تحریمی برای کاترینا، احضاریه‌ای برای ایوانکا

غرب به بهانه فاجعه بوچا دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه روسیه و پوتین برقرار کرده و هم‌زمان دختر ترامپ هم مجبور شده در برابر کمیته تحقیق قرار گیرد

روزآروز
۱۷ | فروردین | ۱۴۰۱ ۳۷۶ ۰

اینجا روزآروز است و ما مهم‌ترین اخبار هفدهم فروردین سال ۱۴۰۱ را برای شما به صورت جمع‌وجور خلاصه کرده‌ایم: 

1️⃣ تحریم‌ها جدید علیه روسیه بعد از فاجعه بوچا
بعد از انتشار مدارکی مبنی بر کشتار غیرنظامیان در شهر بوچا، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه اعمال کرده‌اند. از میان این تحریم‌ها، تحریم دختران پوتین –کاترینا تیخونووا و ماریا پوتینا (احتمالا با نام مستعار ماریا وُرونتسووا)- و زن و دخترِ سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پرسروصداتر بود اما مهم‌ترین اقدام در موج جدید تحریم‌ها، تحریم کامل زوبروبانک (Sberbank) روسیه بود؛ این را منبعی که خواسته نامش فاش نشود به نیویورک‌تایمز گفته. 

همزمان، ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، که به تازگی انتخابات را برده است گفته که راهش را از اتحادیه اروپا جدا می‌کند و پول نفت و گازی را که از روسیه می‌خرد، به روبل پرداخت می‌کند. 

چرا مهم است: زوبروبانک دست‌کم از سال ۲۰۱۴ بزرگترین بانک در روسیه و اروپای شرقی و سومین بانک بزرگ در اروپا بوده است. بخش عمده سهام این بانک متعلق به دولت روسیه است. 

همان روز اول حمله روسیه به اوکراین، بایدن دستور محدودیت‌هایی در فعالیت این بانک داده بود. به دنبال این فرمان، ارزش سهام این بانک به نصف کاهش یافت. ۲۸ فوریه، زوبروبانک اعلام ورشکستگی کرد و دو روز بعد هم بخش اروپایی این بانک اعلام کرد که بازار اروپا را ترک می‌کند. 

تحریم‌های جدید کلاً رابطه این بانک با نظام مالی ایالات متحده را قطع می‌کند. 

2️⃣ ائتلاف حاکم در رژیم اسرائیل اکثریت خود را از دست داد
خانم عیدیت سلیمان، یکی از نمایندگان حاضر در کنست اسرائیل، از ائتلاف حاکم به رهبری نفتالی بنت خارج شده و ائتلاف حاکم اکثریت خود را از دست داده است. 

حالا چرا این خانم از ائتلاف اکثریت خارج شده؟ چون مخالف آوردنِ غذاهای پخته شده با مخمر به بیمارستان‌های دولتی در عید پسح بوده. در این عید این غذاها برای یهودیانِ معتقد حلال نیست. وزیر بهداشت این رژیم چند روز قبل ابلاغیه‌ای به این بیمارستا‌ن‌ها داده بود که چنین کنند چون حکم دادگاه عالی این رژیم بوده است. 

خانم سلیمان عضو حزب راست‌گرای یامینا است. 

اما دو منبع از درون ائتلاف حاکم به وب‌سایت اکسیوس گفته‌اند ماجرا غذای مخمردار بهانه بود و خانم سلیمان در هفته‌های گذشته تحت فشار لابی‌های شهرک‌نشینان بوده. چرا که دولت بنت به آن‌ها مجوز ساخت‌وساز در کرانه‌ باختری نداده است. 

این وب‌سایت گفته که آنچه منجر به تصمیم نهایی سلیمان برای خروج از ائتلاف حاکم شده توافق سیاسی او با بنیامین نتانیاهو بود که بنا به ادعای منابع، به سلیمان قول داده در انتخابات بعدی جای بالایی در فهرست انتخاباتی لیکود داشته باشد و وزارت بهداشت را در دولت بعدی در اختیار بگیرد. 

چه می‌شود؟: ائتلاف حاکم که حول مخالفت با نخست‌وزیری نتانیاهو تشکیل شد با همین یک کرسی اکثریت داشت. اگر یک نفر دیگر از این ائتلاف خارج شود، اپوزیسیون اکثریتی ۶۱نفری خواهد داشت و می‌تواند کنست را منحل کند و درخواست انتخابات تازه کند. 

تاکنون دو عضو دیگر حزب نفتالی بنت، به صورت عمومی و علنی از برخی سیاست‌های او ابراز نارضایتی کرده‌اند. 

نتانیاهو امکان تشکیل کابینه ندارد چون اکثریت ۶۱نفری را ندارد و به نظر محتمل می‌رسد که انتخابات زودرس در ماه‌های آینده برگزار شود. 

3️⃣ شناسایی ضارب سه روحانی در حرم امام رضا
خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نیروهای امنیتی، امروز عکس کسی را دیروز با به سه روحانی در حرم امام رضا حمله کرده بود، منتشر کرد. از این سه نفر، یک نفر فوت کرده و دو نفر زخمی شده‌‌اند که حال یک نفرشان وخیم گزارش شده. 

این خبرگزاری بدون اعلام منبع گفته ضارب، عبداللطیف مرادی نام دارد، ۲۱ سال و «ازبک‌تبار» است. به گفته این خبرگزاری، او یک سال پیش به صورت غیرقانونی از پاکستان وارد ایران شده است. 

این خبرگزاری گفته که ۶ نفر دیگر هم به اتهام همکاری با ضارب دستگیر شده‌اند. 

چرا مهم است: برحسب اخبار، اقدام به ترور سه روحانی در حرم امام رضا رنگ‌وبوی تنش فرقه‌ای می‌دهد. تسنیم در خبرش اشاره کرده «عبداللطیف مرادی به‌خلاف مسلمانان اهل‌سنت، دارای تفکرات تکفیری است که شیعیان را رافضی و مجوس می‌داند و معتقد است باید خون آنان ریخته شود.»

خبر تسنیم روی ازبک‌تباری و ورود غیرقانونی ضارب از «پاکستان» تمرکز دارد در حالی که حرف‌های دیروز رئیس مجلس، به شکل ضمنی به افغانستانی بودن او اشاره داشت. 

4️⃣ ۸۰درصد روس‌ها از حمله پوتین به اوکراین حمایت می‌کنند
آنطور که الجزیره امروز گرازش داده، نظرسنجی‌ تازه‌ موسسه مستقل لادا خبر از آن می‌دهد که ۸۰درصد روس‌ها از حمله پوتین به اوکراین حمایت می‌کنند. با اینکه متخصصان نظرسنجی می‌گویند به احتمال زیاد به واسطه جو سیاسی موجود در روسیه و محدودیت‌هایی که برای مخالفت با جنگ وجود دارد، این نتایج «بایاس» (انحراف) دارد اما همان‌طور که الجزیره می‌گوید نادیده گرفتن این اعداد کار اشتباهی است. 

چرا مهم است: کارشناسان نظرسنجی به این پدیده می‌گویند: «جمع کردن مردم پای پرچم». منظورْ اثری است که بحران‌ها و به‌خصوص بحران‌های خارجی روی محبوبیت رهبران نامحبوب می‌گذارد؛ نمونه‌اش حمله بریتانیا به فالکند در اوج افت محبوبیت مارگارت تاچر یا حمله آمریکا به عراق در دوران بوش پسر.

در سال ۲۰۱۴ هم بعد از الحاق کریمه به روسیه، محبوبیت پوتین به رکورد ۸۹ درصد رسیده بود. 

5️⃣ موافقت دولت با طرح صیانت
یزدی‌خواه، نایب رئیس اول کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، خبر داده که مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و سایر نهادهای دولتی با پیش‌نویس جدید طرح موافق هستند و این مسئله را در جلسات داخلی کمیسیون اظهار کردند و موافقت خود با طرح را اعلام کردند. 

او گفته از آمدن این طرح به صحن هم استقبال می‌کنیم. دلیل آقای یزدی‌خواه برای این استقبال هم جالب است. او گفته «چرا فقط ما آماج تیر منتقدین قرار بگیریم؟ اتفاقا از آمدن طرح به صحن به شرط رسیدگی فوری موافق هستیم.»

چرا مهم است: بعد از مدتی سکوت، طرفداران طرح صیانت دوباره دست به کار شده‌اند. همان‌طور که مهرداد ویس کرمی، دبیر اول کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، گفته بود «صیانت تصمیم حاکمیت است و قطعا اجرا می‌شود.» 

6️⃣ ایوانکا در برابر هیات ۶ ژانویه
ایوانکا ترامپ، دختر ارشد دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا که به عنوان یکی از مشاوران ارشد او خدمت می کرد، در مقابل کمیته بررسی حمله 6 ژانویه به ساختمان کنگره به سئوالات این کمیته پاسخ داد. 

بر اساس شواهد جمع‌آوری شده توسط این کمیته، ایوانکا ترامپ یکی از چندین دستیار پدرش بود که سعی کرد او را متقاعد کند که خشونتی را که در نهایت منجر به جراحت بیش از 150 افسر پلیس و فرار قانونگذاران و مایک پنس -معاون رئیس‌جمهور-شد، متوقف کند. مشخص نیست که او با حامیان افراطی ترامپ که دروغ هایی در مورد تقلب گسترده پس از انتخابات 2020 منتشر می‌کردند و تلاش‌های برنامه‌ریزی‌شده‌ای برای حفظ او در قدرت داشتند، مرتبط بوده یا نه.

چند روز قبل هم جرد کوشنر، همسر ایوانکا دربرابر این کمیته شهادت داد. 

چرا مهم است: ۶ ژانویه ۲۰۲۱ گروهی از هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند. آن‌ها معتقد بودند ترامپ رئیس‌جمهور است و نباید قدرت را به جو بایدن واگذار کند. 

کمیته‌ای برای تحقیق در موضوع تشکیل شد و حالا که یکی از بازوهای فشار روی دونالد ترامپ است؛ کسی که بعید نیست در انتخابات سال ۲۰۲۴ شرکت کند. دموکرات‌ها روی نتایج این کمیته برای به محاکمه کشیدن ترامپ حساب باز کرده‌اند. 


نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط