دروغ‌هایی به قصد قربت

فیک نیوز برای واکسن ایرانی چگونه کار می‌کند؟

روزآروز
۲۸ | امرداد | ۱۴۰۰ ۵۲۶۰ ۰

1️⃣ ساعت هفت صبح روز ۲۵ مرداد، سایتی به نام خبرگزاری بازار، مصاحبه‌ای با فردی به نام پروفسور «فرانک فن هیپل» معاون اسبق کاخ سفید و استاد دانشگاه پرینستون منتشر کرده است.

2️⃣ خبرگزاری بازار متعلق است به آقای علی عسگری که مدیرعامل سابق خبرگزاری مهر و البته الان معاون اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام است. یعنی همان جایی که واکسن ایرانی کووبرکت را ساخته.


3️⃣ مصاحبه شونده، معاون اسبق کاخ سفید نیست. سمت رسمی او دستیار مدیر امنیت ملی در دفتر علوم و سیاست‌گذاری تکنولوژی کاخ سفید در کاخ سفید و مربوط به سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ بوده است.

4️⃣ اما آنچه که او گفته مهم‌تر است: از اینجا به بعد متن نوشته خبرگزاری بازار است:پروفسور «فن هیپل» در خصوص ارتباط میان تولید واکسن در داخل ایران و تسهیل شرایط واردات آن به خبرنگار بازار گفت: من درک می‌کنم که در ماه تیر(ژوئن)، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده تلاش کرد تحریم‌های دولت ترامپ را کاهش دهد که واردات واکسن و سایر لوازم مربوط به کووید را برای ایران دشوار کرد...وی افزود: این در شرایطی بود که پیش از آن و در دوره ترامپ شرایط برای واردات کالاهای بشردوستانه وجود نداشت. معاون اسبق کاخ سفید در ادامه یادآور شد: در واقع امکان تراکنش مالی برای واردات آن از سوی ایران وجود نداشت؛ در حالی که دولت ترامپ مدعی بود که واردات دارو و غذا از سوی ایران ذیل تحریم‌ها قرار ندارد.

5️⃣ روز گذشته خبرگزاری فارس این بخش از مصاحبه را به این شکل به صورت یک فوتوتیتر در اینستاگرام خود منتشر کرده است:

دو نظریه‌پرداز و سیاستمدار آمریکایی: واکسن ایرانی زمین بازی را عوض کرد / فراک فن هیپل، معاون اسبق کاخ فید با اشاره به اینکه شرایط واردات واکسن کرونا از تیرماه و همزمان با ساخت واکسن ایرانی تسهیل شده گفت: پیش از آن شرایط واردات در عمل وجود نداشت.