بازگشت غرورآفرین سلبریتی‌‌ها

هدیه تهرانی به کارزار مخالفت با پروژه احداث پتروشیمی در میانکاله پیوسته و علی دایی با زنانی که به ورزشگاه راه‌شان ندادند، همدلی کرده و خانه سینما هم امروز با بیانیه زنان سینماگر همراهی کرده است.

روزآروز
۱۴ | فروردین | ۱۴۰۱ ۲۶۱ ۰

بعد از مدت‌ها سکوت، سلبریتی‌ها دوباره به صحنه بازگشته‌اند؛ این‌بار نه برای انتخابات که برای همراهی با اعتراضات مدنی و اقدام جمعی در صنف خودشان. اینجا روزآروز است و ما مهم‌ترین اخبار چهاردهم فروردین سال ۱۴۰۱ را برای شما به صورت جمع‌وجور خلاصه کرده‌ایم: 

1️⃣ بازگشت سلبریتی‌ها
هدیه تهرانی دیروز به کارزار مخالفت با احداث پتروشیمی در نزدیکی میانکاله پیوست. علی دایی هم با انتشار طرحی در حساب کاربری اینستاگرامش نسبت به ماجرای مشهد و راه ندادن زنان به ورزشگاه اعتراض کرد. 

اواخر سال قبل، کلنگ احداث یک پتروشیمی در میانکاله زده شد. کنش‌گران محیط‌زیست که احداث این پتروشیمی را باعث خرابی محیط‌زیست می‌دانند کارزاری برای توقف این پروژه ایجاد کرده‌اند و انتظار می‌رود با پیوستن خانم تهرانی، این کارزار بیشتر مورد توجه قرار گیرد. 

و در خبری دیگر، واکنش‌ها به بیانیه زنان سینماگر هنوز ادامه دارد. خانه سینما در پاسخ به نامه جمعی از زنان سینماگر در اعتراض به «خشونت سیستماتیک» علیه زنان در سینمای ایران، هرگونه خشونت احتمالی به ویژه خشونت جنسی را در فرایند فعالیت‌های هنری-فرهنگی محکوم کرده است. 

چرا مهم است: فعالیت‌های اخیر بعد از مدت‌ها سکوت و انفعال سلبریتی‌ها صورت می‌گیرد. حضور آن‌ها در انتخابات سال ۹۶ با حملات مداوم خبرگزاری‌های اصول‌گرا قرار گرفت و در نهایت به سکوت آن‌ها منجر شد. 

اما فعالیت‌های جدید سلبریتی‌ها شکل جدیدی دارد. بیانیه زنان سینماگر یک فعالیت صنفی کم‌سابقه با موضوعی است که قبلا همه درباره آن ساکت بودند. فعالیت جدید سلبریتی‌ها در حوزه مدنی و فارغ از رنگ و بوی جناحی است. 

2️⃣ عمران خان مجلس پاکستان را منحل کرد
پارلمان پاکستان امروز قرار بود نخست‌وزیر این کشور را استیضاح کند ولی این طرح با دستور نائب‌رئیس پارلمان از دستور خارج شد. جمع مخالفان عمران خان در پارلمان از اعضای حزب او که اکثریت را در دست دارد، بیشتر بود. 

بعد از شکست طرح استیضاح، عمران خان از رئیس‌جمهور پاکستان خواست مجلس را منحل کند و رئیس‌جمهور هم موافقت کرد. اپوزیسیون هم حالا در دیوان عالی این کشور این حکم را به چالش کشیده است. 

عمران خان کل ماجرا را توطئه خوانده و آمریکا را در کار دخیل می‌بیند و می‌گوید نزدیکی او به روسیه سبب نارضایتی آمریکا شده است. 

چه می‌شود؟: حالا توپ در زمین دادگاه عالی پاکستان است. تحلیل‌گران حدس می‌زنند که این دادگاه علیه عمران خان رای خواهد داد و حتی توقف رای‌گیری برای استیضاح را هم باطل کند. ارتش هم که قبلا متحد عمران خان بوده اعلام بی‌طرفی کرده است و عملاً از او دوری می‌جوید. 

برخی حدس می‌زنند که در صورت حکم دادگاه عالی علیه نخست‌وزیر، تعدادی از نمایندگان مجلس دستگیر شوند تا عدم اعتماد رای نیاورد. بحران سیاسی در همسایه ۲۰۰ میلیونی چیز خوشایندی برای ایران نیست. 

3️⃣ اوکراین کل منطقه کی‌یف را بازپس گرفت
در حالی که نیروهای روسی از پایتخت اوکراین عقب‌نشینی می‌کنند تا بر جنوب شرق اوکراین تمرکز کنند، نیروهای اوکراینی کل منطقه کی‌یف را به دست گرفته‌اند و حالا چیزی که توجه همه را جلب کرده، اجسادی است که خیابان‌ها پیدا شده‌اند. 

نیروهای اوکراینی بیش از ۳۰ شهر و روستا در اطراف پایتخت این کشور را بازپس گرفته‌اند. شهردار بوچا، یکی از شهرهای آزادشده، گفته در این شهر یک گوردستجمعی ۲۸۰ نفری پیدا کرده‌اند که به گفته او «همه این افراد به ضرب گلوله از پشت سر کشته شده‌اند.» 

چرا مهم است: لیز تراس، وزیر امورخارجه بریتانیا، گفته که از جنایات در بوچا وحشت‌زده است و از تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی در مورد جنایات جنگی احتمالی در اوکراین حمایت می‌کند. روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان و اتهام جنایات جنگی را رد می‌کند.

با اینکه معلوم نیست اگر روسیه به جنایت جنگی – کشتار غیرنظامیان و اعمال غیرمتعارف- متهم و محکوم شود عملاً چه اتفاقی می‌افتد اما به نظر می‌رسد غرب خیلی اصرار دارد که این اتهام را وارد کند و روسیه بسیار اصرار دارد که مورد این اتهام قرار نگیرد. 

4️⃣ واردات خودرو کنسل شد
آنطور که از متن نهایی بودجه ۱۴۰۱ برمی‌آید، واردات خودرو که مجلس رویش اصرار داشت کنسل شده است. در متن ۲۵ اسفند شرایط واردات خودرو بود اما در متنی که ابراهیم رئیسی ابلاغ کرده است چنین چیزی وجود ندارد. 

در حالی که شورای نگهبان با این بند مخالفتی نداشت، هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با ان مخالفت کرده و کمیسیون تلفیق هم آن را از نسخه نهایی حذف کرده است. آنطور که حمیدرضا حاجی‌بابایی گفته بعد از مذاکرات طولانی اعضای کمیسیون تلفیق، اعضای هیات عالی نظارت مجمع رای گیری کردند که «که مخالفت با این مصوبه شدید و تقریبا اجماعی بود.» 

چرا مهم است: فارغ از اینکه انحصار خودروسازان داخلی و نفع قطعه‌سازان تثبیت شد، بیشتر معلوم شد که هیات عالی نظارت مجمع دست بازی برای محدود کردن مجلس نمایندگان دارد. از آنجایی که مشکل انحصار و ضعف خودروهای داخلی بسیار واضح است، تصمیم هیات عالی نظارتْ مشروعیت نظام سیاسی را بسیار زیر سئوال می‌برد. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط