زندگی صابرانه هدی

به بهانه دهمین سالگرد درگذشت هدی صابر در زندان اوین

روزبه کریمی
روزنامه‌نگار
۲۲ | خرداد | ۱۴۰۰ ۱۷۱ ۰

1️⃣هدی صابر، دانش‌آموخته اقتصاد دانشگاه علامه که از نخستین ورودی‌های این دانشگاه پس از انقلاب بود، در سال‌های نخست دهه ۶۰ وارد گروه اقتصاد صداوسیما شد و پس از چندین سال فعالیت پژوهشی در حوزه‌های تحولات صنعت نفت در ایران، توسعه اقتصادی درغرب، روندهای اقتصادی در کشورهای در حال توسعه، تحلیل برنامه‌های عمرانی، بودجه و مطالعات فرهنگی و اقتصادی، به دلیل گرایش فکری خود به نیروهای ملی – مذهبی مجبور به ترک این سازمان شد.
 
2️⃣ هدی در دهه هفتاد به جز برگزاری کلاس‌ها و مشاوره‌دادن به سازمان تامین اجتماعی، در حوزه کارآفرینی و توانمند‌سازی و مطالعات اقتصادی‌ـ‌اجتماعی نیز فعال شد. اما همه او را با مقالاتش در مجله ایران فردا و حلقه سه نفره‌ که با رضا علیجانی و تقی رحمانی داشت، می‌شناختند.
▫️در ادامه هم سلسله سخنرانی‌های «هشت فراز و هزار نیاز» و «باب بگشا»، محفل همیشگی او و شاگردان و همفکرانش در حسینیه ارشاد بود.

3️⃣ او که شیفته فوتبال و کشتی و از علاقه‌مندان تیم تاج سابق بود و بچه محله دروس تهران، برای شرح و تفسیر تاریخ ایران معاصر و دیالکتیک انسان و جهان و خدا، با لحنی که خاص خودش بود، گاه و بیگاه گریزی به تمثیل از کشتی‌گیران و فوتبالیست‌های مشهور می‌زد.


▫️عنصر پهلوانی که در سخنانش ذیل مقوله «منش» تعریف می‌شد، از مهمترین دغدغه‌های هدی بود و تدوین مجموعه یادنامه تختی در مجله چشم انداز ایران نیز بی مناسبت با این خلق و خوی هدی نبود.

▫️ «سه هم پیمان عشق» نیز عنوان کتابی است که هدی صابر درباره حلقه اول جوانان جداشده از نهضت آزادی و تاسیس سازمان مجاهدین نوشته و علاوه بر منش، دو عنصر دیگر یعنی بینش و روش را نیز درباره حنیف نژاد و بدیع زادگان و محسن، با زبانی روایی، تشریح کرده است.


4️⃣او که در بسیاری از بازداشت‌های نیروهای ملی – مذهبی در دهه های ۷۰ و ۸۰ جزو اولین نفرات زندانی بود، سرانجام در تابستان ۸۹ و در فرجه تعطیلات جلساتش در حسینیه ارشاد، به دلیل نامعلومی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

۹ ماه بعد و درحالی‌که در زندان سوگوار درگذشت چهره محبوب خود یعنی مرحوم عزت‌الله سحابی بود، با شنیدن خبر کشته‌شدن هاله سحابی در مراسم تشییع پدر، اعلام اعتصاب غذای اعتراضی کرد و کمتر از ده روز بعد، پیکر بی‌جان او از بیمارستان، به خانواده‌اش تحویل شد.


نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط