تاریخ مختصر قاضی‌القضات جدید

چهار نکته مهم از زندگی قضایی محسنی‌اژه‌ای منهای جنجال سوت بلبلی و رمال‌بازی

روزآروز
۱۱ | تیر | ۱۴۰۰ ۲۰۶۷ ۰

1️⃣  برای اولین، افکار عمومی ایران او را در دادگاه غلامحسین کرباسچی شناختند. در سال ۷۷، وقتی قاضی دادگاه رسیدگی به اتهامات مالی غلامحسین کرباسچی، شهردار تهران، شد، هم دادستان بود و هم قاضی. چون محمد یزدی، رئيس وقت قوه‌ قضاییه، مقام دادستانی و دادسرا را از قوه‌قضاییه حذف کرده بود و قاضی هم مسئول پیگیری اتهامات بود و هم حکم صادر می‌کرد.

▫️اما این آغاز فعالیت‌های قضایی غلامحسین محسنی اژه‌ای نبود.

2️⃣ محسنی‌اژه‌ای در سی‌سالگی با بازجویی از مهدی هاشمی، از نزدیکان به آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم‌مقام وقت رهبری، سری میان سرها درآورد- درست مثل همکارش در این پرونده، یعنی علی فلاحیان.

▫️ او بعدتر نماینده قوه‌ قضاییه در وزارت‌ اطلاعات شد و در دولت احمدی‌نژاد، وزیر اطلاعات شد- درست مثل فلاحیان.

▫️مهدی هاشمی، در پایان این پرونده در تلویزیون به قتل چندنفر پیش‌از انقلاب اعتراف کرد و اعدام شد.

▫️البته اژه‌ای از سه‌سال پیش از آن به وزارت‌اطلاعات پیوسته‌بود. در پرونده انفجار دفتر نخست‌وزیری بازجوی متهمان بود. در مستند «پرونده ناتمام»، محسنی اژه‌ای می‌گوید بازجوی تقی محمدی، از متهمان این پرونده بوده است. تقی محمدی، که از حمله‌کنندگان به سفارت‌آمریکا بود، بنابر اعلام رسمی در سلولش خودکشی کرد.

▫️یک‌دهه پس‌از برکناری آقای منتظری، اژه‌ای در مقام دادستان ویژه روحانیت، با شاگردان و سعید، فرزند این مرجع‌ تقلید، برخورد داشت- درست همزمان با حصر خانگی آقای منتظری.

▫️ اژه‌ای درحالی‌که مقام‌قضایی بوده، با خط‌ونشان‌هایی در برخی امور سیاسی موضع گرفته؛ با دندان و قنددان در هیات‌نظارت مطبوعات، به طرف عیسی سحرخیز حمله کرده، در محکومیت عبدالله نوری، محسن کدیور، اکبر گنجی و حسن یوسفی‌اشکوری و روزنامه سلام نقش داشت، تلاش دولت روحانی و حتی شورای‌‌عالی امنیت‌ملی برای رفع حصر موسوی، رهنورد و کروبی (سال ۹۵) را بی‌نتیجه خوانده و البته در مقام قضایی، به‌شدت به جریان احمدی‌نژاد، که آن‌ها را انحرافی می‌خواند، حمله کرده.

▫️ حتی وقتی وزیر اطلاعات بود، اصرار داشت، حسین موسویان، از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت خاتمی در پرونده هسته‌ای، جاسوس غرب بوده و بازداشتش کرد اما قوه‌قضاییه حکم داد موسویان جاسوس نیست و در حین اعلام‌ رسمی هم ناچار شدند بنویسند اگرچه دولت و وزارت ‌اطلاعات اصرار دارند، موسویان جاسوس است ولی قاضی چنین نظری ندارد.

3️⃣  اژه‌ای همیشه به مدیریت پرونده‌های مهم گمارده شده؛ اعلام کرد اصلا سعید زینالی، همان جوان بازداشتی جان‌باخته در تیر ۷۸ اصلا بازداشت نشده؛ تجاوز به بازداشتی‌های سال ۸۸ در کهریزک را رد کرد؛ مسوول بررسی ماجرای کشته‌شدن ستار بهشتی، کارگر مقتول در بازداشت‌گاه پلیس بود؛ همراه با ابراهیم رئيسی، مرتضوی را بابت قتل زهرا کاظمی تبرئه کرد.

4️⃣  داستان اژه‌‌ای و فساد هم جالب است.

▫️ او در مقام چهره دوم قوه‌قضا، پس‌از این‌که احمدی‌نژاد به‌کمک مرتضوی، یک نوار ویدیویی درباره فساد فاضل، برادر لاریجانی‌ها، بر آفتاب انداخت، مسوول رسیدگی به ماجرا شد و سرانجام اعلام کرد فسادی دیده نشده.

▫️او پارسال هم که رسیدگی به فساد اکبر طبری، چهره نزدیک به صادق لاریجانی، داغ بود، گفت در زمان تصدی طبری در قوه قضایی، برای مدیران این قوه، یعنی خودش و صادق لاریجانی، محرز نشده‌بود که طبری فاسد است.

▫️ در آغاز دهه ۷۰ هم که اژه‌ای قاضی پرونده اختلاس ۱۲۳میلیارتومانی در بانک صادرات بود، فاضل خداداد، را به اعدام محکوم کرد و مرتضی رفیق‌دوست، برادر رئیس وقت بنیاد مستضعفان، را بابت همین پرونده به زندان فرستاد.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط