چگونه سوسیالیست‌های جوان در شیلی پیروز شدند؟

گابریل بوریچ رئیس جمهور جدید شیلی، یک سوسیالیست 36 ساله است که پس از 10 سال تلاش سیاسی به قدرت رسیده و می‌خواهد طلیعه‌دار تغییراتی بنیادی در جهان باشد

روزآروز
۱۷ | فروردین | ۱۴۰۱ ۸۵۹ ۰

پس از گذشتِ بیش از ۳۰ سال از پایان دوران آگوستو پینوشه، دیکتاتوری که با کودتای امریکایی‌ها بر اریکۀ قدرت نشست، اکنون مردم فرصت آن را پیدا کرده‌‌اند که جهت‌گیری حکومت را تغییر دهند. 

رئیس جمهور جوان شیلی که دولتش از برخی جهات مانند حضور زنان در کابینه در دنیا نظیر ندارد، نماینده نسلی است که راهی طولانی و پر فراز و نشیب را از جنبش‌های اعتراضی دانش‌آموزی تا نمایندگی سنا، ائتلاف برای تغییر قانون اساسی و تشکیل دولت را قدم به قدم آمده است. 

الجزیره‌پلاس (AJ+) در یک از قسمت‌ از سری برنامه‌های IN CONTEXT، نیم‌قرن افت‌و‌خیز در شیلی را از سرنگونیِ دولتِ مردمیِ سالوادور آلنده تا برآمدن نسلی جدید از سیاستمدارانِ چپ‌گرا را مختصر و مفید تنها در ۱۲دقیقه روایت کرده است. در این ویدئو خواهید دید که چگونه کشوری که محل تولد نئولیبرالیزم بوده امروز می‌خواهد خود را به گورستان آن بدل کند. این ویدئو را با زیرنویس فارسی روزآروز تماشا کنید.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط