گروه توسعه اقتصادی یاس تقدیم می‌کند: ۲ سال فعالیت رسمی؛ حداقل ۵۷ سال زندان

پرونده «گروه توسعه اقتصادی یاس» پر است از نام‌هایی که هر کدام یک پرونده دارند؛ افرادی که زمانی برای خودشان برو و بیایی داشته‌اند و حالا جلوی نام‌هایشان رسما چندین اتهام و حکم زندان آمده است

محمدحسن نجمی
روزنامه‌نگار
۲۱ | فروردین | ۱۴۰۰ ۱۸۷۶ ۰

پرونده «گروه توسعه اقتصادی یاس» پر است از نام‌هایی که هر کدام یک پرونده دارند؛ افرادی که زمانی برای خودشان برو و بیایی داشته‌اند و حالا جلوی نام‌هایشان رسما چندین اتهام و حکم زندان آمده است. طبق اعلام سازمان قضایی نیروهای مسلح، اتهام متهمان در پرونده «گروه اقتصادی یاس» یا همان هولدینگ یاس، «مشارکت در کلاهبرداری باندی»، «مشارکت در پولشویی» و «برداشت و تصاحب غیرقانونی وجوه» بوده است.

هولدینگ یاس یا همان گروه توسعه اقتصادی یاس، خرداد سال ۹۴ آگهی تاسیس خود را در روزنامه رسمی منتشر کرد و رسما تاسیس شد؛ با سرمایه اولیه‌ی ۲۰ میلیارد تومانی. طبق بخش شرح فعالیت‌های شرکت در آگهی تاسیس، این فعالیت‌ها دامنه گسترده‌ای داشت. 

اعضای ابتدایی هیات مدیره این گروه سه نفر اعلام شدند: مسعود مهردادی، علیرضا ظهره‌وند و محمدرضا مدرس خیابانی. از بین این سه نفر، مسعود مهردادی‌ در زمره متهمان اعلام شده‌ی پرونده یاس است. دادگاه متهمان پرونده یاس در دادسرای نظامی رسیدگی شده است. البته حضور یک نام یا یک شرکت در آگهی‌های تغییرات یا تاسیس شرکت‌های دیگر به منزله حضور دائمی آنها در آن شرکت نبوده و هیات‌مدیره‌های شرکت‌ها معمولا دستخوش تغییرات می‌شوند؛ اما نکته اینجاست که حضور در حتی یک دوره هم می‌تواند گواه بر همکاری فقط در همان مقطع باشد. 

هرچند طبق حکم اعلامی سازمان قضایی نیروهای مسلح، زمان وقوع جرم سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ بوده ولی سال ۹۴ آگهی تاسیس گروه توسعه اقتصادی یاس رسما در روزنامه رسمی منتشر شده است.

رابطه هلدینگ یاس و سایر شرکت‌ها که از طریق عضویت در هیات‌مدیره‌ها بوده است

«یاس» در دیگر شرکت‌ها
این گروه در شرکت‌های مختلفی سهام‌دار بود و در هیات مدیره این شرکت‌ها عضو داشت. طبق آگهی‌های رسمی منتشر شده در روزنامه رسمی، از زمان تاسیس در سال ۹۴ تا انحلال گروه توسعه اقتصادی یاس در سال ۹۶، ردپای این هلدینگ لااقل در هیات مدیره ۶ شرکت دیده می‌شود.

۱. رسا تجارت مبین که خرداد ۹۶، نماینده هولدینگ یاس در آن رییس هیات مدیره شد. طبق آگهی منتشر شده به تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۶، در این هیات مدیره شرکت‌های دیگری از جمله «کارگزاری رسمی بیمه حامی تجارت الماس» و «گروه تخصصی تجارت الماس مبین» صاحب صندلی بودند.

۲. «امید سلامت شفا»که آگهیِ روزنامه رسمی به تاریخ بهمن ماه ۱۳۹۶ نشان می‌دهد «گروه توسعه اقتصادی یاس»، «بانی تجارت آسان»، «توسعه ارتباطات تابا» به عنوان اعضای هیات مدیره آن منصوب شده‌اند. جالب آنکه که نه تنها یاس در امید سلامت شفا نماینده داشت که ۶-۷ ماه قبل «امید سلامت شفا» سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم سپاه پاسداران، را در تیرماه ۱۳۹۶ به نمایندگی از خود، صاحب یک صندلی در هیات مدیره هولدینگ یاس کرده بود.

۳. شرکت «پیشران کسب و کار شریف» هم یکی دیگر از شرکت‌هایی است که نماینده هولدینگ یاس در میان اعضای هیات مدیره آن، حضور دارد. شرکت‌های دیگری چون «توسعه ارتباطات تابا»، «موسسه هادی اندیشه توسعه فناور»، «موسسه راه رشد شریف» و «سپهر انرژی جهان» در آگهی تاریخ ۱۱ مرداد ۹۵ در هیات مدیره «پیشران کسب و کار شریف» حضور دارند.

۴. شرکت «مبین سازه پارند» هم از جمله شرکت‌هایی بود که در آگهی ۱۰ مهر ۱۳۹۵ نام هولدینگ یاس در آن به چشم می‌خورد؛ البته در کنار شرکت‌های «گروه تخصصی تجارت الماس مبین»، «رسا تجارت مبین»، «نوین تجارت مبین آرکا» و «حامی تجارت الماس».

۵. در ۱۷ آبان ۱۳۹۵ هم آگهی دیگری در روزنامه رسمی منتشر شده که در آن شرکت «توسعه ارتباطات تابا» اعلام کرده که طبق تصمیمات هیات مدیره‌اش، «گروه توسعه اقتصادی یاس»، به همراه «ارتباطات هدی ارقام» و «شرکت ارتباطی ضحی کیش» در هیات مدیره صاحب صندلی شده‌اند.

شرکت «توسعه ارتباطات تابا» در معرفی خود نوشته که در سال ۱۳۸۹ به عنوان «هولدینگ خصوصی و تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات» و «با هدف سرمایه گذاری در حوزه‌های کلان صنعت ICT کشور» تاسیس شده است. این هولدینگ خود چندین زیرمجموعه دارد که مهمترین آنها، شرکت توسعه ارتباطات «تالیا» است؛ این شرکت یکی از چهار اپراتور خدمات تلفن همراه در کشور است.

۶. «گروه تخصصی تجارت الماس مبین» که طبق آگهی منتشر شده در تاریخ ۲۸ مهر ۱۳۹۶، نماینده هولدینگ یاس به عنوان عضو هیات مدیره آن انتخاب شده است. در این آگهی اسامی نمایندگان شرکت‌هایی مانند «گروه مهندسی و توسعه اقتصاد البرز فام» و «تعاونی اعتبار آزاد ثامن‌الائمه(ع)» به‌عنوان اعضای هیات مدیره دیده می‌شود. «گروه تخصصی تجارت الماس مبین» یک هولدینگ فعال در حوزه اقتصادی بود که سال ۹۷ منحل اعلام شده است. 

بنیاد خیریه فاطر صادق
اما با جستجو در سوابق «گروه تخصصی تجارت الماس مبین» در روزنامه رسمی یکی از آگهی‌های تغییرات این هولدینگ بیشتر به چشم می‌آید؛ آگهی به تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۳ که در آن نماینده‌ی بنیاد خیریه فاطر صادق به عنوان عضو هیات مدیره‌ی این هولدینگ منصوب شده؛ در کنار شرکت‌هایی چون «نوین تجارت مبین آرکا» و «تعاونی اعتبار آزاد ثامن‌الائمه(ع)».

«بنیاد خیریه فاطر صادق» در آگهی تغییرات یک شرکت دیگر هم به عنوان عضو هیات مدیره دیده می‌شود: «پردازش رایان تصویر» به تاریخ ۹ آذر ۱۳۹۴. در این شرکت نماینده «تعاونی اعتباری ثامن‌الائمه(ع)» یعنی «محسن سجادی‌نیا» به عنوان رییس هیات مدیره برگزیده شده است. روزنامه «مستقل» در تاریخ ۱۵ اردیبههشت ۹۸ در گزارشی تحت عنوان «معمای شهرزاد و پایان یک ماموریت» مدعی شده که «محسن سجادی‌نیا» نام دیگر «محمود سیف» است. نام محمود سیف در بین محکومین پرونده هولدینگ یاس دیده می‌شود.

در آگهی تاسیس بنیاد خیریه فاطر صادق به تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۸۹، مسعود مهردادی، محسن سجادی‌نیا، مرتضی رضایی، جمال آبرومند، احمد وحید دستجردی، ‌سید یحیی حسینی و عیسی شریفی به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب شدند. تاریخ آخرین آگهی تغییرات این خیریه که در روزنامه رسمی قابل دسترسی است، ۷ خرداد ۱۳۹۳ است که در اعضای هیات مدیره این خیریه تغییری ایجاد نشده است و اسامی همان‌ها هستند. در آگهی تاسیس این خیریه، موضوع موسسه، «انجام امورات خیریه کمک هزینه تحصیلی فرزندان بی‌سرپرست، کمک هزینه جهیزیه به زوج‌های نیازمند و مستمند و همچنین کمک در زمینه تاسیس آموزش‌های دینی» ذکر شده است. محل ابتدایی این خیریه در سه‌ راه یاسر در خیابان نیاوران تهران قید شده؛ یعنی یکی از محلات اعیان‌نشین تهران. البته سال ۹۳ محل خیریه به بلوار دریا در سعادت‌آباد تهران منتقل شد که اتفاقا این محله هم از جمله محله‌های گران‌قیمت تهران است.

متهمان نام آشنا
حالا نام‌هایی که بعضا در جریان فعالیت‌های هولدینگ یاس و شرکایش دیده شدند، در پرونده این هولدینگ به زندان محکوم شده‌اند.

متهمان نام‌های ناآشنایی نیستند؛ خطوط بالاتر نام آنها ذکر شده است. یکی از مهمترین متهمان عیسی شریفی است؛ عضو سپاه پاسداران و قائم‌مقام باقر قالیباف در زمان زعامتش بر شهرداری تهران. او در پرونده هولدینگ یاس متهم ردیف دوم است و محکوم شده به «۲۰ سال حبس تعزیری»، «جزای نقدی» و «استرداد وجوه تحصیلی». در سوابق عیسی شریفی، قائم‌مقامی قالیباف در شهرداری تهران را بر عهده دارد. البته سابقه آشنایی او و قالیباف محدود به شهردرای تهران نیست. سال ۹۲ وبسایت اصول‌گرای «صراط‌‌نیوز» لیستی با عنوان کابینه دولت قالیباف منتشر کرد که البته از سوی ستاد قالیباف تکذیب شد. اما فارغ از صحت و عدم‌صحت آن، مهم سوابق شریفی بود که در آن آمده بود؛ چرا که سابقه خاصی از او در دسترس رسانه‌ها نبود و نیست. در این لیست جایگاه معاونت اجرایی رییس‌جمهوری برای شریفی در نظر گرفته شده بود؛ همچنین در رزومه او سوابقی چون «معاون شهید خرازی در لشگر ۱۴ امام حسین (ع)»(در زمان دفاع مقدس)، «معاون پشتیبانی و لجستیک کل سپاه»، «معاون لجستیک نیروی انتظامی»، «معاون امور مناطق شهرداری تهران» و «قائم مقام شهردار تهران» آمده است. مدرک تحصیلی او هم «دکترای مدیریت» عنوان شده است.

«محمود سیف» یا همان به قول روزنامه «مستقل»‌، «محسن سجادی‌نیا» در پرونده گروه اقتصادی یاس، به عنوان متهم ردیف اول به ۳۰ سال حبس تعزیری، جزای نقدی و استرداد وجوه تحصیلی محکوم شده است. او همسر سابق شهرزاد میرقلی‌خان است. میرقلی‌خان سال ۱۳۸۷ به اتهام تلاش برای ارسال سه هزار دوربين‌ ديد در شب به ايران، در آمريكا محاكمه و به ۵ سال حبس محكوم شد. او ابتدا در اتریش بازداشت شده بود. میرقلی‌خان پس از پایان محکومیت به ایران مسترد شد و در زمان مدیریت سرافراز در پرس‌تی‌وی، به عنوان مدیر روابط بین‌الملل این شبکه انتخاب شد. با ریاست محمد سرافراز بر صدوسیما میرقلی‌خان هم بازرس ویژه او شد و نهایتا پس از ماجراهای دامنه‌دار او، از ایران خارج شد. سیف در زمان بازداشت به عنوان مدیرعامل سابق شرکت تجارت الماس مبین معرفی شده بود. آبان سال ۹۶ وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم‌های جدید خود، مدعی شد که «محمود سیف» بابت پشتیبانی یا ارائه حمایت مالی، مادی، تکنولوژیکی از نیروهای قدس سپاه مورد تحریم قرار گرفته است. شرکت «تجارت الماس مبین» هم به اتهام اینکه تحت کنترل و اداره محمود سیف قرار داشت، مورد تحریم قرار گرفت.

به نوشته خبرگزاری «مهر» در همان تاریخ، «شرکت «تصویر پردازش رایان» نیز به دلیل آنکه توسط رضا حیدری کنترل و اداره می شود، و به اتهام اقدام برایِ و یا به نمایندگی از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کمک و معاونت در حمایت یا ارائه حمایت مالی، مادی یا تکنولوژیکی یا خدمات مالی و سایر خدمات و یا حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران و یا وابسته بودن به «شرکت تجارت الماس مبین»- دیگر شرکت ایرانی قرار گرفته در فهرست تحریم‌های آمریکا- تحت تحریم قرار گرفت».

«محمود خاکپور» متهم دیگر این پرونده است که به ۵ سال و نیم حبس، ۴۰ ضربه شلاق تعزیری، جزای نقدی و رد مال محکوم شده است. در آگهی تغییرات شرکت «رسا تجارت مبین» به تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۵ فردی با نام «محمود خاکپور» به نمایندگی از شرکت «گروه تخصصی تجارت الماس مبین» عضو هیات مدیره این شرکت شده است. در این آگهی همچنین «محسن سجادی‌نیا» به نمایندگی از گروه توسعه اقتصادی یاس به عنوان رییس هیات مدیره «رسا تجارت مبین» انتخاب شده است.

مسعود مهردادی هم متهم ردیف چهارم پرونده است که به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده است. نام او سال ۸۹ به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار در آگهی منتشره این شرکت آمده است. او سال ۹۵ هم به عنوان نماینده هولدینگ یاس در هیات مدیره‌ی شرکت توسعه ارتباطات تابا منصوب شده است.

همچنین «حکم صادره نسبت به ۳ متهم دیگر پرونده نقض و جهت رسیدگی به شعبه هم‌عرض ارجاع شده است».

نام پر سر و صدا
نامی که دراین بین از همه بیشتر سر و صدا کرد، «عیسی شریفی»‌ بود که بنا به نزدیک بودنش به باقر قالیباف رییس فعلی مجلس، در دوران شهرداری تهران بوده است. هرچند هواداران قالیباف معتقدند که نباید فساد شریفی را به قالیباف نسبت داد ولی مخالفان آنها معتقدند که بالاخره قالیباف بالادستی شریفی بوده است. آملی لاریجانی سال گذشته وقتی با مرحوم محمد یزدی مجادله لفظی داشت و در ماجرای اکبر طبری معاون اجرایی دفترش هم مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت، در پاسخی به مرحوم یزدی نوشت که «آیا کسانی که امروز برای شفافیت و مبارزه با فساد سینه چاک می‌کنند و ماه‌ها برای دستگیری فردی که نه معاون بنده بوده و نه رئیس دفتر بنده، بلکه مدیر یکی از اجزاء حوزه ریاست تحت اشراف شخصیتی سالم، فاضل و شریف چون آقای خلفی بوده، فضاسازی کرده‌اند، آیا همین کار را برای آقای شریفی قائم‌مقام شهردار اسبق تهران و آقای سیف معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و ... کرده‌اند و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده‌اند؟! وا اسفا از این ظلم و بی‌عدالتی و بی‌مروتی».(تسنیم-مرداد ۹۸)

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط