برآمدن دلتا

سویهٔ جدید کرونا چگونه به وجود آمد؟ آیا واکسن‌ها می‌توانند جلوی آن را بگیرند؟

کارل زیمر
روزنامه‌نگار علمی
۸ | امرداد | ۱۴۰۰ ۴۸۵ ۰

کرونای دلتا که قبلا آن را به نام سویه هندی می‌شناختیم در آغاز موج چهارم کرونا در ایران سر زبان‌ها افتاد، و حالا تقریبا در تمام دنیا مشاهده می‌شود. بسیاری از کشورها با نرخ بالای واکسیناسیون حالا آمارهای افزایش موارد ابتلا نشان می‌دهند و در برخی مناطق صحبت از بازگشت محدودیت‌هاست. همزمان همه سازندگان واکسن دوست دارند بگویند که واکسن‌هایشان روی کنترل این سویه جدید هم موثر است. کارل زیمر، روزنامه‌نگار علمی برای پادکست روزانه نیویورک‌تایمز ظهور و پیامدهای این سویهٔ جدید را توضیح داده است. 

ما در آغاز یک وضعیت تازه هستیم، وضعیت همه‌گیری کرونای دلتا‌. این تهدیدی است که ما را وارد مرحله کاملاً جدیدی از بیماری همه‌گیر می کند. اما برای درک میزان نگرانی دانشمندان از دلتا، باید نگاهی به نسخه‌ای که قبلاً نگران آن بودیم یعنی کرونای آلفا (سویه ی انگلیسی) بیاندازیم که در دسامبر کشف و به سرعت گسترده شد و برآورد می‌شد که قدرت انتقال آن ۵۰درصد بیشتر از قدرت انتقال سویهٔ اصلی ویروس است. یعنی در جریان شیوع ویروس اصلی، اگر وارد مغازه ای می‌شدید و ۱۰ درصد احتمال ابتلا به بیماری را داشتید، در جریان شیوع سویه آلفا، ۱۵ درصد احتمال ابتلا می‌رفت. 

این سویه تا مارس ایالات متحده را کاملاً به اشغال درآورد. همان زمان در هند سویهٔ دلتا برای اولین‌بار ظهور کرد. اما تا زمانی که در انگلستان دیده نشده بود کسی از وجود آن خبر نداشت. علت هم این بود که در انگلستان نمونه‌ها بسیار دقیق مطالعه می‌شوند، در نتیجه این سویه در انگلستان شناسایی شده و تخمین زده شد که ۵۰ درصد بیشتر از سویه آلفا قدرت انتقال دارد. [یعنی اگر در همان سوپرمارکت در جریان شیوع سویه اصلی ۱۰ درصد شانس انتقال وجود داشت و در جریان شیوع سویه الفا ۱۵درصد، در جریان شیوع سویهٔ دلتا، احتمال انتقال بیماری تا ۳۰ درصد است.] 

در حال حاضر ۹۶ کشور در دنیا گزارش داده‌اند که این سویهٔ جدید را مشاهده کرده‌اند. به نظر می‌رسد در برخی از این کشورها موج‌های بزرگی از بیماری در حال بلند شدن است، و در بسیاری از کشورهای جهان هنوز تعداد بسیار کمی از مردم واکسینه شده‌اند. بنابراین یک ترکیب از ویروسی بسیار مسری و کشورهای با واکسیناسیون بسیار کم داریم که واقعاً یک دستور‌العمل برای فاجعه است و اکنون این فاجعه در کشورهای مختلف در حال گسترش است.

بنگلادش، استرالیا، مالزی و روسیه مهم‌ترین کشورهایی هستند که با این سویه درگیر شده‌اند. بسیاری دیگر از کشورها هم در هفته‌های آینده دچار همین وضعیت می‌شوند. نکته مشترک در همهٔ این کشورها آمار پایین واکسیناسیون است. به عنوان مثال در روسیه  فقط ۱۵ درصد از مردم حداقل یک دز واکسن دریافت کرده‌اند و در استرالیا، فقط ۶ درصد مردم کاملاً واکسینه شدند. جالب است که کشوری مانند استرالیا نسبتاً ثروتمند است اما از نظر واکسن اوضاع خوبی ندارد. یکی از دلایل این است که آنها فکر می‌کردند که اقدامات دقیق بهداشت عمومی، ردیابی تماس، آزمایش، محدودیت‌های بسیار بسیار سخت در سفر موثر است و همین طور نرخ بسیار پایین ابتلا باعث می‌شود احساس کنند که ایمن هستند. 

با این شرایط جدید در برخی از کشورها، سرعت بازگشایی مجدد فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی کاهش پیدا می‌کند، به عنوان مثال در ایرلند بازگشایی رستوران‌ها و بارها را به تاخیر انداختند، اما در سایر کشورها اقدامات بسیار شدیدتری انجام می‌شود، مثلاً در مالزی فعلا محدودیت‌های جدید به صورت نامحدود وضع شده است. در بنگلادش، فقط سربازان در خیابان‌ها قدم می زنند. مساله البته این است که بسیاری از کشورها شروع به کاهش محدودیت‌ها کرده‌اند، در حالی که به نظر می‌رسد همه باید منتظر می‌ماندند تا واکسیناسیون گسترش بیشتری پیدا کند و گرنه دوباره به گذشته بر خواهیم گشت، برای جلوگیری از این بازگشت به عقب، باید واکسیناسیون سریع‌تر انجام شود و مردم حتی اگر واکسن زده باشند ماسک بزنند. حتی در کشورهایی که واکسیناسیون با درصد خوبی انجام شده است باید به شدت نگران گسترش سویهٔ دلتا بود. 

ماجرا به این شکل است که الان بیشتر کسانی که واکسینه نشده‌اند و به کرونا مبتلا می‌شوند مبتلا به سویهٔ دلتا هستند. حتی کسانی که یک دُز از دو دُز واکسن را دریافت کرده‌اند نباید احساس محافظت کنند. اگر هر دو دز فایزر یا مدرنا باشد احتمالا فرد از محافظت خوبی برخوردار است، در غیر این صورت شرایط خوب نیست. اگر دو دز فایزر زده باشید ۸۸ درصد پوشش دارید، اگر یک دز فایزر زده باشید ۳۳ درصد پوشش دارید، جانسون اند جانسون هم می‌گوید که واکسنش پوشش خوبی در برابر سویه دلتا ارائه می‌کند. 

اما سازمان بهداشت جهانی همچنان از همه از جمله کسانی که واکسن زده‌اند می‌خواهد که ماسک بزنند. به هر حال همچنان خطر ابتلا وجود دارد، و اگر خودتان بیمار نشوید این خطر وجود دارد که دیگران را به شدت بیمار کنید. به طور کلی، به نظر می‌رسد که این واکسن‌ها در توقف انتقال بسیار خوب هستند اما ما با یک نوع جدید ویروس روبرو هستیم که اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد. این یک معضل جدی است که مسئولان بهداشت کشورهای مختلف باید به سرعت در مورد آن تصمیم بگیرند. 

به عنوان شهروند اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که آیا واکسن زده‌اید یا نه، و اگر نه، چه زمانی قرار است واکسن بزنید. همه باید تلاش کنیم که مردم بیشتری در مدت زمان کمتری واکسن بزنند. وقتی از خانه بیرون می‌روید باید همچنان ماسک بزنید. این کار عجیب و غریب یا سختی نیست که نتوان آن را انجام داد، ماسک زدن یعنی تعداد کمتری از مردم در بیمارستان بستری می‌شوند و در نتیجه تعداد کمتری از مردم می میرند، این واقعا کار سختی نیست.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط