۱۶برابر حد مجاز- میزان غنی‌سازی ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش تازه‌ای درباره ایران داده

روزآروز
۱۰ | خرداد | ۱۴۰۰ ۸۶ ۰

1️⃣ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۶برابر سقف مجاز در برجام، رسیده؛ یعنی تقریبا افزون‌بر ۳۲۴۱ کیلوگرم.

▫️بنابر این گزارش از زمان متوقف شدن اجرای پروتکل الحاقی از سوی  ایران در اسفند پارسال، «داده‌های مانیتورهای آنلاین غنی‌سازی و دستگاه‌های مهر و موم الکترونیکی خود یا به اطلاعاتی که توسط دستگاه‌های اندازه‌گیری ثبت می‌شود دسترسی ندارد».

▫️آژانس افزوده: «ایران نتوانست در باره رسوب اورانیوم در چند مرکز هسته‌ای توضیح دهد.»

2️⃣ کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در وین، هم اعلام کرده گزارش آژانس از میزان اورانیوم غنی‌شده ایران یا از وضع سانتریفیوژهای ایران که آژانس تصریح کرده بر آن‌ها نظارتی ندارد، از برآورده‌های تقریبی آژانس یا گزارش‌های پادمانی ایران است و از هیچ گزارش داوطلبانه یا نظارت فراپادمانی به‌دست نیامده‌اند.

3️⃣ علی‌اکبر صالحی، رئيس سازمان‌انرژی‌اتمی، به رافائل گروسی، مدیر آژانس نامه زده‌که: «ایران این بار تصمیم گرفت تا تفاهم فنی مشترکِ [زمستان پارسال] را تمدید نکند، اما برای دادن فرصت بیشتر برای به نتیجه رساندن گفت‌وگوهای فنی ایران و آژانس، ثبت و نگهداری اطلاعات دوربین‌های آژانس  در ایران را برای یک‌ماه دیگر ادامه می‌دهد.


نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط