شورای شهر تهران: شهرداری تهران تقریبا ۱۳هزارمیلیاردتومان به سپاه داده ولی پس نگرفته و باقر قالیباف این وسط تخلف کرده

گزارش شورای‌شهر درباره فسادمالی در شهرداری تهران دیگر تنها به عیسی شریفی محدود نشده

روزآروز
۱۹ | اردیبهشت | ۱۴۰۰ ۱۳۵۱ ۰

1️⃣ بر اساس گزارش تحقیق و تفحص شورای شهر تهران درباره قراردادهای شرکت رسا تجارت وابسته به بنیاد تعاون سپاه با شهرداری تهران در دوران باقر قالیباف، شهرداری تهران در سال ۹۳ در قالب یک توافق‌نامه ۱۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های وابسته به سپاه داده و «بعد از شش سال نتوانسته آن را پس بگیرد»- محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران، در صحن شورا این گزارش را خوانده.

▫️شرکت رسا تجارت زیر مجموعه هلدینگ یاس بود و این هلدینگ مهم‌ترین کانون فعالیت‌های اقتصادی بنیاد تعاون سپاه محسوب می‌شد.

▫️پس از بروز مفاسد گسترده در این هلدینگ اقتصادی، سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران از تشکیل پرونده برای چند متهم خبر داد و اواخر اسفند سال گذشته اعلام کرد که در این پرونده مسعود مهردادی، محمود خاکپور محمود سیف به ترتیب به دو، پنج و ۳۰سال زندان و جزای نقدی محکوم شدند.

▫️اتهام این افراد مشارکت در کلاه‌برداری باندی، مشارکت در پول‌شویی و برداشت و تصاحب غیرقانونی وجوه اعلام شده است.

▫️علاوه بر این سه نفر، عیسی شریفی، قا‌ئم‌مقام محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، در دیوان عالی کشور نیز به ۲۰ سال زندان، جزای نقدی، و استرداد وجوه تحصیلی محکوم شد.

در این گزارش «شهردار تهران»، قائم مقام وی، معاون مالی و مدیرعامل سازمان املاک شهرداری تهران، متخلف معرفی شده و درخواست شکایت و اعلام جرم علیه آنها شده است.

2️⃣ اما حالا بنابر این گزارش، تنها دست عیسی شریفی به فساد مالی شهرداری قالیباف آلوده نیست که این اتهام دامن باقر قالیباف و چندین تن از معاونانش، از جمله معاون مالی و قت و مدیر وقت سازمان املاک شهرداری را هم می‌گیرد.

▫️ قالیباف و قائم‌مقامش، ازجمله به «ترک تشریفات قانونی مناقصه در واگذاری پروژه های عمرانی به قرار گاه خاتم‌الانبیاء سپاه» و نیز «بستن قراردادهای کلانی که در صلاحیت شهردار نبوده و باید به تایید شورای‌ شهر تهران می‌رسیده»، متهمند.

▫️میرلوحی گفته: «در این قرارداد‌های اعلام شده که محرمانه‌اند و به همین دلیل چند سال طول کشید تا بتوانیم قراردادها را کشف و بررسی کنیم.

▫️سازوکار نظارت، کنترل، ارزیابی و اجرا در قراردادها پیش‌بینی نشده و از بنیاد تعاون سپاه ضمانت لازم گرفته نشده.»

3️⃣ در این گزارش همچنین آمده ۱۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌‌های سپاه به شهرداری تهران که مربوط به سال ۹۴ بوده، در صورتجلسات مالی سال ۹۵ غیب شده که طلب سازمان املاک شهرداری تهران از شرکت‌های وابسته به سپاه بوده.


4️⃣ یک حساب سرانگشتی کنیم؛ طلب۱۲هزار و ۹۰۰میلیاردتومانی شهرداری از سپاه بنابر دلار ۳۲۰۰ تومانی(قیمت دلار در آن زمان)، چهارمیلیارددلار ارزش دارد.

▫️و البته ۱۷۰۰میلیاردتومان بدهی غیب‌شده در صورت‌جلسه‌های سال ۹۴، بنابر قیمت دلار در آن سال، ۵۰۰میلیون‌دلار ارزش داشته.

5️⃣ طرح تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت رسا تجارت و قراردادهای این شرکت با شهرداری تهران که در دوران شهرداری باقر قالیباف بسته شده، ۱۱ آبان سال ۹۸ شروع شد و گزارش نهایی آن روز یک‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت در جلسه شورای شهر تهران قرائت شد و عصر امروز برخی رسانه‌ها ازجمله کانال شهر ما، نزدیک‌به شورا و شهرداری تهران، آن‌را منتشر کردند.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط