چرا تاجزاده نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده؟

نگاهی به یک شب شلوغ دیگر در کلاب‌هاوس ایرانیان با حضور مصطفی تاجزاده

روزآروز
۸ | اردیبهشت | ۱۴۰۰ ۱۵۹۷ ۰

▪️مصطفی تاجزاده، چهره‌ارشد سازمان‌مجاهدین‌ انقلاب‌اسلامی و جبهه‌مشارکت که پس‌از انتخابات سال ۸۸، هفت‌سالی در زندان بود، حالا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده و دیشب مفصلا درباره علت و انگیزه‌های حضورش در صحنه حرف زد.

▫️او در یک اتاق کلاب‌هاوس با حضور چندهزار شنونده و مشارکت‌کننده سخن گفت و ما مهم‌ترین بخش حرف‌های او را برای شما دسته‌بندی کرده‌ایم.

1️⃣ شرکت در انتخابات؛ "می‌خواستیم خاتمی را نامزد کنیم"

▪️تاجزاده درباره شرکت در انتخابات و نامزدی برای آن گفت: «در انتخابات ۹۸ من و اکثر اصلاح طلبان شرکت نکردیم و بسیاری قلع و قمع شدند حالا حاکمیت در سال ۱۴۰۰ چه مسیری انتخاب می‌کند؟

▫️یک نگاه این ‌است‌که به دلیل دشواری شرایط بین‌الملل و منطقه، اصل را بر شرکت در انتخابات بگذاریم و نامزد معرفی کنیم و میدان را ترک نکنیم.

▫️نگاه دیگر این بود که حتما با یک گزینه اصلاح‌طلب وارد شویم و روی اصلی‌ترین مسائلی که کشور را به اینجا کشانده انگشت بگذاریم. اگر اجازه دادند وارد انتخابات شویم، مسوولیت بپذیریم و اگر رای نیاوردیم وظیفه را انجام داده‌ایم.

▫️از همین رو تلاش کردیم محمد خاتمی را با معاون اولی صفایی فراهانی و تیمی که معرفی می‌کنیم و با برنامه‌ای مدون به انتخابات دعوت کنیم اما وقتی این داستان متنفی شد، من تصمیم گرفتم با مسوولیت خودم وارد میدان شوم.

▫️من نیامده‌ام که رد صلاحیت شوم و بعد بگویم وظیفه من تمام شد. طبق قانون اساسی شرایط لازم را دارم و از آقای جنتی هم اعتقاداتم محکم‌تر و صادقانه‌تر است، زیرا  جنتی نه به جمهوریت اعتقاد دارد نه به رای مردم.

▫️وقتی می‌خواستم نامزد شوم برخی از دوستانم با من مخالفت می‌کردند و می‌گفتند دستگیر می‌شوی و فضا امنیتی می‌شود اما یک فردی که هفت‌سال زندان بوده اکنون آزاد است و می‌خواهد در انتخابات شرکت کند، همه را نقد می‌کند، می‌گوید نظامیان باید به پادگان‌ها برگردند و خواهان اصلاح ساختاری است.»»

▪️او خطاب‌به اصول‌گرایانی که معتقدند او «با هدف هزینه‌تراشی برای نظام نامزد شده وگرنه مردم به رای نمی‌دهند.» گفت: «اگر مردم من را نمی‌خواهند، من را تاییدصلاحیت کنید تا مردم به من رای ندهند؛ نه این‌که اجازه حضور ندهید؛
▫️وقتی ردصلاحیت می‌کنند یعنی می‌دانند اگر بیاییم ممکن است مردم ما را انتخاب کنند و اتفاقاتی که می‌خواهند شکل بگیرد.»

2️⃣ نامزد اصلاح‌طلبان کیست؟ "هرکسی نیست"

▪️تاجزاده افزوده: «اخیرا با کرباسچی اختلاف  داریم، او می‌گوید به هر طریقی وارد انتخابات شویم حتی اگر نامزدمان لاریجانی باشد اما من این را مرگ اصلاحات می‌دانم و معتقدم باید سکوت کنیم و به مردم بگوییم حاکمیت برای ما گزینه‌ای باقی نگذاشته اما البته من و کرباسچی درباره موضع ایران در سوریه هم‌نظریم.

▫️معیارم برای انتخابات، معناداربودن آن است. اگر رقابتی باشد و رقابت معنادار باشد چه داخل زندان باشم و چه خارج از زندان رای می‌دهم و اگر غیر از این باشد، چه در داخل زندان چه در خارج از زندان رای نمی‌دهم.

3️⃣ ولایت‌فقیه و جانشینی رهبرانقلاب؛

▪️تاجزاده مدعی‌شد: «بزرگ‌ترین اشتباه زندگی ما این بود که ولایت‌فقیه را وارد قانون اساسی کردیم.

▫️برخی تلاش‌هایی می‌کنند که من احساس خطر می‌کنم اما معتقدم آیت‌الله‌خامنه‌ای در جلوگیری از موروثی‌شدن خردمندانه عمل می‌کنند و اجازه چنین دخالت‌هایی را نخواهند داد، ولی در سیاست امور غیرقابل پیش‌بینی است و امیدوارم چنین اتفاقی رخ ندهد.»

4️⃣ سپاه و سیاست؛ "بازگرداندن دولت پنهان به خانه‌اش"

▪️تاجزاده درباره نسبت نظامیان با سیاست گفت: «نهادهای نظامی نباید در این امور دخالت کند. من آمدم دولت پنهان را سرجای‌اش بنشانم.

▫️دلیلی ندارد سپاه تا این اندازه وارد انتخابات شود. در زمان جنگ اداره کشور را به دست سپاه و نهادهای نظامی ندادیم چرا باید در زمان صلح چنین کاری کنیم؟

▫️مثلا وقتی بحث تشکیل وزارت اطلاعات مطرح بود، صحبت می‌شد که از سپاه جدا شود. از جمله کسانی که مخالف دادن وزارت اطلاعات به سپاه بود، آیت الله خامنه‌ای بودند که می‌گفتند اطلاعات محرمانه را نباید به گروهی داد که در دستش اسلحه دارد.

▫️من همواره می‌گویم دورانی که نیرو‌های مسلح جایگاه داشتند در زمان اصلاحات بود، زیرا همه امور سر جای خود قرار داشت.»

5️⃣ حجاب اجباری، تحریم‌ها و حق مردم؛ "رفراندوم"

▪️«معتقدم حجاب اجباری نه تنها به اعتقادات و حجاب ضربه می‌زند که انسجام را از بین می‌برد. برای حجاب رفراندوم بگذارید. مگر نمی‌گوید مردم مسلمان موافق حجاب هستند؟ رفراندوم بگذارید.»

▪️یا «تحریم‌ها کمر مردم را می‌شکند. اگر می‌گویید مردم این وضعیت را می‌خواهند، رفراندوم بگذارید. بخشی از مردمی که انقلاب کردند می‌گویند اگر می‌دانستیم بعد از انقلاب چنین می‌شود انقلاب نمی‌کردیم.»

▪️«دست بردارید از این وضعیت، راه را باز کنید. چرا با ملت لج‌بازی می‌کنید؟ اگر مردم می‌خواهند از اهل سنت و زنان هم وزیر داشته باشند، چرا با آن‌ها لج می‌کنید؟»

6️⃣ آبان ۹۸؛ "به‌ آینده نگاه کنیم"

▪️«آبان ۹۸ که برای اعتراض به افزایش قیمت بنزین بیش از ۲۳۰ نفر کشته شدند نشان داد که در شرایط خاص که مثلا دست نظامیان بیفتد ممکن است اتفاقات دیگری بیفتد.

▫️چه کسی می‌تواند کشتار آبان ۹۸ را تکذیب کند؟ هرکسی که تکذیب کند مضحکه عام و خاص می‌شود اما مردم به دلیل منافع کشور از کشتار آبان خواهند گذشت اما فراموش نخواهند کرد.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط