انتقاد تند رئیس کمیته کشور اپیدمیولوژی کشور از آمارهای وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون

تحلیل وزارت بهداشت از داده‌های واکسیناسیون انتقادهای زیادی برانگیخته

روزآروز
۲۸ | امرداد | ۱۴۰۰ ۸۳ ۰

▪️حمید سوری  رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع اپیدمی کرونا در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، به‌تندی از اطلاعات آماری که مرکز آمار وزارت‌بهداشت درباره اجرای واکسیناسیون کرونا در ایران منتشر کرده، انتقاد کرده.

▪️این مقام ارشد بهداشتی، تاکید کرده: «تحلیل آمار در حیطه فعالیت آن مرکز نیست و تحلیل اطلاعات سلامت باید توسط متخصصان رشته‌های مرتبط با زمینه‌های علوم زیستی به ویژه گروه های مرتبط با اپیدمیولوژی انجام شود.

انتشار نامه‌ای در سطح جامعه با مضمون غیرعلمی به شکل مستقیم یا با واسطه، که هنوز در کمیته‌های علمی تایید نشده، خلاف مصلحت جامعه و تدبیر در مدیریت اپیدمی کرونا است.

▫️گرچه تحلیل اپیدمیولوژی داده‌های مرتبط و تعریف شده‌ای اپیدمی می‌تواند برای سیاست گذاری و گاه برای تنویر افکار عمومی مفید باشد ولی نتیجه گیری غیر علمی و غیر تخصصی از یافته‌های خام، بویژه در شرایط کنونی می‌تواند موجب اثر مخرب بر استقبال مردم از واکسیناسیون حداکثری باشد.

▪️او  افزوده: «اشکالات اساسی روش‌شناسی در نامه مذکور و ابهامات متعدد، تحلیل داده‌ها را دچار سوگیری و خطا کرده.»

👈 پیش‌تر آماری درباره اثرات دوزهای اول و دوم واکسیناسیون از سوی وزارت بهداشت منتشر شده بود و در متن گزارش هم تاکید شده‌بود این آمار نشان می دهد مرگ‌ومیر در اثر کرونا در کسانی که در ایران دوهفته از دوز دوم واکسن‌شان می‌گذرد،بالاتر از استانداردهای جهانی است.

نظرات

نظری ثبت نشده است، اولین نفر باشید

نظر دهید
قوانین ارسال نظر
ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظراتی که حاوی توهین باشند منتشر نخواهند شد لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید

مطالب مرتبط