صدای زنده جامعه

آرمان ذاکری | برای کارگران نفت، گاز و پتروشیمی؛ آنها که صدایی در ساختار قدرت نداشتند و ندارند

آرمان ذاکری
جامعه‌شناس
۱۰ | تیر | ۱۴۰۰ ۴۰۷ ۰

برای آنها که ناامیدند، آنها که از جامعه کلیت‌های یکدست می‌سازند، برای آنها که صندوق‌ نه فقط قوه خیالشان را عقیم کرده‌ است، بلکه چشم دیدن واقعیت را هم از آنها گرفته‌ است، برای آنها که حیرانند چه کنند، حرکت کارگران نفت پنجره‌ای جدید است، در شرایطی که گویی چشم‌اندازی نیست.

امروز امیدی اگر باشد به آنهاست، آنها که مقررات‌زدایی از قراردادهای نیروی کار و موقتی‌سازی قراردادها، از بسیاری حقوق محرومشان ساخته است. آنها به این روندها معترضند. آنها که بدون اندک حمایتی از جانب کنشگران حاضر در سیاست رسمی، اصولگرا باشد یا اصلاح‌طلب، بدون اندک بازتابی در انبوه رسانه‌های صاحب قدرت، پیگیرانه و صبورانه مبارزه می‌کنند، جمع می‌شوند، از خودگذشتگی می‌کنند و از پا نمی‌نشینند.

بودنِ آنها، جمع‌شدنشان و صدای اعتصابشان، نشانه‌های قدرت یک جامعه است؛ نشانه سرزندگی و پویایی، نشانه امید، نشانه‌ آنکه سیاست، فقط انتخابات نیست. دفاع از تحریم‌های زورگویان و ایستادن در کنار استعمار هم نیست. نشانه آنکه بی‌تفاوتی فراگیر نیست و استقلال معنای خود را از دست نداده است. نشانه اینکه می‌توان ایستاد و چشم به صندلی نداشت. می‌پرسند چه کنیم؟ یارشان باشیم. صدایشان را بشنویم و صدایشان باشیم. با آنها گفت‌و‌گو کنیم. در کنارشان باشیم. خود را با آنها تنظیم کنیم: با کارگر، با معلم، با بازنشسته، با دانشجو، باهمه اقشاری که فصلی درخشان از مبارزات مدنی مردم ایران را در دهه گذشته رقم زده‌اند، هزینه داده‌اند اما از پا ننشسته‌اند و در سرمای زوال سیاست‌ورزی در بازار کهنه‌فروشان، سیاست را معنایی نو بخشیده‌اند، معنایی انسانی.

هر کس از هر جناح که در کلامش «عدالت»، «مردم»، «آزادی» یا حتی «تامین معیشت» آمده اما این روزها در کنار آنها نیست، «دروغ‌گو» است. باید صریح باشیم و تعارف را کنار بگذاریم. آنها امروز عیار سنجش ادعاهای مدعیانند. بخش مهمی از «مردم» آنهایند. آنها که از دروغ، از نسخه‌های بدل، از شهوت قدرت، خسته‌اند. جامعه «فضیلت» می‌خواهد و فضیلت امروز آن جاست. جایی که آرمانی هست و شوری و جمعیتی و فداکارانی.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط