تهران- وین؛ بلیت یک‌سره یا دو سره؟

در روزی که مردم با بی‌برقی درگیر بودند، چه اتفاق‌هایی برای توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افتاد؟

روزآروز
۲ | خرداد | ۱۴۰۰ ۷۲ ۰

دیروز، اعتبار توافق سه‌ماه پیش ایران و آژانس بین‌المللی انرژ‌ی‌اتمی، به سر رسید.

▫️ایران و آژانس توافق کرده‌بودند که تا سه‌ماه دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات‌هسته‌ای ایران کار کنند، اما فیلم‌های آن‌ها در تهران بماند و اگر ۴+۱ و ایران تا اول خرداد ۱۴۰۰ به تفاهم برسند، فیلم‌ها به آژانس تحویل می‌شود وگرنه که پاک خواهند شد.

2️⃣  ایران و ۴+۱ تاکنون که به تفاهم نرسیده‌اند و باقر قالیباف، رئيس مجلسی که دولت روحانی را موطف کرده، سطح بازرسی‌های آژانس را از تاسیسات اتمی ایران کاهش دهد،  هم امروز علنا گفت از دیروز دیگر آژانس نباید به فیلم‌های دوربین‌های‌اش دسترسی داشته‌باشد- البته او نگفت که فیلم‌ها باید پاک شوند.

3️⃣ اما ساعتی بعد، نور نیوز، نزدیک‌به دبیرخانه شورای‌عالی‌ امنیت‌ملی، از قول یک منبع آگاه که نامی از وی نبرد، مدعی‌شد ایران و آژانس توافق کرده‌اند دست‌کم یک‌ماه توافق مزبور بر سر دوربین‌ها تمدید شود.

4️⃣ عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجی و سرپرست تیم مذاکره‌کننده ایران در اروپا، هم که به کمیسیون امنیت‌ملی مجلس رفته بود تا از اوضاع وین گزارشی دهد، به خبرنگاران گفت: «تعامل مثبتی بین مجلس و تیم مذاکره کننده وجود دارد.»

4️⃣ اما یک‌اتفاق دیگر خوش‌بینی‌ها را کمی برهم زده؛ نشست خبری رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، درباره ایران، که قرار بود عصر امروز در وین برپا شود، عقب افتاد و یحتمل فردا برگزار شود.

▫️برخی رسانه‌ها احتمال داده‌بودند که گروسی قرار بود از تمدید توافق با تهران خبر دهد اما چانه‌زنی‌ها طولانی‌تر شده ولی برخی دیگر بدبینانه احتمال دادند که گروسی می‌خواسته بگوید آژانس نتوانسته با ایران به توافق برسد و فعلا هم جلسه را عقب انداخته تا فشار روانی را برای پذیرش تمدید توافق افزایش دهد.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط