رشد سریع طلاق و بی‌اثر بودن راه‌حل‌های دستوری قوه قضاییه

طلاق رشد کرده و ازدواج کم شده و راه‌هایی مثل کاهش سن ازدواج هم نتوانسته این روند را کُند کند

محمد باقرزاده
۱۷ | خرداد | ۱۴۰۰ ۳۴۶ ۰

1️⃣ بنابر آمار رسمی سازمان ثبت‌احوال: ایرانیان سال به سال کمتر ازدواج می‌کنند، دیرتر ازدواج می‌کنند و سریع‌تر هم از هم جدا می‌شوند.

▫️سال۹۸ بار دیگر رکورد تعداد طلاق در جامعه ایران شکسته شد و در این سال به ازای هر هزار ازدواج ثبت‌شده در کشور، ۳۳۱ مورد طلاق هم ثبت شده‌؛ یعنی بیش از ۴برابر همین نسبت در سال۷۹.

▫️ حتی کرونا و قرنطینه هم نتوانسته به این روند روبه‌رشد گسست خانواده‌ها در ایران پایان دهد و در بهار و تابستان۹۹ ؛ ۸۲هزارو۷۸۱ طلاق ثبت شده؛ حتی بیش‌تر از مدت مشابه سال۹۸.

▫️در سال۹۸ از هر هزار مرد متاهل ایرانی هشت‌نفر و از هر هزار زن متاهل هم ۸.۱نفر طلاق گرفتند.

2️⃣ در دو دهه گذشته شمار خانواده‌هایی که با داشتن حداقل یک فرزند، همچنان  طلاق می‌گیرند، هم رشد چشمگیری داشته و از ۱۵درصد در سال۹۲ به ۳۳درصد در سال۹۸ رسیده.

3️⃣ سال۹۸ استان‌ گیلان بالاترین درصد طلاق را داشته و پس از آن هم، کرمانشاه، خراسان رضوی، مازندران و تهران قرار داشته‌اند.

4️⃣از  پنجم بهمن۱۳۹۸ بخش‌نامه «سهمیه‌بندی طلاق» برای ثبت طلاق در ایران اجرایی شد که با نام  معروف شد.

▫️ مسوولان می‌گفتند که هدف ایجاد عدالت بین دفترخانه‌های ثبت طلاق،  مبارزه با فساد و کاهش طلاق است؛ می‌گفتند در این حالت رقابت دفترخانه‌ها برای ثبت طلاق بیش‌تر و درآمد بالاتر از میان می‌رود و آمار طلاق هم کاهش یابد.

▫️اما ۱۶‌ماه پس از اجرایی شدن این بخش‌نامه مشکلات تازه‌ای سربرآورده و از طرف دیگر آمار طلاق هم همچنان رو به افزایش است.

▫️مثلا متقاضیان طلاق پس از پایان سهمیه‌های یک استان ناچارند به سفرهای استانی برای ثبت طلاق یا پرداخت هزینه‌های بالاتر برای خرید سهمیه دست بزنند.

 علاوه‌بر این سامانه «تصمیم به‌عنوان یک طرح مشاوره‌ای با هدف کاهش شمار طلاق راه‌افتاده و افراد متقاضی طلاق توافقی باید پس از برخی مراحل و پیش از معرفی به دفتر ثبت طلاق، در این سامانه نام بنویسند و دست‌کم چهارجلسه مشاوره را پشت سر بگذارند.

▫️اما بهزاد وحیدنیا، معاون سازمان بهزیستی گفته در هشت‌سال گذشته، از ۳۳۸هزار پرونده طلاق توافقی ثبت‌شده در این  سامانه، تنها چهار هزارو۹۰۰پرونده به سازش و انصراف از طلاق رسیده.

5️⃣ اما تعداد ازدواج‌های سالانه ثبت‌شده در ایران از سال ۷۹ تا ۸۹ روند افزایشی داشته ,سال۸۹ به اوج شمار ازدواج در تاریخ ایران رسیده؛ ۸۹۱هزارو۶۲۷ مورد.

▫️در فاصله سال‌های ۷۸ تا ۹۸ شمار ازدواج‌ها ۱۷درصد کاهش داشته اما تعداد طلاق‌ها رشد ۲۲۶درصدی داشته به‌عبارت دیگر تعداد طلاق‌های ثبت‌شده در سال۹۸ بیش از سه‌برابر سال۷۸ است.

▫️کاهش تعداد ازدواج سالانه جامعه ایران درحالی است که در این دو دهه تعداد افراد در سن مناسب ازدواج کشور هم افزایش داشته.

6️⃣ در سال۹۶، ۲۱۸دختر «۱۰ساله و کمتر» و ۳۵هزارو۳۳۳دختر ۱۰ تا ۱۴ساله در ایران ازدواج کردند و در همین سال یک دختر زیر ۱۰سال و یک‌هزارو۲۷ دختر ۱۰ تا ۱۴سال هم از همسران‌شان جدا شدند.

▫️ اما ازدواج این کودکان هم نتوانسته میانگین سن ایرانیان در زمان ازدواج را کاهش دهد؛ سال۷۵، میانگین سن در هنگام نخستین ازدواج برای مردان ۲۵.۶سال و برای زنان هم ۲۲.۴سال بوده که این اعداد در سال۹۸ به ۲۷.۶سال برای مردان و ۲۳.۴سال برای زنان رسیده.


این متن، نسحه ویراسته‌ای از گزارش روزنامه همشهری است که در شمار امروز آن منتشر شده. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط