بازگشت روحانی به سیاست ایران و بازگشت تلگرام به برزیل

اوکراینی‌ها ماریوپول را تسلیم اولتیماتوم روس‌ها نکرده‌اند اما پل دوروف به رای دادگاه عالی برزیل گردن گذاشته

روزآروز
۱ | فروردین | ۱۴۰۱ ۴۷۶ ۰

سلام و سال نو مبارک! بولتن شبانه مهم‌ترین اخبار روز را در سال ۱۴۰۱ در حالی شروع می‌کنیم احتمالاً دارید ساعت‌‌ها‌ی‌تان را –به لطف شورای نگهبان که وقت نکرد آخر سالی مصوبه مجلس را تائید کند- یک ساعت جلو می‌برید. 

اینجا روزآروز است و ما مهم‌ترین اخبار اول فروردین سال ۱۴۰۱ را برای شما به صورت جمع‌وجور خلاصه کرده‌ایم: 

1️⃣ بازگشت روحانی؟
حسن روحانی پیام تبریک نوروزی داده و در آن گفته است: «در ماه‌های گذشته تلاش داشتم تا هیچ چیز، بر کارزار یک ساله برای احیای برجام، اولویت نیابد و اراده‌ها برای رفع‌تحریم‌ تضعیف نشود. این روزها بالاخره ضرورت «مذاکره» به عنوان ابزاری برای تأمین منافع ملی، مورد پذیرش همگان واقع شده است.»

چرا مهم است: حسن روحانی بعد از پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش ساکت بوده و جز یکی دو مورد خبری از او منتشر نشده است. در این مدت دولت رئیسی که منتقد مذاکرات دوران روحانی بود، در وین مذاکرات احیای برجام را انجام داد و حالا به نظر می‌رسد که این مذاکرات به مراحل نهایی رسیده است. به نظر می‌رسد منظور از تلاش‌هایش، همین سکوت بوده است. اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان مکررا پیام داده‌اند که از مذاکرات با غرب حتی با هدایت دولت رئیسی حمایت می‌کنند و به مخالفت قبلی تیم رئیسی با مذاکرات اشاره نمی‌کنند. 

2️⃣ دستگیری سرباز
سربازی که در پادگان نیروی دریایی در بوشهر پس از کشتن چهار نفر از سربازان هم‌خدمتی‌اش متواری شده بود، دستگیر شده. 

ادعا شده این سرباز چون مرخصی عید دریافت نکرده است دست به چنین اقدامی زده است. پرونده قضایی در جریان است و جزئیاتی از ماجرا منتشر نشده است. 

چرا مهم است: موضوع سربازی اجباری و لزوم تجدیدنظر در استفاده از نیروهای غیرحرفه‌ای در نیروهای نظامی چندی است که مورد توجه قرار گرفته است. این ماجرا می‌تواند توجه افکار عمومی را بیشتر جلب موضوع کند. 

3️⃣ نبرد ماریوپول
اوکراینی‌ها درخواست روسیه مبنی تسلیم شهر ماریوپول را رد کرده‌اند. روس‌ها تا امروز به آن‌ها اولتیماتوم داده بودند که نیروهایشان در ماریوپول سلاح‌ها را زمین بگذارند و پرچم‌های سفید بلند کنند و در ازایش بتوانند به صورتی ایمن از شهر خارج شوند. (نقاط قرمز روی نقشه، نمایانگر مکان‌هایی در ماریوپول هستند که توسط روس‌ها بمباران شده‌اند)

چرا ماریوپول مهم است: ماریوپل در استان دونتسک قرار دارد و پس از تصرف شهر دونتسک توسط جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه، پایتخت این منطقه شد. این شهر یک شهر صنعتی قوی با تمرکز در صنعت فولاد و همچنین یک هاب تجاری است. این شهر حدود ۴۵۰ هزار نفر جمعیت داشت. موقعیت اقتصادی به علاوه دسترسی این شهر به دریای سیاه، سبب شده که این شهر هدف اصلی نیروهای روسیه باشد. در صورت تصرف این شهر، دسترسی اوکراینی‌ها به دریای سیاه کاملا قطع خواهد شد. 

تصویر کلان: در حالی که در مناطق دیگر، حمله روسیه به اوکراین بدل به جنگ فرسایشی شده، این کشور تمرکزش را بر تصرف شهر بندری ماریوپول متمرکز کرده است. اطلاعات نظامی بریتانیا می‌گوید نیروهای روسی در حال پیشروی به کیف متوقف شده‌اند.

4️⃣ چین جزایر دریای چین جنوبی را تسلیح کرد
دریاسالار جان سی. آکیلینو، فرمانده آمریکا در اقیانوس آرام، به آسوشیتدپرس گفته که چین حداقل سه جزیره را که در دریای مورد مناقشه چین جنوبی ساخته است، به طور کامل تسلیح کرده است.

چین این جزایر را با سیستم‌های موشکی ضد کشتی و ضد هوایی، تجهیزات لیزری و پارازیت، و جت‌های جنگنده مسلح کرده است. 

چرا مهم است: غرب نگران تحرکات چین در دریای چین جنوبی است. اینجا کلی کشور وجود دارد که شریک آمریکا به‌حساب می‌آیند و هیچ کدام هم پس چین برنمی‌آیند. آمریکا هم فقط دنبال بهانه است که چین را در بعد نظامی-امنیتی مهار کند؛ در حوزه اقتصادی که کار زیادی ازش برنمی‌آید. مسئله بعد از حمله روسیه به اوکراین حادتر شده است. 

5️⃣ درگذشت یک دوتابعیتی در زندان
شکرالله جبلی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-استرالیایی ۸۲ ساله زندانی در ایران جان باخته است. سازمان عفو بین‌الملل چند روز پیش درباره وضعیت جسمانی او در زندان هشدار داده بود. 

آقای جبلی بهمن سال ۹۸ به اتهامات مالی دستگیر شده بود. استرالیا چندبار از ایران خواسته بود که جبلی از دسترسی کنسولی برخوردار شود اما ایران که تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد این درخواست را رد کرده بود. 

چرا مهم است: مبادله چند روز پیش نازنین زاغری و انوشه آشوری، مسئله معامله زندانیان دوتابعیتی را زیر ذره‌بین برده بود و حالا درگذشت یک دوتابعیتی احتمالا موضوع را داغ‌تر خواهد کرد. 

6️⃣رفع فیلترینگ تلگرام در برزیل
قاضی دیوان عالی که دو روز پیش دستور مسدود‌شدن اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام در برزیل را صادر کرده بود، پس از رعایت مقررات حکم را لغو کرد.

این اتفاق پس از آنی رخ داد که تلگرام اطلاعات طبقه‌بندی‌شده‌ای که توسط حساب بولسونارو منتشر شده بود را پاک کرد. تلگرام حساب‌های طرفداران بولسونارو را هم پاک کرده است. 

چرا مهم است: برزیل یکی از مهم‌ترین بازارهای تلگرام است. ۲۹درصد کاربران تلگرام برزیلی هستند که حدود ۸۵ میلیون نفر می‌شوند. به‌علاوه، تلگرام با سیاست‌های محتوایی خود مهم‌ترین محمل راست‌گرایان افراطی طرفدار بولسونارو شده که در دیگر اپلیکیشین‌ها نمی‌‌توانند نظرات‌شان را بیان کنند. 

و البته برای ایران هم این مسئله مهم است. طرفداران صیانت از فیلترشدن تلگرام بسیار خوشحال بودند اما حالا معلوم شد که برمبنای اقدام قضایی منطقی می‌توان جلو اقدامات مضر اپلیکیشین‌های بین‌المللی را گرفت. 

7️⃣ سقوط هواپیمای چینی
یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی «چاینا ایسترن» با 132 سرنشین اندکی پس از قطع ارتباط با کنترل ترافیک هوایی و سقوط هزاران متر در کمتر از سه دقیقه در جنوب چین سقوط کرد.

این هواپیما در شهر ووژو، منطقه خودمختار گوانگشی ژوانگ چین سقوط کرد و باعث آتش‌سوزی در جنگل شد.

چرا مهم است: هنوز تعداد تلفات تائید نشده است، اما این فاجعه واکنش سریع و غیرمعمولی را از سوی شی جین‌پینگ در پی داشت که گفت «شوکه شده» و دستور تحقیقات فوری در مورد علت آن را صادر کرد.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط