بی‌بی‌ بای‌بای؟

در اسراییل چپ و راست به‌هم دست داده‌اند تا نتانیاهو را کنار بزنند اما احتمالا این پایان کار نیست...

روزآروز
۹ | خرداد | ۱۴۰۰ ۳۳۴ ۰

️در اسراییل در آستانه اتفاقی بزرگ است؛ پا گرفتن نخستین کابینه، بدون حزب لیکود و بدون لیدرش، بنیامین نتانیاهو با همکاری چندین حزب راست و چپ و  البته با ائتلاف نفتالی بنت و یائیر لاپید.

️حزب دست راستی یامینا (با شش کرسی پارلمانی)  به‌رهبری نفتالی بِنِت و حزب راست میانه یش‌آتید(یا آینده زنده است- با ۱۷کرسی ) به رهبری یائیر لاپید، بر سر برپایی یک دولت ائتلافی که نخست‌وزیری در آن دست‌به‌دست شود، توافق کردند و کمی دیگر به رئیس‌جمهور خبر می‌دهند که دولت تازه را تشکیل می‌دهند.

️این دو حزب محور یک ائتلاف‌ «تغییر»ند از راست‌ها - حزب‌های «یامینا»، «تیکوا خاداشا»(امید نو) و «اسرائیل بیتنو»(اسرايیل، خانه‌ما)- حزب راست‌میانه یش آتید، حزب چپ میانه‌ی کارگر و حزب چپیِ «مرتس» و البته ائتلاف حزب‌های اسلامی-عربی «الموحده» که فعلا تنها اشتراک‌شان برانداختن نتانیاهو است و بس.

️نتانیاهو که بدجوری از این ماجرا عصبانی است و در یک نطق تلویزیونی حزب‌های دست‌راست را که با او دیگر ائتلاف نکردند خصوصا یامینا و امیدنو را، به گول‌زدن هواداران‌ راست‌گرای‌شان در واپسین انتخابات پارلمانی و برپایی دولتی خطرناک با چپ‌ها متهم کرد و کوشید با اهرم «امنیت اسراییل در خطر است»، پارلمانتاریست‌های عضو حزب‌های راست ائتلاف تغییر را راضی کند، که به دولت این ائتلاف رای ندهند.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط