ما را فروختند

ساکنان هرات و قندهار می‌گویند نمی‌توانند باور کنند که چقدر این دو شهر، فقط بعد از چند هفته تلاش طالبان به سرعت سقوط کردند. گزارش الجزیره از وضعیت جنگ‌زده مردم هرات و قندهار

ترجمه فرحناز غالبی
۲۴ | امرداد | ۱۴۰۰ ۶۷۶ ۰

یکی از زنان ساکن قندهار به الجزیره می‌گوید: آن‌ها به‌معنای واقعی کلمه، ما را فروختند. دولت هیچ مقاومتی نکرد. من هرگز تصور نمی‌کردم که قندهار به این راحتی گرفته شود.

این‌ها احساساتی است که افغان‌ها در سراسر کشور هنگام ورود طالبان و حملات شدید خود بعد از حمله نهایی طالبان با نیروهای آمریکایی، تجربه کردند.

یکی از اعضای «نیروی خیزش» که ضدطالبان است، می‌گوید: همه اماکن و شهرها درحال واگذاری هستند. مراقب باشید؛ بعدی کابل و مزارشریف هستند. 

طالبان از ششم ماه اوت کنترل ۱۸ مرکز از ۳۴ مرکز ولایت افغانستان را در دست گرفته‌اند.

در هفته‌ای که طالبان اولین مرکز ولایتی خود را تصاحب کرد، هیچ مقام دولتی از جمله رئیس جمهور اشرف غنی  به طور علنی به از دست دادن یک استان واحد اعتراف نکرده‌است.

برای بسیاری از مردم سقوط پشت سر هم در قندهار و هرات به‌عنوان دومین و سومین شهرهای بزرگ این کشور که درواقع نقطه عطفی در نبردی گسترده بین نیروهای دولت کابل و طالبان بود را باور نکرده‌اند.

یک کارمند دولتی از هرات می‌گوید: من هنوز نمی توانم باور کنم که چگونه این اتفاق افتاد.

یکی از ساکنان هرات می‌گوید صبح روز جمعه مردم برای دیدن «طالبان» بیرون رفتند.

ویدئوهای آنلاین نشان می‌دهد که جمعیت زیادی در خیابان‌ها جمع شده‌اند تا نگاهی به گروهی که در 20 سال گذشته در شهر ندیده اند، بیندازند.

یک جوان ۲۰ ساله می‌گوید: این گروه درحال جشن بود و به‌نشانه موفقیت، به هوا شلیک می‌کرد.

اما یک روزنامه نگار در قندهار می‌گوید که جشن‌ها زیاد طول نکشید و طالبان به‌زودی شروع به آزار، اذیت ساکنان و حمله به خانه‌ها کرد.

آن‌ها خانه‌ها را یکی یکی بازرسی می‌کردند و می‌پرسیدند که چه کسی در آنجا زندگی می‌کند و آیا ساکنان بخشی از نیروهای امنیتی یا دولت هستند؟  

آنها با این تصور که یک معاون دولتی در آنجا زندگی می‌کند به سراغ خانه و خانواده‌اش می‌رفتند.

او حالا در قسمت دیگری از شهر پنهان شده‌است.

یکی از ساکنان گفت که طالبان، خانه آن‌ها را بازرسی کرده و تمام اسلحه‌ها و خودروها را ضبط کرده‌است.

عموی من گفت که هر چیزی را که باعث تحریکشان می‌شود، پنهان کنیم چون خانه آنها را بازرسی کرده‌بودند و خانه‌های دیگر را هم احتمالا بازرسی و تفتیش می‌کنند.

ساکنان قندهار به الجزیره می‌گویند: این حملات بیشتر بر افرادی بوده که مشکوک به عضویت در دولت هستند. اما افرادی که در نزدیکی دولتی‌ها هم زندگی می‌کنند ترس از بازرسی خانه‌هایشان دارند.

یکی از ساکنین می‌گوید: پس از یک جشن کوتاه، گروه مسلح شروع به جستجوی افرادی کرد که گفته می شود در لیست افراد موثر هستند و کارمندان دولت نامگذاری شده‌اند.

یک سیاستمدار که در کابل و به دور از خانواده در هرات زندگی می کند، می‌گوید می‌ترسد این گروه، خانواده او را در شهر پیدا کرده و آنها را هدف قرار دهد.

تمام شب، تنها چیزی که می‌توانستم به آن فکر کنم خانه بود. اگر پدر و مادرم را به‌خاطر من بگیرند چه‌کنم؟

حتی کسانی که می خواهند فرار کنند هم نمی‌توانند. پروازهای داخل و خارج از هر دو شهر قندهار و کابل، متوقف شده‌ و هیچ تاریخی برای از سرگیری آن در نظر گرفته نشده‌است.


نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط