واکسن‌های کرونا با چه سرعتی تزریق می‌شوند؟

این روزها باز هم ماجرای واکسن کرونا داغ است و به یک دعوای تمام‌عیار میان رییس دولت و وزیر بهداشت دولت بدل شده. واکسن‌های محدودی تا الان به ایران وارد شده اما همان هم به درستی و سرعت توزیع نشد.

روزآروز
۳۰ | فروردین | ۱۴۰۰ ۳۲۶ ۰بنابر اعلام معاون کمرگ جمهوری اسلامی به «ایلنا» از ۱۵بهمن ۹۹ تا ۲۶ فروردین ۱۴۰۰، مجموعا یک میلیون و ۹۹۵ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن وارد و به وزارت‌بهداشت داده‌شده؛


۱۵ بهمن ۹۹؛ ۲۰ هزار دوز اسپوتنیک(روسیه)/ ۲۵ بهمن ۹۹- ۱۰۰ هزار دوز اسپوتنیک(روسیه)/ ۱۰ اسفند ۹۹- ۲۵۰ هزار دوز سینوفارم(چین)/ ۱۴ اسفند ۹۹- ۲۰۰ هزار دوز اسپوتنیک(روسیه)/۲۰ اسفند ۹۹؛ ۱۲۵ هزار دوز بهارات(هند)/  ۵ فروردین ۱۴۰۰؛۱۰۰ هزار دوز اسپوتنیک(روسیه)/ ۱۲ فروردین ۱۴۰۰- ۱۰۰ هزار دوز اسپوتنیک(روسیه)/ ۱۶ فروردین ۱۴۰۰- ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دوز آسترازنیکا(کوواکس)/ ۲۶فروردین ۱۴۰۰- ۴۰۰ هزار دوز سینوفارم(چین)

اما توزیع لا‌ک‌پشتی واکسن‌ها هم انتقادهای بسیاری برانگیخته.

سیستم بهداشتی ایران تا پایان پارسال، ۶۹۵هزاردوز واکسن در داشته، روز ۲۹ فروردین، بنابر اعلام رسمی وزارت بهداشت، ۵۱۶ هزار و ۸۶۰ دوز واکسن در کشور تزریق شده؛ ۳۸۹ هزار و ۲۶۶ دوز برای مرحله اول و ۱۲۷ هزار و ۵۹۴ دوز در مرحله دوم.

▫️این در حالی‌است‌که ورود آخرین محموه واکسن‌های وارداتی در سال ۹۹، ۲۰ اسفند بوده؛ فاصله‌ای ۱۰ روزه تا پایان سال و آغاز تعطیلات. البته هیچ کشوری برنامه واکیسناسیونش را بابت تعطیلی متوقف نکرده.

اولین محموله واکسن که ۱۵ بهمن ۹۹ وارد شد،  ۲۱بهمن هم تزریق‌ها آغاز شد اما وزارت بهداشت از ۲۵ فروردین امسال برای نخستین بار، در کنار اعلام آمار فوتی‌ها و مبتلایان کرونا، آمار دوزهای تزریق‌شده را هم اعلام کرد؛ یعنی بیش از یک ماه پس از تزریق اولین دوز.

4️در همین پنج‌روز آمار روند کند واکسیناسیون مشخص می‌شود:

* تا ۲۵ فروردین، ۴۶۲ هزار و ۶۴۲ دوز در مجموع تزریق شده؛ ۳۶۱ هزار و ۹۵۱ واکسن تزریق شده دوز اول و ۱۰۰ هزار و ۶۹۱ واکسن تزریق شده دوز دوم.
*تا ۲۶ فروردین، ۴۶۷ هزار و ۸۷۱ دوز در مجموع تزریق شده؛ ۳۶۵ هزار و ۱۶۰ واکسن تزریق شده دوز اول و ۱۰۲ هزار و ۷۱۱ واکسن تزریق شده دوز دوم.
*تا ۲۷ فروردین، ۴۸۴ هزار و ۴۷۰ دوز در مجموع تزریق شده؛ ۳۷۲ هزار و ۳۶۲ واکسن تزریق شده دوز اول و ۱۱۲ هزار و ۱۰۸ واکسن تزریق شده دوز دوم.
*تا ۲۸ فروردین، ۴۹۸ هزار و ۴۸۷ دوز در مجموع تزریق شده؛ ۳۷۶ هزار و ۶۸۴ واکسن تزریق شده دوز اول و ۱۲۱ هزار و ۸۰۳ واکسن تزریق شده دوز دوم.
*تا ۲۹ فروردین، ۵۱۶ هزار و ۸۶۰ دوز در مجموع تزریق شده؛ ۳۸۹ هزار و ۲۶۶ واکسن تزریق شده دوز اول و ۱۲۷ هزار و ۵۹۴ واکسن تزریق شده دوز دوم.

از روز اول اعلام آمار واکسیناسیون ۲۵ فروردین تا ۲۹  فروردین، میانگین تزریق روزانه واکسن، ۱۰ هزار و ۸۴۳.۶ دوز بوده.

اما نخستین دوز روز ۲۱ بهمن ماه ۹۹ تزریق شده که فاصله آن تا ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ می‌شود ۶۹ روز است.

اگر بنابر قول وزارت‌بهداشت، ۵۱۶ هزار ۸۶۰ دوز واکسن هم تزریق شده باشد؛ یعنی میانگین روزانه هفت‌هزار و ۴۹۰.۷ دوز. ‌آماری که نشان‌دهنده سرعت پایین واکسیناسیون است و دردی از دوای مردمِ مجبور به کار در خیابان‌ها و ادارات دوا نمی‌کند.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط