پیام سپاه به وزارت امورخارجه: اگر احیای برجام گیر ما است از ما بگذرید

سپاه طبقه گفته وزیر خارجه اصراری ندارد که برجام گیر این نهاد باشد و ارتش روسیه هم گفته اصراری به تسخیر کیف ندارد

روزآروز
۶ | فروردین | ۱۴۰۱ ۴۳۳ ۰

دولت اصرار دارد زندگی بعد از تعطیلات زندگی به حالت عادی برگردد. سپاه اصرار دارد که اگر احیای برجام گیر ماست، از ما بگذرید و روسیه هم گفته اصراری به تسخیر کی‌یف نداریم و به کنترل کامل دنباس هم قانع هستیم. 

اینجا روزآروز است و ما مهم‌ترین اخبار ششمین روز فروردین سال ۱۴۰۱ را برای شما به صورت جمع‌وجور خلاصه کرده‌ایم: 

1️⃣ زندگی در ۱۴۰۱: بازگشت به قبل از کرونا؟
دولت اصرار دارد زندگی بعد از عید، به حالت عادی برگردد؛ به قبل از کرونا. امروز ستاد ملی مقابله با کرونا در اولین جلسه خود در سال جدید مصوب کرد که از ۱۴ فروردین تمام مدارس و دانشگاه‌های کشور به صورت حضوری فعالیت کنند و ساعات کار ادارات هم به قبل از آغاز کرونا برگردد. 

چرا مهم است: مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا به معنای برداشتن بخش مهمی از محدودیت‌های کرونایی است. این در حالی است که خبرهای استانی موجب نگرانی درباره موج آینده همه‌گیری می‌شود. به طور مثال، سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز خبر داده که بستری‌های کرونایی ۱۰ درصد افزایش یافته. او احتمال داده که از هفته آینده موج جدید همه‌گیری در این استان شروع شود. 

احتمالاً واکسیناسیون گسترده دلیل این اعتماد به‌نفس دولت است اما طبق آمارهای خود دولت، فقط ۱۵۰ میلیون واکسن تزریق شده که نشان می‌دهد هنوز همه مردم دوز دوم دریافت نکرده‌اند. 

2️⃣ سپاه به وزارت خارجه: ما مانعی در برابر توافق نباشیم
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارچه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری صداوسیما گفته است «مقامات عالی‌رتبه سپاه به ما در وزارت خارجه نکته‌ای را همواره یادآوری می‌کنند و می‌گویند شما در راستای منافع کشور هر آنچه را لازم است انجام دهید و اگر به نقطه‌ای رسیدید که موضوع سپاه مطرح بود، این موضوع نباید مانعی برای شما باشد».

چرا مهم است: خارج کردن سپاه و اعضای آن از فهرست تحریم‌های آمریکا یکی از مهم‌ترین موضوعات اختلافی بین ایران و آمریکا و تقریبا تنها موضوع باقیمانده در روزهای گذشته بوده است. با اینکه وزیر اشاره کرده که علی‌رغم «از خودگذشتگی» مقامات عالی سپاه، موضوع سپاه همچنان بخشی از مذاکرات است اما حرف‌های او ممکن است نشانه‌ای از انعطاف ایران در مذاکره برای رسیدن به نتیجه تعبیر شود. 

تصویر کلان: وزیر امورخارجه همچنین گفته «ما و سه کشور اروپایی در خصوص یک متن به نقطه توافق رسیده‌ایم و این متن نیازمند ویرایش نهایی است.» وزیر گفته که چین و روسیه هم از این توافق حمایت می‌کنند. او ادعا کرده که به لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه گفته «آنجا که منافع ما ایجاب کند، اگر توافق به نقطه نهایی برسد ... ما معطل هیچ طرفی نخواهیم ماند». 

خبر مهم دیگر در همین زمینه... سفر انریکه مورا، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ایران است. او فردا با علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی، دیدار می‌کند و روز دوشنبه به واشنگتن می‌رود. 

3️⃣ آمریکا و اعراب مهمان اسرائیل
اسرائیل فردا و پس‌فردا میزبان یک «نشست تاریخی» با حضور دیپلمات‌های ارشد ایالات متحده، امارات، مراکش و بحرین خواهد بود.

چرا مهم است: آنطور که گزارش شده – و همان‌طور که انتظار می‌رفت- موضوع این دیدار توافق ایران و غرب بر سر احیای برجام است. اما موضوع دیدار به ایران محدود نمی‌شود و مسایل جهانی مانند اوکراین و احتمالا بازار انرژی را هم در برخواهد گرفت. 

این نشست نشان از تغییر رابطه آمریکا و اسرائیل هم دارد. اسرائیل که تا دو سال پیش برای عادی‌سازی روابط خود با کشورهای عربی نیازمند میانجی‌گری آمریکا بود حالا میانجی آمریکا و کشورهای عربی شده که روی خوش به آمریکا و تقاضای او برای افزایش تولید نفت نشان نمی‌دهند. 

4️⃣ تغییر استراتژی روسیه در اوکراین؟
روسیه ادعا کرده که نخستین فاز عملیات نظامی‌اش در اوکراین تقریبا تمام شده و این کشور روی «آزادسازی» کامل منطقه دونباس در شرق اوکراین تمرکز خواهد کرد. 

چرا مهم است: هنوز برای قضاوت زود است اما به نظر می‌رسد روسیه بعد از یک ماه جنگ اوکراین و مواجهه با مقاومت اوکراینی‌ها حالا اهداف محدودتری را برای خودش تعریف کرده است. 

برخی از تحلیل‌گران نظامی هم احتمال می‌دهند که روسیه از تصرف کی‌یف منصرف نشده و فقط تمرکز را روی دنباس گذاشته و بعد از اشراف کامل از آن به عنوان نقطه اتکا استفاده خواهد کرد. 

خبر مهم دیگر در همین زمینه... ادعای اوکراینی مبنی بر سکته وزیر دفاع روسیه است. این خبر را روسیه و منابع غربی هنوز تائید نکرده‌اند اما سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، ۱۵ روز است که در انظار عمومی ظاهر نشده و دو روز پیش ویدئویی از او منتشر شده که به گفته منابع غربی، در آن حالت عادی ندارد. 

5️⃣ دردسر عربستان
عربستان در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، خواستار محکومیت موشکی شبه‌نظامیان حوثی شده است. این کشور در نامه‌اش این شبه‌نظامیان را «تروریست‌های مورد حمایت ایران» خوانده است. 

حملات انصارالله یمن (یا همان حوثی‌ها) در هفته‌های اخیر زیادتر شده. آن‌ها روز جمعه به تاسیسات نفتی عربستان موشک شلیک کردند که موجب آتش‌سوزی در دو مخزن نفتی آرامکو شد. آرامکویی که بزرگترین تولیدکننده نفت در جهان است. قیمت نفت حالا به ۱۲۰دلار نزدیک شده است. 

چرا مهم است: این اتفاقات هم‌زمان است با مذاکرات ایران و غرب بر سر احیای برجام. عربستان و کشورهای منطقه هیچ‌وقت از برجام راضی نبودند چون که فکر می‌کردند این توافق فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را به اندازه کافی محدود نمی‌کند. همچنین این اتفاق هم‌زمان است با بحران انرژی در اروپا که بعد از تحریم نفت روسیه روی داده است. امریکا در تلاش است که عربستان تولید نفت خود را افزایش دهد و احتمالا حمله اخیر حوثی‌ها زور عربستان در برابر آمریکا را زیادتر کند تا حرف‌هایش در محدود کردن ایران را بیشتر مدنظر قرار دهد. 

6️⃣ توقیف امتداد
وب‌سایت امتداد، رسانه نزدیک به حزب اتحاد، به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فیلتر شده است. این خبر را ریحانه طباطبایی، سردبیر این رسانه، امروز منتشر کرد. 

به گفته خانم طباطبایی، ابلاغیه این کارگروه بدون هیچ اخطاری و در ایام عید به دست تحریریه امتداد رسیده است. برخی گفته‌اند که دلیل این امر ثبت‌نشدن سایت در سامانه ارشاد بوده.  طباطبایی گفته که این کار البته انجام شده بوده. 

چرا مهم است: امتداد رسانه مهم‌ترین حزب اپوزیسیون قانونی کشور محسوب می‌شود. این رسانه در اطلاع‌رسانی درباره اخبار زندانیان سیاسی پیشگام بود. دولت ابراهیم رئیسی که در انتخاباتی کم رونق بر سر کار آمد، با بحران مشروعیت سیاسی روبرو است و محدودیت رسانه‌ای اپوزیسیون قانونی ادعاهای سیاسی این دولت را کمتر باورپذیر خواهد کرد. 

البته تحریریه امتداد گفته‌اند که کارشان را در تلگرام ادامه خواهند داد. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط