مدیریت شبکه‌های اجتماعی به سبک چینی

وی‌چت دست کردن در بینی را برای کاربرانش ممنوع کرده است!

نسیم بنایی
روزنامه‌نگار
۲۰ | خرداد | ۱۴۰۰ ۴۷۴ ۰

نام شبکه اجتماعی وی‌چت (WeChat) برای بسیاری از ایرانی‌ها آشناست، شبکه‌ای که در ایران زیاد دوام نیاورد و خیلی زود زیر تیغ فیلتر رفت. حالا رویترز گزارش داده که این شبکه اجتماعی چینی به تازگی فهرستی از فعالیت‌های ممنوعه را معرفی کرده تا بخش خدمات لایو خود را پاک‌سازی کند. اما فکر می‌کنید چه فعالیت‌هایی ممنوع شده‌اند؟ فرو بردن انگشت در بینی یکی از این فعالیت‌هاست.

هلدینگ تنسنت (Tencent)، شبکه‌ای اجتماعی دارد به اسم وی‌چت که تقریبا همه چینی‌ها از آن استفاده می‌کنند. بیش از یک میلیارد نفر از وی‌چت برای اهداف مختلفی، از ارسال پیام‌های فوری گرفته تا ثبت سفارش پیتزا، استفاده می‌کنند. از سال ۲۰۲۰ هم کانال‌هایی در این شبکه اجتماعی راه‌اندازی شد که به کاربران امکان پخش لایو می‌دهد.

چین نظارت شدید بر وضعیت اینترنت دارد و هر محتوای سیاسی یا اجتماعیِ حساسی را به سرعت از شبکه‌های اجتماعی پاک می‌کند. 

اخیرا شبکه اجتماعی وی‌چت فهرستی از ۷۰ مورد مختلف را منتشر کرده که انجام دادنِ آن‌ها نقض قوانین است. این قوانین از دل رصد کردن‌های خدمات لایو حاصل شده و از میزبان‌های لایو هم درخواست شده حواسشان به موارد نقض این قوانین باشد تا جریمه نشوند. 

برخی رفتارهای که به عنوان رفتارهای شنیع شناخته شده نظیر فرو بردن انگشت در بینی یا ضربه زدن به باسن دیگران ممنوع اعلام شده‌است. علاوه بر آن، قرار دادن لباس زیر دیگران روی سر و همچنین فوکوس کردنِ دوربین بر اجزای حساس بدن مانند سینه و پایین‌تنه هم ممنوع اعلام شده‌است. 

نمایش دادنِ خالکوبی روی بدن، استفاده از متکا و لحاف به عنوان تکیه‌گاه حین لایو، پخش چهره زنانی که لباس‌های ناجور به تن دارند و حضور در لایو در حالی‌که حوله حمام به تن دارند، جزو دیگر موارد ممنوعه است.

برخی فعالیت‌ها مانند بحث‌های جنجالیِ سیاسی یا توهین‌آمیز، تشویق به قمار و همچنین تشویق افراد خردسال یا کم‌سن‌وسال به حضور در کلوپ‌های شبانه و کافه یا ترغیب کوچک‌ترها به حضور در سالن‌های ماساژ هم جزو مواردی است که ممنوع اعلام شده‌است. 

تیم وی‌چت همچنین گفته نقض هر یک از این قوانین جریمه‌های سنگینی را به همراه خواهد داشت. 

آیریس دنگ، گزارشگر ساوث‌چاینا مورنینگ‌پست معتقد است این قوانین وی‌چت فراتر از محدودیت‌های دولتی است. دنگ می‌گوید دولت تا کنون فقط توهین به قهرمانان و شهدای ملی و همچنین تشویق به فعالیت‌های تروریستی را در شبکه‌های اجتماعی ممنوع کرده‌بود و عموما بر چنین فعالیت‌هایی نظارت می‌کرد یا خط قرمزهای معمول سیاسی را دنبال می‌کرد. اما حالا وی‌چت، وارد حوزه‌های جدیدی شده‌است. 

این شبکه اجتماعی، فعالیت‌هایی را محدود کرده که در زمره ارزش‌های اجتماعی قرار می‌گیرند. برای مثال مواردی مثل خرافات، پیش‌بینی سرنوشت دولت‌ها و حتی پیش‌بینی جنسیت نوزادی که هنوز به دنیا نیامده هم ممنوع اعلام شده‌است. 

این گزارشگر می‌گوید عمده قوانین به سمت زنان نشانه رفته و در مورد مردان سختگیری کمتری دارد. برای مثال زنان نباید لباس‌های اروتیک بپوشند اما مردان فقط کافی است لباس زیرِ تنها به تن نداشته باشند و لباس دیگری هم پوشیده باشند. حتی تاکید شده که کاربران نباید با لباس پلیس یا لباس‌های دولتی در این شبکه اجتماعی ظاهر شوند.

بسیاری از این فعالیت‌ها در دیگر شبکه‌های اجتماعی نظیر یوتیوب دیده می‌شود. اما وی‌چت تمایلی ندارد کاربرانش این فعالیت‌ها را انجام دهند. 

نمایش سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی جزو دیگر مواردی است که در این شبکه اجتماعی ممنوع اعلام شده‌است. 

کودکان هم فقط با حضور یک فرد بالغ و بزرگسال اجازه حضور در لایو این شبکه اجتماعی را دارند. 

همه این قوانینی که وی‌چت تعیین کرده از محدودیت‌های دولتی در چین هم سنگین‌تر است. برخی می‌گویند وی‌چت صرفا تلاش کرده قوانینی بگذارد که سایر شبکه‌های اجتماعی نمی‌گذارند و از طریق آن‌ها بگوید مراقب کاربران خودش است. 

خبرگزاری رویترز به تازگی بخشی را ایجاد کرده به اسم «Oddly Enough» که اخبار عجیب‌وغریب جهان را در آن منتشر می‌کند. روزآروز هر هفته یکی از این گزارش‌ها را برای شما ترجمه پ تخلیص می‌کند. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط