مناظره؟ خیر! بازار مکاره بود با زبان دزدی

هردو گروه، مخاطبان را با وعده‌ها، بمباران می‌کنند و خیلی سعی دارند با مردم خودمانی شوند؛ چرا؟ چه خبر شده؟

روزبه کریمی
۱۸ | خرداد | ۱۴۰۰ ۲۲۷ ۰

مناظره؟ خیر؟ بازار مکاره با زبان دزدی

1️⃣ چندساعت پیش‌از آغاز دومین مناظره انتخاباتی سال ۱۴۰۰، صداوسیما با پیامک به مردم خبر می‌داد که ساعت ۱۷ شبکه خبر مناظره را پخش می‌کند؛ خود صداوسیما هم می‌داند چنان این مناظره برای مخاطبان بی‌اهمیت شده که باید به‌یادشان بیاورد...

▫️مناظره‌ دوم، به‌تمامی نشان داد که چگونه مناظره انتخاباتی به یک ماجرای لغو، حوصله‌سربر و بی‌فایده بدل شده.

▫️ علنی‌تر از هر کسی سعید جلیلی، اصول‌گرا، که سال‌ها از هواداری صداوسیمای جمهوری‌اسلامی بهره‌مند بوده، تیغ را علیه کیفیت مناظره‌های انتخاباتی کشید.

2️⃣ مناظره به‌جای تقابل میان برنامه‌های سیاسی قابل تشخیص و مقایسه و مبتنی بر دو یا چند موضع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متفاوت؛ سردرگم و تکه‌پاره شده میان وعده‌های جزیی بود.

▫️ فلان نامزد اقتصادی می‌گوید من برنامه دارم فلان‌قدر یارانه بدهم و آن یکی می‌گوید من از زنان نازا حمایت می‌کنم، یکی به کوله‌بران اشاره دارد، یکی از حذف کنکور و سربازی اجباری می‌گوید؛ اما کسی نمی‌گوید این همه وعده‌های پخش و پلا را بنابر کدام موضع سیاسی و اقتصادی هماهنگ خواهند کرد.

▫️مناظره‌کنندگان فقط می‌کوشند وعده‌های بهتری بدهند؛ ولی نمی‌گویند این وعده‌ها مثلا و با استفاده از کاهش یا افزایش مالیات‌ها؛ کاهش یا افزایش بودجه نظامی یا انتظامی؛ کاهش یا افزایش بودجه فلان حوزه یا بهمان منطقه است؛ فقط وعده؛ بمباران وعده‌‌های بی‌موضع. وعده‌هایی که برای جلب رضایت مشتریان ساخته و پرداخته شده.

5️⃣ مناظره‌کنندگان و نامزدها با همان زبانی وعده‌ها را در زر ورق می‌پیچند که جامعه‌مدنی از اوضاع واقعا موجود ایران انتقاد می‌کند؛ همه به‌تندی علیه وضع موجودند؛ همان‌طور که نهادها و فعالان مدنی  و صنفی، مثلا از فساد، از نداری، از اوضاع اقتصادی منطقه‌های مرزی، از اوضاع آب، از فیلترینگ و... انتقاد می‌کنند، نامزدهای تاییدصلاحیت‌شده هم حرف می‌زنند.

▫️ گویا همه این چهره‌های حاضر در حاکمیت از ادبیات و موضع خودشان خلع سلاح شده‌اند؛ به هرشکل شده می‌کوشند برای دوره انتخابات به رنگ جامعه‌مدنی دربیایند.

▫️ مثلا یکی‌شان که مفتخر است چنددهه کارمندی داشته، می‌گوید نشاط از جوانان گرفته شده و طرف مقابل که سابقه آشکاری در اصول‌گرایی دارد، می‌گوید وقتی پدری پول ندارد، معلوم است که نشاط ندارد.

▫️هیچ‌یک از این دو ظاهرا به اوضاع نشاط اجتماعی معترضند، به روش دهه ۷۰ از موضع جناح و فرهنگ سیاسی خویش، سیاست اجتماعی و فرهنگی‌اش را توضیح نمی‌دهد و به ماجرا وارد نمی‌شود؛‌ به‌جای آن می‌کوشد با همان ادبیات عامه مردم از اوضاع انتقاد کند؛ با این ادبیات: خوش نیستیم... مگه دل خوشی واسه‌مون گذاشتن.6️⃣ چرا مناظره‌کنندگان کشکولی از وعده‌های بی‌پشتوانه و بی‌ربط دارند و همگی، شبیه به هم، می‌کوشند زبان و ادبیات انتقادی جامعه‌مدنی را بدزدند؟

▫️چون از دهه ۷۰ که بخش وسیعی از جامعه، خصوصا طبقه متوسط، تصمیم گرفت در چندین انتخابات حل مشکلات‌اش را از مسیر جدال و سیاست جناحی پیش ببرد، مشکلاتش حل نشد، تلنبار شد، به تعویق افتاد و بحرانی شد.

▫️گفت‌وگو و اشاره به مشکلاتِ حل‌نشده از زبان سیاسی و فرهنگی و اقتصادی دهه ۷۰ فاصله گرفت. و حالا برای اشاره به مشکلات جامعه، زبان بی‌پیرایه‌تر و چه بسا رادیکال‌تری در جامعه جریان دارد.

7️⃣ جدای از بحران انباشت مشکلات حل نشده، باید گفت که دو جناح سیاسی و اقتصادی رسمی هم دم‌به‌دم بی‌اصول‌تر شده‌اند؛ آن‌چه جناح‌ چپ خوانده می‌شد، از پرنسیب‌ها و راه‌حل چپی سیاسی و اقتصادی‌اش فاصله گرفت و ناچار است زبان انتقادی جامعه‌مدنی یا عامه مردم را بدزدد.

▫️جناح راست یا اصول‌گرایان هم بی‌اصول‌تر از گذشته، فقط می‌خواهند موج‌سواری کنند؛ خصوصا موج‌سواری در استخری خلوت‌ و بی‌رقیب.

▫️و البته هردو جناح از یک برنامه اقتصادی پیروی می‌کند؛ برنامه ناکارآمد دست‌راستی که برای حل مشکلات جوابی ندارد و برای‌شان فقط مانده وعده‌دادن و لفاظی‌کردن‌های ملالت‌بار و حتی از بازی با گرایش‌های قومی و زبانی ملت هم نمی‌گذرند یا مثلا قاضی‌زاده هاشمی که با برنامه و منظم جا زده می‌شود، مثل مردم عادی از وضع واکسیناسیون کرونا انتقاد می‌کند ولی یاد می‌‌رود که رئيس ستادش معتقد واکسیناسیون کرونا، توطئه قدرت‌های جهانی برای کاهش جمعیت جهان است.

8️⃣ جز پیامک خبر پخش مناظره‌ امشب، صداوسیما با سوالاتی ضعیف و کلی که هیچ‌‌ اشاره‌ای درستی به اصلی‌ترین مشکلات اجتماعی جامعه ندارد، و شیوه‌ای شبیه به گرفتن امتحان شفاهی از مشتی شاگرد، به بی‌اعتباری این مناظره بی‌اصول و پر وعده هرچه بیش‌تر دامن زد.

9️⃣ اما از پیامک‌های دیگر هم حرف به میان آمد یک نامزد می‌گفت چرا باید پیامک حجاب برای دختران ما بیاید و آن‌ یکی‌ می‌گفت از آن پیامک بدتر، پیامک عقب‌افتادن قسط‌ها است؛ هردو طرف سوار بر ادبیات انتقادی جامعه گویی فراموش کرده‌اند که بسیاری ناامیدتر از آن‌که به این تکه‌پرانی‌ها گوش فرادهند.(عکس‌ها از تسنیم)

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط