روز بد برای شورای نگهبان

ادعاهای وزیر اطلاعات دوران احمدی‌نژاد درباره ردصلاحیت هاشمی در سال ۹۲ادعاهای شورای نگهبان درباره عمل به مُر قانون را زیرسئوال برده است

روزآروز
۲۴ | خرداد | ۱۴۰۰ ۲۳۰ ۰

دیروز فایلی تصویری از حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد در سال ۹۲ منتشر شد. آقای مصلحی در این ویدئو صریحاً گفت: «چون هاشمی رای می‌آورد به شورای‌ نگهبان گفتم ردصلاحیتش کند.»

حیدر مصلحی، درباره ردصلاحیت هاشمی‌ رفسنجانی، در سال ۹۲، علنا و بی‌رودربایستی گفته: «بر اساس گزارش ما از کف خیابان در سال ۹۲ رفسنجانی پیروز انتخابات می‌بود. 

جمع‌بندی من این بود با توجه به شرایط نظام مصلحت این بود ایشان رد صلاحیت بشوند و دلایل آن را هم نوشتم.

حیدر مصلحی، وزیر اسبق اطلاعات، گفته در سال ۹۲ هزینه و فایده ردصلاحیت هاشمی را به شورای‌نگهبان ارائه داده و گفته به مصلحت نظام است  او که رای‌ بالایی دارد، رد صلاحیت شود.

یکی از حقوق‌دانان شورای نگهبان پرسید مگر ایشان چه گفته‌اند که رد صلاحیت شوند، گفتم من با شخص کاری ندارم ‌من می‌گویم حفظ نظام این هزینه و این فایده را دارد.»

همان روز، شورای نگهبان به ادعاهای آقای مصلحی واکنش نشان داد و سخنگوی این شورا در توئیتی اعلام کرد «️آقای مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد و اعضا آن را قبول نداشتند. نمی خواهم برخورد آقایان را در جلسه با ایشان بگویم.» 

او اضافه کرده است:«️شورا گزارش نهادهای قانونی را بررسی می کند و نهایتا بر اساس تشخیص و رای اعضا نتیجه اعلام می‌شود.»

اجتهاد و صلاحیت حیدر مصلحی اخیرا برای نامزدی انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان از تهران تایید شده- آیا مصلحی که از نظر شورای‌نگهبان چنین دروغی گفته، همچنان نامزد انتخابات می‌ماند؟

مرداد سال ۹۲ کدخدایی گفته‌ بود وزیر اطلاعات در جلسه بررسی صلاحیت‌های هاشمی، «اصلا نسبت به هاشمی حرفی نزدند.» و سال ۹۷ هم در همین‌باره گفته‌بود: «فرض کنیم مقامی به شورای نگهبان بیاید و بگوید ایشان رأی می‌آورد و شورای نگهبان هم او را رد صلاحیت کند، در این صورت اصلا شورای نگهبان نداریم. چند آدم داریم که نه خدا سرشان می‌شود نه قانون و نه شرع.»

این در حالی بود که هاشمی در جلسه تائید حسن روحانی برای انتخابات ۹۲ ماجرای ردصلاحیت خود را تعریف کرده بود و عجیب اینکه آن روایت دقیقاً شبیه روایت حیدر مصلحی بود و در آن زمان رسانه‌های اصول‌گرا به‌تندی این حرف را رد کرده‌بودند.

در روزهایی که همه منتظر بودند نتیجه تایید یا ردصلاحیت‌ها روشن شود، و کلاب‌هاوس برو و بیایی داشت، بارها بهادری جهرمی، حقوق‌دان جوانی و عضو پژوشکده شورای‌نگهبان، در اتاق‌ها به اصلاح‌طلبان نهیب می‌زد که شماها یک‌سری فعال سیاسی هستید که رویکرد حقوقی و فقهی شورای‌نگهبان را قیاس از خود می‌گیرید و می‌پندارید شورا سیاسی برخورد می‌کند.

بهادری جهرمی بارها در این چندوقت افسوس خورد که چرا شورای‌نگهبان به‌جای مصلحت‌گرایی، به‌دنبال نص‌گرایی است و تنها مُر قانون عمل می‌کند.

ولی آن‌طورکه وزیر اطلاعات اسبق می‌گوید در شورای‌نگهبان بدجوری مصلحت‌گرایی حاکم است.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط