مناظره؟ خیر!‌ گفت‌وگوی جمعی دست‌راستی‌ها و کسانی‌که ژست اپوزیسیون می‌گیرند

اسمش مناظره اقتصادی بود؛ ولی از مناظره خبری نبود. هردو گروه؛ چه همتی و مهرعلیزاده و چه رئیسی و پوششی‌هایش (زاکانی، جلیلی، رضایی و قاضی‌زاده هاشمی) هم نظر بودند.

روزبه کریمی
روزنامه‌نگار
۱۵ | خرداد | ۱۴۰۰ ۷۵۰ ۰

1️⃣ اسمش مناظره اقتصادی بود؛ ولی از مناظره خبری نبود. هردو گروه؛ چه همتی و مهرعلیزاده و چه رئیسی و پوششی‌هایش (زاکانی، جلیلی، رضایی و قاضی‌زاده هاشمی) هم نظر بودند.
دو نظر متفاوت نبود که باهم مناظره کنند؛ هردو گروه و هر هفت نفر، همه از روش‌های اقتصادی دست‌راستی دفاع کردند؛ از خصوصی‌سازی، از کوچک‌کردن دولت، از مبارزه با تورم از راه کاهش رفاهیات مردم و ...  

2️⃣ هفت نامزد طوری حرف زدند که گویا هیچ سابقه‌ای در نظام تصمیم‌گیری و اجراییات مملکت نداشته‌اند و چنان حرف‌ زدند که گویی اپوزیسیون نظامند.
 
 3️⃣ مهمترین بحران اجتماعی و اقتصادی کنونی مملکت و ملت، کرونا و تاثیرات اقتصادی و شیوه مبارزه با آن است اما نه صداوسیمای جمهوری‌اسلامی و نه نامزدهای تاییدشده شورای‌نگهبان، دراین‌باره حرفی نزدند.

4️⃣ پنج نامزد اصول‌گرا هیج انتقادی به برنامه‌های هم نکردند؛ رضایی، زاکانی، جلیلی، قاضی‌زاده هاشمی و رئيسی اغلب کوشیدند در کنار حرف‌های کلی اقتصادی که همه دست‌راستی و مغایر بارفاهیات مردم بود، به همتی هم حمله کردند اما به برنامه یک‌دیگر انتقاد نداشتند.

5️⃣ نامزدهای اصلاح‌طلب روی این نکته پای‌ فشردند که اقتصاد کشور در گروی روابط خارجی مملکت است و  نامزدهای اصولگرا هم کوشیدند از این اتهام بگریزند که جلوی پای روابط خارجی کشور سنگ انداخته‌اند- مثلا در توقف تصویب اف‌ای‌تی‌اف چه نقشی داشته‌اند.

6️⃣ همتی و مهرعلیزاده کوشیدند که بگویند که به‌ویژه با رئيسی مخالفند و حتی مهرعلیزاده به رئيسی طعنه زد که او به فکر رتبه‌ای بالاتر از رياست‌جمهوری است.

▪️همتی و کمی مهرعلیزاده توانستند دو قطبی میان رئيسی و و نامزدهای حامی او (رضایی، جلیلی، زاکانی وقاضی‌زاده) در برابر خودشان را برجسته کنند.

7️⃣ به نظر می‌رسد مخاطب نامزدهای اصول‌گرا اغلب هواداران و بدنه اصول‌گرایان بودند و نه همه مردم. گویا آن‌ها مطمئن‌اند که بخش وسیعی از مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط