سه دلیل برای آنکه انقلاب آمریکا اشتباه بود

نشریه «وکس» آمریکا در مطلبی به قلم «دیلان متیوز»، استقلال ایالات متحده آمریکا از بریتانیا را اشتباه دانسته و به دلایلی همچون به تاخیر افتادن الغای برده‌داری در آمریکا و همچنین شکل‌گیری نظام ریاست جمهوری به‌جای نظام پارلمانی استناد کرده است. ترجمه این مطلب را بخوانید:  

۱۸ | تیر | ۱۳۹۷ ۱۱۲ ۰

اگر تاریخ را از زاویه‌ای دیگر مرور کنید متوجه می‌شوید که استقلال آمریکا به سال ۱۷۷۶، بیشتر از آنکه واقعه تاریخی بزرگی باشد اشتباه تاریخی جبران‌ناپذیری بود.

در واقع، باید آمریکایی‌ها، به جای جشن‌گرفتن، برای جداشدن از انگلیس ناراحت باشند. اما استقلال به سه دلیل به‌زیان آمریکا بود:

۱- اگر آمریکا مستقل نمی‌شد الغای بردگی زودتر اتفاق می‌افتاد.

امپراطوری بریتانیا روند الغای بردگی را زودتر از آمریکا شروع کرد و خون و خونریزی‌ هم کمتر از آمریکا بود. سال ۱۷۷۲ برده‌داری در بریتانیا غیرقانونی اعلام شد، یعنی چند دهه زودتر از آمریکا. اما الغای حقیقی آن سال ۱۸۳۴ اتفاق افتاد. در این روند قانونیْ هند مستثنی شد؛ اما سال ۱۸۴۳ این کشور هم به جمع ممالکی پیوست که برده‌داری را غیرقانونی اعلام کرده بودند.
برای کسانی که می‌گویند انقلاب آمریکا جریان اشتباهی بود این دلیل، به‌تنهایی، کافی است.

فایده اصلی انقلاب و شورش علیه استعمارگران این بود که به اقلیت کوچکی از مردان سفیدپوست قدرت بخشید.

برای اکثریت بزرگی از جامعه آن دوران – زنان، سرخپوست‌ها و بردگان- زندگی‌کردن در جامعه‌ بدون حق و حقوق و تحت فرمان حکومت استعمارگر بریتانیا یا آمریکای مستقل فرق چندانی نداشت.

بهتر است برای روشن‌شدن ماجرا این حقیقت را در نظر بگیریم: سودی که از برده‌داری نصیب بریتانیا می‌شد به‌مراتب بیشتر از آمریکا بود و می‌توانست بدون حضور آمریکا هم به همین روند برده‌داری ادامه دهد.

امپراتوری بریتانیا، بر اساس اقتصادهای برده‌‌محور، کشورهای وابسته‌ای چون جامائیکا و شماری از جزایر دریای کارائیب را کنترل می‌کرد. این یعنی کنارگذاشتن بردگی برای بریتانیا به مراتب هزینه‌بردارتر از آن چیزی بود که در ایالات جنوبی آمریکا اتفاق می‌افتاد.

اوضاع ایالات جنوبی در‌ آمریکا همانند اقمار وابسته بریتانیا بود: آنها نمایندگانی در پارلمان نداشتند. ایالات جنوبی مستعمره بودند و امپراتوری بریتانیا منافعشان را کم کرده بود. اما، آن موقع، ایالات جنوبی کوچکتر از واحدهای اقتصادی بریتانیا بودند؛ در نتیجه، ضرر بریتانیا از لغو بردگی به‌مراتب کمتر از آن چیزی بود که نخبگان سفیدپوست در اثر استقلال از دست دادند.

برده‌ها هم می‌دانستند که آزادی‌شان در حکومتِ تحت لوای بریتانیا بهتر از آمریکای مستقل تأمین می‌شود. طی دوران جنگ، نزدیک به ۱۰۰هزار برده آفریقایی در اثر فرار، مرگ یا قتل از بین رفتند و ده‌ها هزار نفر از آنها به جای پیوستن به شورشی‌ها در ارتش بریتانیا ثبت‌نام کردند. در پایان جنگ هزاران برده‌ای که به ارتش بریتانیا کمک کرده‌ بودند، پس از آزادی، به انگلیس، جامائیکا و کانادا فرستاده شدند.

۲- استقلال برای بومیان آمریکا بد بود

با اعلامیه سلطنتی سال ۱۷۶۳، دولت استعمارگر بریتانیا محدودیت‌هایی برای بخش غربی آمریکا تعیین کرد. این محدودیت برای آن نبود که سرخپوستان را از استیلا یا تحت سلطه‌بودن نجات دهد. تنها هدف صدور این اعلامیه جلوگیری از درگیری‌های مرزی بود.

با این حال، نهایتاً آمریکایی‌ را عصبانی کرد؛ زیرا به‌زعم آنها بریتانیایی‌ها، به جای سفیدپوست‌ها، طرف سرخپوست‌ها را گرفته بودند. از نظر حکومت بریتانیا، بومیان آمریکا بخشی از مستعمره‌شان بودند؛ اما از نظر آمریکایی‌ها آنها مانعی در راه دست‌یابی به مالکیت زمین و دراختیارگرفتن ثروت‌های آن بودند. استقلال آمریکا این اعلان سلطنتی را بی‌اثر کرد.

این اعلامیه در کانادا از بین نرفت و به آن، به‌عنوان سندی برای اعطای حق به قبایل خودگردان، استناد می‌شد.

۳- آمریکا دولت بهتری می‌داشت، اگر با بریتانیا ادامه می‌داد

چنانچه آمریکا مستقل نمی‌شد، می‌توانست سیستم پارلمانی مؤثرتری نسبت به سیستم ریاستی فعلی داشته باشد. سیستم‌های پارلمانی به‌مراتب دموکراتیک‌تر هستند و احتمال اینکه در دام دیکتاتورها بیفتند کمتر است؛ چرا که احتمال درگیری میان رئیس‌جمهور و قانون‌گذاران وجود ندارد.

در دموکراسی موجود یا سیستم پارلمانی (مدل انگلستان) حتی از مجلس اعلای ضعیف هم می‌توان بهره‌مند شد. در سنای آمریکا ایالن وایومینگ از همان قدرتی برخوردار است که نیویورک – در حالی که نیویورک جمعیتش ۶۶برابر وایومینگ است. از همه بدتر اینکه مجلس سنای آمریکا از همان قدرتی برخوردار است که مجلس نمایندگان. همه کشورها، به‌جز نیوزیلند، مجلس اعلا دارند که قدرتش به‌مراتب کمتر از مجلس نمایندگان آن کشورهاست.

متن کامل را در لینک زیر بخوانید:

https://www.vox.com/2015/7/2/8884885/american-revolution-mistake

 

 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط