مهرشاد در دادگاه اطفال

فرمانده ادعایی قرارگاه حضرت ولی‌عصر به دادگاه رفته و نائب‌رئیس فدراسیون فوتبال هم به دلیل پرونده‌ رمزارزها بازداشت شده است.

روزآروز
۲۸ | فروردین | ۱۴۰۱ ۵۰۳ ۰

اینجا روزآروز است و ما مهم‌ترین اخبار بیست و هشتم فروردین سال ۱۴۰۱ را برای شما به صورت جمع‌وجور خلاصه کرده‌ایم: 

1️⃣ مهرشاد سهیلی در دادگاه اطفال
عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مهرشاد سهیلی به ایسنا خبر داده که دادگاه مهرشاد در ۲۰ فروردین امسال در قم و در شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری دو برگزار شده. از آنجا که آقای سهیلی زیر ۱۸ سال بوده، دادگاهش در این شعبه برگزار شده که دادگاه ویژه اطفال هم است. 

در این دادگاه سهیلی اتهامات خود از جمله «تحصیل مال نامشروع»، «غصب عنوان» و «جعل سند» را رد کرده است و گفته کارهایش در جهت خیر و کمک به فقرا بوده است. 

مهرشاد سهیلی به گفته سخنگوی قوه قضائیه در بهمن سال گذشته به دلیل عجز در تودیع وثیقه در بازداشت بوده است. 

چرا مهم است: مهرشاد سهیلی از زمانی که به عنوان «فرمانده قرارگاه حضرت ولی‌عصر» پیام تبریک برای ابراهیم رئیسی فرستاد، مورد توجه شبکه‌های مجازی قرار گرفت. از او تصایر متعددی با مراجع، مقامات و سلبریتی‌ها منتشر شد و معلوم شد که از این ارتباطات برای کارهایی استفاده کرده که مستلزم جابه‌جایی پول بوده است. 

اینکه او در کمتر از ۱۸ سالگی و انجام خدمت سربازی چگونه به مقام فرماندهی رسیده برای بسیاری سئوال بود و در نهایت برای بسیاری این مسئله به وجود آمد که چگونه یک نوجوان با استفاده از عناوین و نزدیکی به گفتمان ایدئولوژیک مسلط می‌تواند به این راحتی به دفتر مراجع و نهادهای کشوری نفوذ کند. 

حسینی گفته پولی که در انگلستان بلوکه شده هم متعلق به وزارت دفاع است. 

2️⃣ نایب‌رئیسی که درگیر رمزارز بود
شهره موسوی، نایب رئیس فدراسیون فوتبال دیروز بازداشت و با قرار وثیقه ۱۸۰۰ میلیارد تومانی روانه زندان شده است. گفته شده که بازداشت او به دلیل یک پرونده کلاهبرداری در ارتباط با ارزهای دیجیتال بوده است. 

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفته است که همسر او به نام فریدون قربانیان پیش از این به‌عنوان متهم ردیف اول این پرونده بازداشت و با قرار وثیقه مشابهی روانه زندان شده بود. او مالک شبکه بازاریابی بادران و رمزارز کینگ‌مانی بود. به گفته این منبع آگاه، بازداشت خانم موسوی توسط وزارت اطلاعات و در خصوص پرونده «کثیرالشاکی رمزارز کینگ مانی» صورت گرفته است.

این منبع آگاه در ادامه از پرونده رمز‌ارز کینگ مانی به‌عنوان «بزرگترین پرونده کلاهبرداری در حوزه ارز‌های دیجیتال» نام برده که توسط یک شرکت «بازاریابی شبکه‌ای شناخته‌شده» در سطح کشور فعالیت کرده است.

چرا مهم است: رئیس پلیس فتا اواسط بهمن پارسال از افزایش هفت‌برابری کلاهبرداری در حوزه رمزارزها در ایران در مقایسه با سال ۱۳۹۹ خبر داده بود.

3️⃣ خروج سپاه از فهرست تروریستی آمریکا؛ زمان از دست رفت؟
علی جنتی، وزیر ارشاد در دولت اول روحانی، در توئیتی ادعا کرده که در دولت دوازدهم خارج ساختن مقام رهبری و نهادهای وابسته به رهبری از تحریم و حذف سپاه از فهرست تروریسم به عنوان پیش شرط هرگونه مذاکره مورد توافق امریکاقرارگرفته بود.»

توئیت او در زمانی منتشر می‌شود که مذاکرات برای احیای برجام متوقف شده است و آنطور که از حرف‌ها و سیگنال‌های دو طرف برمی‌آید مورد اختلافی خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست تروریستی آن است. 

چرا مهم است: لورا روزن، یک خبرنگار آمریکا هم مدعی شده که یک مقام وزارت خارجه آمریکا به او گفته آمریکا قصد ندارد جواب پیشنهاد ایران برای رفع مشکلات در مورد موضوعات باقیمانده را بدهد. 

انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات، در سفری به ایران در ابتدای فروردین‌ماه بسته‌ای پیشنهادی را از علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران دریافت کرد و در سفر دو روز بعد به واشنگتن با آمریکایی آن را با آن‌ها درمیان گذاشت. 

حالا به نظر می‌رسد که امریکایی‌ها قصد ندارند ماجرا را ادامه دهند. کورش احمدی از دیپلمات‌های سابقه به سایت انتخاب گفته که حدس می‌زند که آمریکایی‌ها قصد ندارند در آستانه انتخابات پیش‌رو هزینه سیاسی حذف سپاه از فهرست تروریستی را بپردازند. 

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه دولت قبل در نوار صوتی‌ای که در ابتدای سال قبل منتشر شد گفته بود که زمان برای توافق با غرب محدود است و با تغییر شرایط، امکان آن محدود می‌شود اما به دلیل رقابت‌های جناحی، دولت روحانی اجازه نیافت که برجام را احیا کند. عدم احیای برجام یا احیای آن بدون خروج سپاه و بیت از فهرست تحریم‌ها ضربه خرد‌کننده‌ای برای دولت رئیسی خواهد بود. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط