در فلسطین چه گذشت؟

همه آنچه باید درباره حمله اخیر اسرائیل به مردم غزه بدانید

دن بیلفسکی
روزنامه‌نگار و نویسنده نیویورک‌تایمز
ترجمه: نسیم بنایی
۳ | خرداد | ۱۴۰۰ ۲۹۶ ۰

اوایل روز جمعه بود که آتش‌بسی میان حماس و اسرائیل برقرار شد، البته این آتش‌بس بسیار حساس و شکننده است. به این ترتیب فعلا آتش جنگ ۱۱ روزه میان این دو طرف، خاموش شده‌است. 

جنگنده‌های اسرائیلی روز دهم ماه می بود که بمباران شهر غزه را آغاز کردند. به این ترتیب شرایط برای مردمی که در این شهر ساحلی زندگی می‌کنند، بسیار پیچیده شد. همان‌زمان بود که بارش راکت‌های حماس به تل‌آویو و شهرهای اسرائیلی آغاز شد. 

به محض اینکه عده‌ای کشته و مجروح شدند، دوباره توجه همه به اسرائیل و منطقه اشغالی‌اش و تنشی که سال‌هاست ادامه دارد، جلب شد. اما ماجرا چگونه به اینجا رسید؟

میزان تلفات چقدر بود؟
غزه‌ نواری در کنار ساحل است که دو میلیون نفر به صورت متراکم در آن زندگی می‌کنند. اسرائیل بمباران هوایی خود را در غزه آغاز کرد و منجر به کشته شدنِ دست‌کم ۲۳۰ نفر از جمله ۶۵ کودک تا روز پنجشنبه قبل از اعلام آتش‌بس شد. به‌علاوه در این مدت، یک هزار و ۶۲۰ نفر از مردم فلسطین هم مجروح شدند. به این ترتیب تصویری از ویرانی و نابودی در جهان از این ماجرا دست به دست شد.

از طرف دیگر، موشک‌های حماس هم بر سر شهرها و روستاهای اسرائیلی فرو ریخت و منجر به مرگ دست‌کم ۱۲ ساکن اسرائیل از جمله دو کودک شد. این میزان تلفات انسانی در اسرائیل از تلفات در آخرین جنگ در سال ۲۰۱۴ بیشتر بود. آن جنگ هفت هفته ادامه پیدا کرد. 

استراتژیست‌ها و نمایندگان اسرائیلی هدف از اقدامات خود را نابودی زیرساخت‌های حماس تا جای ممکن اعلام کرده‌اند. آن‌ها می‌خواهند دو شبکه کارخانه ساخت راکت و تونل‌های زیرزمینیِ آن را نابود کنند. این تونل که ارتش اسرائیل از آن با عنوان «مترو» یاد می‌کند در حقیقت محلی برای انتقال تجهیزات است. 

اما به محض اینکه تعداد زیادی از کودکان و افراد غیرنظامی در غزه کشته شدند، موج انتقادات نسبت به اسرائیل آغاز شد. تصاویر کودکانی که در غزه جان خود را از دست داده‌اند در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد. در میان این کودکانی که کشته شدند، ۸ کودک هم وجود دارند که تنها در یک حمله هوایی، در چادر پناهجویان جان خود را از دست داده‌اند. 

این تنش‌ها منجر به بروز بحران بشردوستانه شده و به فاجعه‌ای بدل شده که همه ساکنان غیر نظامی غزه را درگیر کرده‌است. 

در طرف اسرائیلی، یکی از کودکانی که کشته شده، پسربچه ۵ ساله‌ای بوده که پس از بارش یک راکت از غزه، جان خود را از دست داده‌است. 

برخی افرادی هم مجروح شده‌اند و دو نفر هم در یکی از شهرها در کرانه باختری کشته شده‌اند. البته در همان منطقه، ۲۰ فلسطینی هم کشته شده‌اند.

این تنش از کجا آغاز شد؟
روز دهم مِی بود که تنش آغاز شد. همان هفته‌ بود که آتش خشم بین فلسطینی‌ها، پلیس و احزاب دست‌راستی اسرائیل شعله‌ور شد. دعوا بر سر سلطه بر بیت‌المقدس بود. 

خشونت‌های جدید از تنشی در شرق بیت‌المقدس آغاز شد. این منطقه بیشتر ساکنان فلسطینی دارد. روزها بود که مردم در این منطقه اعتراض می‌کردند. قرار بود دادگاه عالی در روز دهم می برگزار شود. موضوع جلسه‌ی دادگاه بیرون انداختن چندین خانواده فلسطینی از شرق بیت‌المقدس بود. مقامات اسرائیلی می‌گفتند بحث املاک است. اما فلسطینی‌ها می‌گفتند بحث اشغال است و آن را پاک‌سازی نژادی می‌دانند.

پس از آن‌که پلیس اسرائیل جلوی جمع شدنِ فلسطینی‌ها را گرفت، اعتراضات شدیدی آغاز شد. این ماجراها از ماه مبارک رمضان آغاز شد. در روز دهم مِی، پلیس هم در مسجد‌القصی حضور داشت. این مسجد، جزو مقدس‌ترین مکان‌ها برای مسلمانان است. پلیس می‌گوید می‌خواستند جلوی فلسطینی‌ها را بگیرند تا سنگ نیندازند. صدها فلسطینی و تعداد از پلیس‌ها در این ماجرا آسیب دیدند. 

پس از آن، نظامی‌ها در غزه، راکت‌ها را به سمت بیت‌المقدس روانه کردند و اسرائیل هم با حمله هوایی به غزه پاسخ داد. به مرور تنش‌ها تشدید شد و عده زیادی جان خود را از دست دادند.

آیا اسرائیل به هدفش رسید؟
ارتش اسرائیلی که به پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی مجهز است، فهرستی از اهداف را مشخص و به آن‌ها حمله کرد. قرار بود به فرماندهان و تجهیزات حماس آسیب وارد شود.

اما خیلی زود اسرائیلی‌ها فهمیدند که این تلاش‌ها، کمکی به پیشگیری از دعوا در آینده نزدیک نخواهد کرد. 

به گفته مقامات حماس، این گروه هنوز حدود ۸ هزار راکت دارد. این میزان از تجهیزات می‌تواند به اندازه دو جنگ دیگر هم کفایت کند. 

شرایط مردم در غزه چگونه است؟
غزه پیش از این تحت فشار اسرائیل و مصر بود. یعنی حتی پیش از این تنش. اما تنش میان حماس و نظامی‌های اسرائیل وضعیت مردم را به بحرانی انسانی در این منطقه تبدیل کرده‌است. 

جنگ باعث شده ۱۷ بیمارستان و کلینیک در منطقه غزه ویران شوند. تنها آزمایشگاهی که امور مربوط به تست‌های کرونا را انجام می‌داد در این منطقه از بین رفته‌است. لوله‌های فاضلاب ترکیده و فاضلاب وارد خیابان‌ها شده‌است. لوله‌های آب ترکیده و دست‌کم ۸۰۰ هزار نفر با مشکل دسترسی به آب مواجه شده‌اند. 

سیستم آب‌وفاضلاب در غزه ویران شده‌است. بخشی که کمک می‌کرد آب مورد نیاز برای ۲۵۰ هزار نفر از ساکنان غزه تامین شود، از کار افتاده‌است. مدرسه‌های بسیاری آسیب دیده‌اند و در نتیجه ۶۰۰ هزار نفر از کودکان کلاس درس خود را از دست داده‌اند. حدود ۷۲ هزار نفر از ساکنان غزه هم از خانه‌های خود فرار کرده‌اند. 

حماس چه تجهیزات و سلاح‌هایی دارد؟
هرچند اسرائیلی‌ها در همسایگی فلسطینی‌ها از بهترین تجهیزات نظامی برخوردارند و مدام تلاش کرده‌اند مانع دسترسی فلسطینی‌ها به تجهیزات نظامی شوند، حماس در غزه موفق شده راکت‌هایی را در ۱۶ سال گذشته تولید کند. آن‌ها در همان منطقه اشغالی حضور دارند. 

حماس از متحدان خود خارج از غزه –از جمله ایران به گفته مقامات اسرائیلی و حماس- کمک می‌گیرد و موفق می‌شود تهدیدهای نظامی داشته باشد. از هفته گذشته تا لحظه آتش‌بس، حماس بیش از سه هزار راکت بر سر شهرهای اسرائیلی ریخته‌است. تل‌آویو بیش از سایر شهرها در معرض خطر بوده‌است. تا کنون سابقه نداشته این شهر تا این اندازه مورد تهدید واقع شود. 

البته مقامات اسرائیلی می‌گویند فراتر از این تجهیزات و سلاح‌ها، چیزی که مغفول مانده و کمتر به آن اشاره می‌شود اما تهدیدی جدی است آن است عده‌ای از راه دریا به اسرائیل حمله کرده‌اند. در واقع به نظر می‌رسد تجهیزاتی دریایی هم وجود دارد که حمله را جدی‌تر می‌کند. ارتش اسرائیل ویدیویی هم در مورد کانال محتملی که از طریق آب این منطقه تهدید می‌شود، منتشر کرده‌است. 

گنبد آهنین چیست؟
وقتی خشونت‌ها به اوج می‌رسد، آسمان هر شب پر از نور راکت‌هایی می‌شود که از غزه حرکت می‌کنند. اما سیستم گنبد آهنین اسرائیل جلوی آن‌ها را می‌گیرد. 

گنبد آهنین از سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد و بزرگ‌ترین محک آن هم مربوط به نوامبر ۲۰۱۴ بود که در آن زمان ارتشی‌ها در غزه حدود یک هزار و ۵۰۰ راکت را به سمت اسرائیل شلیک کردند. 

مقامات اسرائیلی می‌گویند نرخ موفقیت گنبد آهنین در هر تنش، ۹۰ درصد است البته برخی کارشناسان نسبت به این ادعا تردید دارند. این سیستم یعنی همین گنبد آهنین، کمک زیادی به اسرائیل کرده‌است. 

جامعه بین‌المللی چطور به این تنش‌ها واکنش نشان داده‌است؟
عده زیادی گفته‌اند که همه نظامی‌های منطقه از ارتش اسرائیل گرفته تا حماس، باید سلاح‌های خود را به زمین بگذارند تا غزه نفسی آرام بکشد. 

آتش‌بس با میانجی‌گری مصر صورت گرفته چرا که نه ایالات متحده و نه اسرائیل، هیچ کدام به صورت مستقیم با حماس حرف نمی‌زنند. مصر در دو رویارویی بزرگ اسرائیل و حماس در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۰۸ هم نقش واسطه داشت. 

خشم نسبت به اسرائیل در سرتاسر جهان عرب مشهود است. عده‌ای فقط اسرائیل را محکوم می‌کنند و مسئول بالا گرفتن تنش‌ها می‌دانند.

بایدن در اظهارات عمومی با دموکرات‌ها و رهبران جهان برای آتش‌بس، همراه و هم‌مسیر نشده‌است. اما بارها در مکالمه‌های خود به اسرائیلی‌ها گفته‌است که موفقیت‌های بسیاری نسب به حماس داشته‌اند. البته او تلاش‌هایی برای تحت فشار نتانیاهو داشته که موفق نبوده‌است. 

آنچه خواندید ترجمه گزارشی بود که با مشخصات زیر در ۱۱ می‌ ۲۰۲۱  [جمعه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰] در وب‌سایت روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شده بود. نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط