رشد انفجاری میلیونرها در تهران

تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به بورس اوراق بهادار تهران و وجود برق ارزان در کشور که باعث رونق قابل ملاحظه استخراج رمز‌ارزها شده از منابع رشد تعداد ثروتمندان ایرانی در یک سال گذشته است

فاطمه کریمخان
روزنامه‌نگار
۹ | تیر | ۱۴۰۰ ۵۲۵ ۰

گزارش جدید کاپژمینای، شرکت مشاوره فناوری و اطلاعاتی چندمیلیتی که یکی از کارهایش ارائه گزارش‌های اطلاعاتی عمومی است نشان می‌دهد تعداد ثروتمندان ایران در همین روزهایی که اغلب ما در حال فقیرتر شدن هستیم رکورد زده است. 

تعداد میلیونرها در ایران علی‌رغم اینکه مملکت تحت تحریم‌های ایالات متحده و در حال مبارزه با همه‌گیری کروناست، نسبت به سال گذشته ۲۱.۶ درصد بیشتر شده این در حالی است که میانگین رشد ملیونرها در جهان حدود ۶.۳ درصد بوده است. 

گزارش کاپژمینای می‌گوید: «بین مارس و ژوئیه، ارزش تجارت بورس اوراق بهادار تهران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶۲۵درصد افزایش یافته است.» برای مقایسه، S&P 500، فهرست ۵۰۰ سهام برتر بازار سهام نیویورک و نزدک، در همین مدت کمی بیش از ۱۶ درصد سود کسب کرده، به گفته کاپژمینای، در حال حاضر ۲۵۰هزار میلیونر در ایران وجود دارد که بیشتر آنها در تهران زندگی می‌کنند.

تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به بورس اوراق بهادار تهران باعث رشد سود بسیاری از سهام‌داران شده است، علاوه بر این، وجود برق ارزان در کشور که باعث رونق قابل ملاحظه استخراج رمز‌ارزها شده یکی دیگر از منابع رشد تعداد ثروتمندان ایرانی در یک سال گذشته است. یکی از استخراج‌کنندگان بیت کوین، که شغل اصلی‌اش وکالت است اما این روزها بیشترین سود خود را از فعالیت در بازار رمزارزها به دست می‌آورد در این مورد به گزارشگر فوربس گفته است: «سود بیت‌کوین سرسام‌آور بوده است، به راحتی میلیون‌ها دلار پول به دست می‌آورید که ارزش آن با توجه به ارزش پایین برابری ریال در برابر دلار بسیار زیاد است، بنابراین اگر در کشور بمانید با همان مقدار بیت کویینی که الان دارید به نسبت زندگی در خارج از کشور ثروتمندتر هستید.» 

افزایش سریع میلیونرها، طبق برآوردهای کاپژمینای، ایران را به چهاردهمین کشور ثروتمند جهان و ثروتمندترین خاورمیانه تبدیل کرده است، بزرگترین رقیب منطقه‌ای ایران از این نظر عربستان سعودی است که با ۲۱۰هزار میلیونر در رده هفدهم جهان قرار دارد.

طبق گزارش کاپژمینای، در سال جاری برای اولین بعد از سال ۲۰۱۵ به بعد شمار میلیونرهای ساکن در آمریکای شمالی از شمار میلیونر های ساکن در آسیا بیشتر شده است، درحالی که در آمریکای شمالی هفت میلیون نفر ثروتی بیشتر از یک میلیون دلار دارد، این رقم برای آسیا و اقیانوسیه به ۶.۹ میلیون نفر رسیده است. رقابت بین افزایش شمار میلیونر‌ها بیشتر از همه بین آمریکا و چین جریان دارد، در حال حاضر در فهرست کشورهایی که بیشترین میلیونرهای جهان را در خود جا داده‌اند، آمریکا اول، ژاپن دوم، آلمان سوم و چین چهارم است. 

این گزارش براساس گزارش وب‌سایت فوربستهیه شده است. 

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط