نصرالله: به‌زودی کشتی گازوییل ایران می‌رسد/ سعد حریری: کشتی‌های ایرانی خطرات و تحریم‌های بیشتر به همراه خواهند داشت

جدل در لبنان بر سر کمک‌گرفتن از ایران

روزآروز
۲۸ | امرداد | ۱۴۰۰ ۱۶۶ ۰

1️⃣ حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، گفته: «کشتی‌های حامل بنزین و گازوییل خریداری شده از ایران تا ساعاتی دیگر به سوی لبنان حرکت می‌کنند.

▫️کشتی اول حامل گازوئیل است چون اولویت بیشتری دارد، ان شاء الله این کشتی‌ها به سلامت به لبنان می‌رسند.

▫️این‌جا اعلام می‌کنم، از زمانی که این کشتی‌ها حرکت کنند، خاک لبنان قلمداد می‌شوند.

▫️کسی وارد چالش نشود چون این امر با عزت ملت ما گره خورده؛ دیگر نمی‌پذیریم مردم را در صف‌های طولانی سوخت خوار کنید.

▫️آشکارا اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی هیچ وقت متحدانش را رها نکرده و دست قطع شده حاج قاسم دلیلی بر این مدعای من است.»/ بنابر گزارش تسنيم از سخنرانی نصرالله مناسبت عاشورا

2️⃣ سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان و رئیس جریان المستقبل لبنان، ساعتی پس از اعلام خبر خرید سوخت از ایران در سخنرانی حسن نصرالله، در رشته توییتی با این تصمیم مخالفت کرد و درباره آن هشدار داد.

▫️او در این توییت‌ها مدعی‌شده:ٰ «آیا آنچه صبح امروز درباره رسیدن کشتی‌های ایرانی شنیدیم یک مژده خوشحال‌کننده برای لبنانی‌ها است یا یک اعلام جنگ خطرناک و وارد کردن لبنان به جنگ‌های داخلی و خارجی؟

▫️حزب‌الله می‌داند که بحران سوخت لبنان ناشی از قاچاق عامدانه [به سوریه] برای خدمت به نظام سوریه است. مؤثرترین حالت آن است به جای منت گذاشتن بر سر لبنانی‌ها با دریافت مازوت ایران، قاچاق متوقف شود.

▫️حزب‌الله همچنین می‌‌داند که کشتی‌های حمایتی ایران با خود به لبنان خطرات و تحریم‌های بیشتر به همراه خواهند داشت همچون تحریم‌های ونزوئلا و برخی دیگر از کشورها.

▫️تلقی کردن کشتی‌های ایران به مثابه خاک لبنان «اوج تضییع حاکمیت ملی» کشور است.»/بنابر گزارش ایلنا

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط