فوتبال را فقیران ساختند؛ سرمایه‌دارها آن را می‌دزدند

این سوپرلیگ اروپایی، انقلابی نیست، ارتجاعی است

روزبه کریمی
۳۱ | فروردین | ۱۴۰۰ ۴۲۴ ۰

1️⃣ «از همه بیش‌تر از منچستریونایتد و لیورپول بیزار و منزجر شده‌ام. آن‌ها دارند به رقابتی می‌روند که دیگر در آن سقوط نکنند و حذف نشوند؟ یک رسوایی بزرگ؛ ما در این کشور باید قدرت را از باشگاه‌های تاپ پس بگیریم؛ ازجمله از باشگاه من.

این حرص و طمع خالص است و آنها فریب‌کارند. این مالکان برای فوتبال در این کشور هیچ کاری نکرده‌اند...»

این‌ها حرف‌های گری نویل‌ است؛ ستاره سال‌های پیش باشگاه منچستریونایتد انگلیس و در واکنش به‌ خبر راه‌افتادن سوپرلیگ باشگاه‌های ثروت مند اروپایی و جداشدن‌شان از لیگ قهرمانان اروپا.

2️⃣ دوازده تیم انگلیسی، اسپانیایی و ایتالیایی اعلام کرده‌اند از تابستان پیش‌رو، لیگ تازه‌ای راه می‌اندازند با نام سوپرلیگ‌ فوتبال، و از اتحادیه‌ باشگاه‌های فوتبال اروپا خارج می‌شوند.
منچستریونایتد، لیورپول، منچسترسیتی، آرسنال، چلسی، تاتنهام، بارسلونا، رئال مادرید، اتلتیکو مادرید، اینتر، آث میلان و یوونتوس و احتمالا چند تیم دیگر.

3️⃣ این  تغییر بزرگ دنیای در فوتبال که میراث دست‌کم هفت‌دهه فوتبال اروپاو حتی جهان را شاید بر باد دهد. این باشگاه‌های بزرگ می‌خواهند رقابتی بسته و اختصاصی شبیه به لیگ هاکی روی یخ NFL و بسگتبال NBA در آمریکا راه بیندازند تا  مناسبات اقتصادی فوتبال اروپا را دگرگون کنند- اتفاقا مهم‌ترین حامی مالی این سوپرلیگ، بان آمریکایی‌ِ جی‌پی مورگان است.

لیگ‌های داخلی و لیگ قهرمانان سود خوبی برای باشگاه‌های بزرگ دارند اما باشگاه‌های کوچک هم از رویارویی با این بزرگان سود می‌بردند. حالا باشگاه‌های بزرگمی‌خواهند با این سوپرلیگ همه سود هنگفت اقتصادی را تنها بین خودشان تقسیم کنند.

رسانه‌ها نوشتند هر باشگاه تنها و تنها برای حضور در این رقابت‌ها، بیش از ۴۰۰میلیون دلار گیرش می‌آيد که چهاربرابر برابر پولی است‌ که قهرمان هر فصل لیگ‌قهرمانان اروپا گیرش می‌آيد.

۳.۵ میلیارد یورو «وام ساختاری» به ۱۵ باشگاه موسس  داده می‌شود برای جبران خسارت‌های دوران کرونا.

درآمد حق پخش این‌گونه توزیع می‌شود: ۳۲.۵ درصد میان ۱۵ باشگاه موسس،  ۳۲.۵ درصد میان ۲۰ باشگاه حاضر (۱۵ موسس+  پنج راه‌یافته از شیوه انتخابی)، ۲۰ درصد براساس رتبه نهایی و ۱۵ درصد براساس جذابیت‌های تجاری و هر باشگاه مجاز است چهار بازی از هر فصل را در پلتفرم‌های اختصاصی پخش کند.

اما شیوه برگزاری بازی‌ها چه‌طوراست؟ اولین دوره رقابت‌ها با حضور ۲۰ تیم؛ ۱۵ تیم موسس هرگز سقوط نخواهند کرد و تا سال ۲۰۲۴، شمار تیم به ۳۶ خواهد رسید.

4️⃣ اما این تصمیم، با مخالفت بسیار روبه‌رو شد؛ حتی نخست‌وزیر بریتانیا و رئيس‌‌جمهور فرانسه علیه آن موضع گرفتند؛


یوفا، رسما اعلام کرده تیم‌های حاضر در #سوپرلیگ ممکن است به سرعت از رقابت های لیگ قهرمانان و لیگ اروپا و حتی لیگ‌های داخلی حذف شوند و بازیکنانی که در این لیگ‌ بازی می‌کنند، از جام‌جهانی یا جام‌ملت‌های اروپا محروم می‌شوند ورئيس فیفا هم گفته اصلا این رقابت‌ها را به‌رسمیت نخواهد شناخت و پشتیبان یوفا خواهد ماند.

فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های ملی فوتبال در بسیاری از کشورها این تیم‌ها را تهدید و محکوم کرده‌اند.

گروه‌های هواداری هر شش باشگاه انگلیسی که به سوپرلیگ اروپایی پیوسته‌اند با این کار مخالفت کرده و مالکان باشگاه‌ها را به نادیده گرفتن هواداران و این‌که هدف‌شان تنها به‌دست‌آوردن درآمد بیش‌تر است، متهم کرده‌اند و گفته‌اند هرچه از دست‌شان برآید می‌کنند تا سوپرلیگ راه نیفتد.

باشگاه‌های فرانسوی و آلمانی به این پروژه نپیوسته‌اند و یورگن کلوب، مربی آلمانی لیورپول هم تهدید کرده اگر این سوپرلیگ راه بیفتد از سرمربی‌گری این تیم کناره می‌گیرد و گفته می‌شود حتی مورینیو، سرمربی تاتنهام به‌سبب مخالفتش با همین پروژه کنار گذاشته‌ شده.

5️⃣باشگاه‌های دست‌اندرکار سوپرلیگ اروپا، درست زمانی تصمیم گرفتند تصمیم‌شان را رسما اعلام کنند که یوفا می‌خواست شمار تیم‌های لیگ‌قهرمانان را افزایش دهد و شیوه برگزاری آن را به‌روز کند.

یوفا  اعلام کرده؛ از سال ۲۰۲۴ شکل برگزاری لیگ قهرمانان اروپا تغییر خواهد کرد و با ۳۶ تیم برگزار می‌شود - یعنی آن‌ باشگاه‌های پولدار ناچار می‌شدند سود بازی‌ها را با باشگاه‌های بیش‌تر تقسیم کنند.

6️⃣پس‌از جام‌جهانی ۱۹۹۰ و قهرمانی آلمان، به رهبری فرانتس بکن‌باوئر، او در گفت‌وگویی با مجله فرانس فوتبال پیش‌بینی کرد به‌زودی سود و حرفه‌ای‌شدن باشگاهی سبب خواهد جام‌جهانی و اصلا تیم‌های ملی پیش پای رقابت‌های باشگاهی رنگ ببازند.  

اتفاقا پیش‌بینی‌اش درست بود؛ شاهدش؛ فرق مارادونا با مسی؛ مارادونا اگر با ناپولی، ایتالیایی‌ها را سر کیف می‌آورد در تیم‌ملی آٰرژانتین هم هرچه دستش برمی‌آمد کرد و اسطوره ملی شد. اما مسی، اسطوره بارسلونای اسپانیا، به تیم ملی آرژانتین که می‌آید، انگار قفل می‌شود- او با این تیم هیچ افتخار خاصی ندارد و مثال‌های بسیاری دیگر هم می‌توان زد.

پول و حرفه‌ای‌شدن همه‌چیز در فوتبال در دهه‌های گذشته ارزش‌های بسیاری در فوتبال را دگرگون کرد و بنابر پیش‌بینی بکن باوئر عمل کرد اما حالا سوپرلیگ، این تغییرات را ریشه‌ای‌تر می‌کند و اساسا فوتبال را از رقابت به یک نمایش بدل می‌کند.

تیم‌های سوپرلیگ، یعنی آن‌هایی که بسیار پولدارند و جذابیت تجاری دارند، همیشه در این لیگ حاضرند و برای رسیدن به این رویداد قاره‌ای با کسی رقابتی ندارند؛ لیگ‌های ملی و محلی را از اعتبار می‌اندازند.

یعنی دور تازه یورش سرمایه‌داری به فوتبال حتی پیش‌بینی بکن‌باوئر را هم از میان برمی‌دارد؛ همان لیگ‌های حرفه‌ای که فوتبال ملی را کم‌رنگ کردند حالا خودشان پیش یک لیگ عجیب و کاملا تجاری فرومی‌پاشند وو حتی جایزه‌های فردی مثل کفش طلا و توپ طلا را که محصول رقابتی جهانی بود و نه نمایشی انحصاری، از میان می‌برد. 7️⃣ از بکن باوئر بگذریم. ببینید، تونی کروس، ستاره آلمانی تیم رئال مادرید، چه می‌گوید: «متاسفانه ما بازیکنان درباره این چیزها تصمیم‌گیرنده نیستیم. ما فقط عروسک‌هایی در دستان فیفا و یوفا هستیم. اگر اتحادیه بازیکنان وجود داشت، ما جام باشگاه‌های جهان یا سوپرکاپ اسپانیا را در عربستان سعودی برگزار نمی‌کردیم.

او گفته: «رقابت‌های فوتبال کنونی برای جذب مالی همه‌چیز و همچنین فشار فیزیکی به بازیکنان طراحی شده‌اند. لازم نیست که همه چیز همیشه بیشتر و سریع‌تر و درباره پول باشد.»

▫️مدیران رئال مادرید، سردمداران جریان جدید سوپرلیگ هستند، ستاره آلمانی‌شان می‌گوید اگر در فوتبال جهان، اصلا بازیکنان، که بخشی از نیروی کار فوتبال‌اند، تشکلی ندارند که در تصمیم‌های کلان نقشی داشته‌باشند، آن‌ها نیروهای یک نمایش‌‌اند؛ بی‌هیچ‌ اراده‌ای در اداره فوتبال.

او می‌گوید فیفا و یوفا یا سازمان لیگ اسپانیا آن‌قدر فاسدند که جام باشگاه‌های جهان یا فینال سوپر لیگ اسپانیا را در ازای پول به عربستانی می‌برند که با کلی اتهام تروریسم و تبعیض جنسیتی روبه‌رو است.

فیفا و یوفا که سال‌ها به فساد و وابستگی به پول و سرمایه متهم بودند، حالا با جریان توفنده‌تری از سرمایه‌داری خصوصی روبه‌رو شده‌اند. توفانی که رقابت را از معنا تهی می‌کند.
این ۱۲ باشگاه و سوپرلیگ‌شان پاسخی دست‌راستی‌است به بحران‌های مالی و ساختاری وضع کنونی فوتبال اروپا و جهان.

8️⃣ شاید تنها امید در دعوای میان حفظ میراث‌های مردمی‌تر فوتبال با  مافیای باشگاه‌های بزرگ، هواداران باشند که به‌شکلی مترقی به میدان آمده‌اند و علیه باشگاه‌های‌شان موضع گرفته‌اند و حتی پرچم تیم‌ها را به آتش کشیده‌اند— اگر آن‌ها فوتبال را برای مدتی بایکوت کنند، احتمالا جلوی مرگ فوتبال را بگیرند.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط