رسوایی تغییر مجلس در قانون بودجه، بالا گرفت

بیش از ۱۰۰نماینده به قالیباف بابت تغییرات «گسترده و بی‌نظیر» در ارقام و جداول بودجه اعتراض‌ کردند

روزآروز
۴ | اردیبهشت | ۱۴۰۰ ۶۱۷ ۰

1️⃣ بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به باقر قالیباف رییس قوه مقننه از او خواسته‌اند او درباره تغییرات جداول بودجه سال ۱۴۰۰ توضیح بدهد و مساله را مسکوت نگذارد.

▫️آنها نوشته‌اند که اگر رییس مجلس در این موضوع سکوت کند «طی سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و به دست آوردن ریاست آن به یک رانت بزرگ تبدیل شده، رقابت‌های شدیدی را برای تصاحب آن بدنبال خواهد داشت که که «قانون‌گرایی، شفافیت، شایسته‌سالاری و مصالح عالیه جمهوری اسلامی ایران» ذبح می‌شوند.

▪️به نوشته این نمایندگان، «انتظار می‌رفت»  شفافیت در تصویب بودجه و جداول و ردیف‌ها «مورد اهتمام هیات رئیسه کمیسیون تلفیق و ریاست مجلس» قرار بگیرد ولی «آنچه اتفاق افتاد نه تنها این انتظار را محقق نکرد بلکه نمره‌ای به مراتب کمتر از سال‌های قبل در شفافیت و قانونمداری کسب» کرد.

2️⃣ بنا به این نامه در تاریخ ۲۶ اسفند ۹۹، «لایحه بودجه بدون اطلاع نمایندگان از کم و کیف جداول و مبلغ ردیف‌ها بخصوص در بخش هزینه و مصارف، رای‌گیری» شد.

▫️ این نمایندگان معتقدند که بررسی جداول بودجه حکایت «از تغییرات گسترده ارقام و اعداد نسبت به جدول ارائه شده از سوی دولت» دارد که «در صحبت با اعضای کمیسیون تلفیق مشخص شد که جداول صرفاً توسط یک یا چند نفر و در نهایت با تایید رییس کمیسیون تلفیق و چند روز پس از رای‌گیری لایحه در صحن مجلس در ۲۹ اسفند نهایی شده است».

▫️این نامه اذعان دارد که تغییردهندگان حتی به یک بار تغییر هم راضی نشده‌اند و «تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ به کرات تغییر کرده است» و نهایتا «۲۵ روز پس از تصویب بودجه در صحن ابلاغ شده».

3️⃣ این نامه تغییردهندگان ارقام جداول را «رییس تلفیق و یکی دو نفر از اعضا کمیسیون و دوستانی از بیرون مجلس» معرفی کرده است.

4️⃣ نویسندگان این اتفاق را «بی‌نظیر» خوانده‌اند که «رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابجا کردن اعداد کلان بودجه بود».

👈چندروز پیش خضریان، نماینده تهران و نزدیک به جبهه پایداری، در توییترش به رئيس مجلس معترض شد که چرا او و الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس در اعداد و ارقام و جدول‌های بودجه دست برده‌اند و توانگر، نماینده دیگر تهران و نزدیک‌به قالیباف، در توییترش به پایداری‌چی‌ها هشدار داد که اگر قرار است برای انتخابات ریاست‌جمهوری فعال شوند، نباید مجلس را تخریب کنند. 👈 کمی بعد نزدیکان قالیباف در مجلس توضیح دادند که جدا فرستادن ارقام و جدول‌ها از اصل لایحه بودجه، در همه دوره‌های مجلس روال با سابقه‌ای بوده و اقتضای کار بودجه است اما حالا نمایندگان بیش‌تری می‌گویند مساله دیر یا جدا کردن لایحه بودجه از جدول‌ها نیست؛ مساله دست‌کاری مالی و احتمالا سیاسی بودجه است از سوی عده خاصی.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط