای معاصر آن را در سال ۱۳۵۵ از نوریوکی ‌هاراگوچی، هنرمند ژاپنی، خرید. این اثر، یک حوض فولادی جوش‌خورده مربعی‌ شکلی است که درون آن با روغن سیاه پر شده؛ از آنجا که روغن برخلاف آب ثابت مانده و خاصیت انعکاسی دارد، این اثر شبیه به یک آینه بزرگ سیاه رنگ در کف زمین است.

4️⃣ حقوق بشر: حکم عجیب و آزادی مشروط
شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب هستی امیری را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس تعزیری و منع حضور در گردهمایی‌های دانشجویی محکوم کرده است. آنطور که امیر رئیسان، وکیل دادگستری، گفته مصادیق اتهامی این فعال دانشجویی، حضور در تجمع روز جهانی زنان و فعالیت‌های توییتری‌اش در مخالفت با حکم اعدام بوده است. 

◾️سعید تمجیدی، از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۹۸، موقتا آزاد شد. امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از بازداشتی‌های اعتراضات آبان ۹۸ هستند که به اعدام محکوم شده بودند و در حمایت از آن‌ها هشتگ «اعدام نکنید» در فضای مجازی ترند شد که منجر به توقف اجرای حکم این افراد شد.

5️⃣ رتبه‌بندی قانون معلمان
ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، «قانون نظام رتبه‌بندی معلمان» را برای اجرا به وزارتخانه آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ کرد. این لایحه از ۳۱شهریور ۱۴۰۰اجرایی خواهد شد. در رتبه‌بندی معلمان اولین رتبه، یعنی «آموزشیار معلم» ۴۵درصد، دومین رتبه «مربی معلم» ۵۵درصد، سومین رتبه «استادیار» معلم ۶۵درصد، چهارمین رتبه «دانشیار معلم» 75 درصد و پنجمین رتبه «استاد معلم» ۹۰درصد افزایش حقوق خواهند داشت.

6️⃣ بازگشت قرارگاه خاتم به پروژه‌های شهری
کانال تلگرامی شهرما خبر داده شهرداری تهران به زودی تفاهنامه‌ای با قرارگاه خاتم برای اجرای کلان پروژه‌های عمرانی امضا می‌کند. قراربوداین تفاهمنامه یکشنبه این هفته (۲۲ اسفند ماه) به امضا برسد که به زمان دیگری موکول شد. سخنگوی شهردار تهران می گوید زمان امضای تفاهنامه تغییر کرده اما به زودی امضا می‌شود.

7️⃣ حواستان به این خبرها هم باشد...
◾️دربی تهران با ۲۰هزار تماشاگر روز پنج‌شنبه ساعت ۱۷:۳۰ برگزار می‌شود. فرمانده پلیس تهران گفته «تلاش کردیم ساعت بازی‌ هم کمی جلوتر باشد تا ما به کارهای دیگر نیز برسیم». 

در جلسه فوق‌العاده دیروز (یک‌شنبه) کمیته داوران، مهدی سیدعلی برای قضاوت داربی جانشین پیام حیدری شده است. گویا این ماجرا بدون حاشیه و قهر نبوده است. 

◾️ ۲۳ اسفند همراه بود با فوت ۱۱۴ از هم‌وطنان‌مان به علت کرونا. ۳۸۱۳ بیمار جدید کرونایی هم شناسایی شدند. 

◾️سخنگوی گمرک خبر داده که دیشب با ورود ۲ محموله اهدایی واکسن آسترازنکا از آلمان به مقدار ۲ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۹۰۰ دُز، کل واکسن‌های وارداتی از بهمن پارسال به بیش از ۱۵۸ میلیون دُز رسید.

◾️ اورژانس ایران هم خبر داده که جانباختگان چهارشنبه سوری امسال تا کنون (که هنوز چهارشنبه‌سوری هنز شروع نشده) بیشتر از پارسال بوده‌اند؛ ۹ کشته و ۳۵ قطع عضو. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط