چه چیزی پاپ را به عراق و دیدار با آیت‌الله سیستانی کشانده است؟

طبق یک برآورد جمعیت مسیحیان عراق که اکثریت آن‌ها کاتولیک هستند از سال ۲۰۰۳ یعنی اشغال عراق تا کنون از ۱.۵ میلیون نفر به حدود ۲۵۰هزار نفر رسیده است.

متین غفاریان
روزنامه‌نگار
۱۶ | اسفند | ۱۳۹۹ ۳۰۸ ۰

امروز، ۱۶ اسفندماه، پاپ فرانسیس در خانه کوچک و محقر آیت‌الله سیستانی با این مرجع بزرگ شیعی دیدار کرد. دیدار این دو مرجع مذهبی در نوع خود اولین بار است. این دو حدود ۵۵ دقیقه با یکدیگر صحبت کردند.

اما چه چیزی پاپ فرانسیس را به عراق کشانده است؟ از زمان اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی و متحدانش، جنگ فرقه‌ای در این کشور ضربات فراوانی به اقلیت مسیحی عراقی زده است.

طبق یک برآورد جمعیت مسیحیان عراق که اکثریت آن‌ها کاتولیک هستند از سال ۲۰۰۳ یعنی اشغال عراق تا کنون از ۱.۵ میلیون نفر به حدود ۲۵۰هزار نفر رسیده است.
به عبارت دیگر در دو دهه گذشته بیش از ۸۰درصد این اقلیت مذهبی یا قربانی شده‌اند یا مهاجرت کرده‌اند.

اغلب مسیحیان عراقی، به لحاظ نژادی آشوری هستند و تابع کلیسای مشرق. کلیسای مشرق یکی از سه شاخه مهم مسیحیت شرقی است. خود کلیسای مشرق به دو گروه تقسیم می‌شود: کلیسای کاتولیک کلدانی و کلیسای شرقی آشوری که دوسوم مسیحیان عراقی تابع اولی هستند.

اگرچه در دوران دیکتاتوری صدام حسین همه از جمله مسیحیان تحت سرکوب بودند اما به واسطه ایدئولوژی سکولار حزب بعث، مسیحیان زندگی بهتری نسبت به دوران بعد اشغال داشتند که هویت‌های فرقه‌ای مسلط و درگیر شدند. مثلا طارق عزیز، که از ۱۳۵۷ تا ۱۳۸۲ معاون نخست‌وزیر عراق بود یکی از مسیحیان کلدانی بود.

بعد از اشغال و با ایجاد خلاء قدرت در عراق، القاعده ظهور کرد که منجر به کشتار و حمله و ربایش اقلیت‌ها شد. براساس گزارش موسسه بین‌المللی آزادی دینی طی یک دهه بعد از اشغال عراق بیش از نیمی از مسیحیان این کشور از عراق فرار کرده‌اند.

این وضعیت با قدرت‌گیری القاعده بدتر هم شد. وقتی این گروه مناطق اطراف موصل را تصرف کرد اقلیت مسیحی را از دشت نینوا تبعید کرد. براساس برآوردها حدود ۱۰ هزار مسیحی از این دشت به مناطق تحت تصرف کردها فرار کردند.

فردا قرار است که پاپ به شهر تاریخی اور برود. جایی که گفته می‌شود محل تولد حضرت ابراهیم است. قرار است در این مکان مراسم مذهبی نمادینی برگزار شود که در آن در کنار مسلمانان و مسیحیان، ایزدی‌ها و سایر اقلیت‌های مذهبی هم شرکت کنند.

آیا سفر پاپ فرانسیسن به عراق و دیدار دوستانه منجر به ایجاد صلحی پایدار بین فرقه‌های مذهبی در عراق و خاورمیانه می‌شود؟

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط