واکسن در گوشه و کنار جهان

کرونا تقریبا همه نقاط جهان را آلوده کرده‌است. مردم در هر جایی از این کره خاکی که زندگی کنند، باز هم از این ویروس در امان نخواهند بود. پس همه باید به واکسن دسترسی پیدا کنند. در این بین، عده‌ای در تلاشند تا واکسن را به دست مردم در دورترین نقاط جهان هم برسانند. برخی جزیره‌های فقط به کمک قایق می‌توانند به محموله‌های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند و واکسن یکی از محموله‌هایی است که از طریق قایق باید به دستشان برسد. در برزیل، تنها از مسیرهای آبی می‌توان به روستاها رسید و در آلاسکا باید مناطق سرد و یخی را طی کرد تا به دهکده‌های کوچک رسید. مقامات در سطوح بین‌المللی تلاش دارند فضایی فراهم کنند تا مردم در هر جایی که زندگی می‌کنند به واکسن دسترسی پیدا کنند. در حالی‌که هنوز بسیاری از مردم در کشورهای مختلف جهان حتی اولین دوز واکسن را هم دریافت نکرده‌اند، تلاش‌هایی صورت گرفته تا افرادی که در مناطق صعب‌العبور زندگی می‌کنند واکسن بزنند چرا که کرونا جان این افراد را هم مثل سایرین، تهدید می‌کند. واکسیناسیون در برابر ویروس کرونا یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های جهانی است. برای بسیاری از این واکسن‌ها به یخچال‌هایی نیاز است که بتوانند واکسن را در دمای پایین حفظ کنند. در اکثر مناطق صعب‌العبور، واکسیناسیون آغاز شده تا پیش از گرم شدن هوا، بتوان بخشی از کار را پیش برد چرا که با گرم‌تر شدن هوا، مشکلات و چالش‌ها هم برای انتقال واکسن بیشتر خواهد شد. واکسن ابتدا به نزدیک‌ترین شهرها و روستاها فرستاده می‌شد اما حالا که مردم در روستاهای کوچک و دورافتاده چشم‌انتظارند، واکسیناسیون برای آن‌ها هم آغاز شده‌است. در برزیل، برای برخی مناطق، ساعت‌ها سفر لازم است اما این کار باید با پشتکار انجام شود. واکسیناسیون می‌تواند امید را به دل‌های مردم ببخشد به همین خاطر است که حتی در دورافتاده‌ترین روستاها هم این اقدام باید عملیاتی شود.

روزآروز
۲۴ | فروردین | ۱۴۰۰ ۲۲۱ ۰
لوئیس آلویس، ۷۴ ساله، سمت چپ، او نخستین دوز واکسن آکسفورد-آسترازنکا را از یک کارگر سلامت دریافت کرد، او در روستای پوپوری در کنار رودخانه پوپوروس زندگی می‌کند که در ایالت آمازوناس برزیل است. (ادمار باروس/عکس آسوشیتدپرس)
کتی چنی و مارین گیفن دو پرستار هستند که با قایق خیس در هوا طوفانی به جزیره‌ای در آمریکا می‌روند تا کلینیک واکسیناسیون کووید-۱۹ را راه‌اندازی کنند. (روبرت اف بوکاتی/عکس آسوشیتدپرس)
کارگران سلامت، دیه‌گو فیتوسا فیررا، ۲۸ ساله، سمت راست. کلمیلتون لوپس دی اولیویرا، ۴۱ ساله، سمت چپ. آن‌ها در ایالت آمازوناس در برزیل هستند. (ادمار باروس/عکس آسوشیتدپرس)
شارون دالی، پرستاری است که در جزیره‌ای کوچک در ایالات متحده آمریکا واکسن کرونا را تزریق می‌کند. (روبرت اف بوکاتی/عکس آسوشیتدپرس)
جان زاوودنی، رئیس کلینیک واکسیناسیون جزیره‌ای در جزیره مین، سمت چپ تصویر، در حال ثبت نام ساکنان جزیره که واکسن زده‌اند. او در کتابخانه این جزیره نشسته‌است. (روبرت اف بوکاتی/عکس آسوشیتدپرس)
کارگران سلامت به همراهی جمعی از ساکنان روستایی در نزدیکی رودخانه براماپورتا در هند که به مرکز واکسیناسیون می‌روند. (آنوپام نات/عکس آسوشیتدپرس)
شارون دالی در سمت چپ و مارین گیفن در سمت راست، دو پرستاری که سرنگ‌ها را با واکسن مادورنا پر می‌کنند تا به افراد تزریق کنند. (روبرت اف بوکاتی/عکس آسوشیتدپرس)
دو نفر از اهالی جزیره مین در آمریکا که واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند. (روبرت اف بوکاتی/عکس آسوشیتدپرس)
زنان سالخورده دهکده باهاکاجاری در هند که برای واکسن کرونا ثبت‌نام می‌کنند. این روستا ۹ هزار نفر ساکنان دائمی دارد. (آنوپام نات/عکس آسوشیتدپرس)
کارگر سلامت که فردی را برای تزریق واکسن آماده می‌کند. آن‌ها در دهکده‌ای در هند هستند. (آنوپام نات/عکس آسوشیتدپرس)
رقص خوشحال ساکنان جزیره مین بعد از دریافت واکسن کرونا درآمریکا. (روبرت اف بوکاتی/عکس آسوشیتدپرس)
شارون دالی، پرستاری که ابزار تزریق واکسن را به داخل جزیره منتقل می‌کند. (روبرت اف بوکاتی/عکس آسوشیتدپرس)
شارون دالی، پرستاری که در حال تزریق واکسن به اولیور بلانکِ ۱۸ ساله است. او در جزیره مین در آمریکا زندگی می‌کند و به دلیل شرایط استثنایی می‌تواند به همراه سالمندان از واکسن بهره‌مند شود. (روبرت اف بوکاتی/عکس آسوشیتدپرس)

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط